Останнім часом ми все частіше чуємо про створення Антикорупційного комітету. Але чи є у нього шанси прижитися в нашій країні? Патріоти України, посилаючись на ЛІГА.net, вирішили більше довідатися про цю тему.
Світлана Заліщук прийшла до парламенту разом з Блоком Петра Порошенка у складі парламентського десанту громадянських активістів. Місяць тому вона разом з колегами по "десанту" - Мустафою Найємом і Сергієм Лещенком увійшла до складу внутрішньофракційної Антикорупційної платформи, яку одні назвали ковтком свіжого повітря в пронизаною корупцією Раді, інші ж - прикладом неспроможності нинішніх парламентаріїв. Тепер Світлана активно просуває в маси ідею загальнонаціонального Антикорупційного форуму, який вчора в Києві, всього через півгодини після розмови з кореспондентом перетворився на "Рух за очищення". На відміну від колег Заліщук не приховує, що в планах є нова партія і її похід на вибори.
Після розмови з Світланою Заліщук суть і цілі Антикорупційного форуму в коментарі кореспонденту ЛІГА.net оцінив присутній на заході відомий політтехнолог, власник соціально-інжинірингового агентства Гайдай.com Сергій Гайдай.
Світлана Заліщук: Створення партії на базі Антикорупційного руху обговорюється
- Ви активно просуваєте ідеї Антикорупційного форуму, одна з яких полягає в необхідності повного оновлення влади, що провалила реформи і не виправдала надії Майдану. Блок Петра Порошенка, у парламентській фракції якого ви знаходитесь - це і є влада. Тепер ви підете з фракції?
- БПП - дуже велика фракція, в ній багато людей, які націлені на запуск конкретних реформ. Є депутати, які вирішили, що в антикорупційному напрямку ведеться недостатньо зусиль, і тому ми створили антикорупційну платформу. І я не зовсім розумію, чому нас журналісти часто запитують, чому ми тепер повинні вийти з фракції БПП. Нехай ідуть ті, хто якимось чином причетний до скоєння корупційних дій.
- Їх, напевно, більше, ніж вас - тому не підуть.
- Ну, це потрібно ще довести, скільки їх, і це теж ще питання ... Ми вирішили, що Антикорупційній платформі краще залишатися у фракції, можливо, залучати до нашої групи більшу кількість людей з БПП, які здатні комунікувати і не бояться піднімати питання корупції. Мені здається, що нам вдається це зробити.
- Робіть це, відокремившись від тих, кого називаєте корупціонерами або підозрюєте у корупційних діях. Хіба так не чесніше?
- Наведу конкретний приклад, чому я вважаю, що ні в якому разі не можна залишати фракцію. Ми б не добилися голосування за бюджетне фінансування партій - ключового, як на мене законопроекту у бюджетній сфері, і не визначили б механізм контролю з приводу прозорості фінансування партій і не ввели б у законодавство санкції з приводу порушення цієї норми, якби були невеликою групою, поза фракцією. Ви пам'ятаєте - серед авторів цього проекту були Мустафа (Найєм - ред.), Лещенко і я. Якби ми не заручилися підтримкою всього БПП, нічого б не було. Ніколи. Позафракційні депутати менше можуть зробити і мало на що вплинути.Я можу вам назвати ще десять законів, які нам вдалося провести, і чого б ми ніколи не могли зробити, будучи позафракційними. Суспільне мовлення, наприклад. Або медіапрозорість і роздержавлення ЗМІ.
- Виходити не будете. Але при цьому активно берете участь у розкручуванні нового проекту - Антикорупційного форуму (Рух за очищення). Вас особисто не бентежить присутність на сьогоднішньому заході (23 грудня - ред.) багатьох людей, яких непросто запідозрити в кришталевій чесності? Парцхаладзе, Горбаль, Дерев'янко. Це тільки ті, хто широко відомий. Загалом, чи не боїтеся ви, що в новий проект знову пройдуть старі люди і все буде дискредитовано?
- Розумію ваші побоювання. Справа в тому, що ми зробили форум абсолютно відкритим. Тут була відкрита реєстрація, тому кожен, хто хотів, міг прийти і взяти участь. Але це не означає, що такі люди будуть у майбутньому впливати на порядок денний нашої ініціативи. Просто їм ніхто не заборонив сьогодні прийти і послухати.
- Ви можете заручитися, що всі ті, хто сьогодні виступав зі сцени форуму, в першу чергу, народні депутати - ви, Найєм, Соболєв, Лещенко, і члени команди Саакашвілі (Сакварелідзе, Вашадзе, Чичваркін, якщо його можна туди зарахувати), - кришталево чисті щодо корупції люди?
- Я не до кінця знаю усіх спікерів ...
... Але тих, кого я перерахував, ви точно знаєте.
- У цих я впевнена.
У Саакашвілі теж упевнені? Готові поручитися, що це кришталево чиста людина.
Я не хочу ні за кого ручатися. Я виходжу їх публічних матеріалів. Саакашвілі часто використовує тезу, яка у мене викликає довіру. Вона полягає в тому, що поки що не було жодного доказу зв'язку Саакашвілі з корупцією, хоча дуже багато рили і риють в цьому напрямку. Я довіряю такому підходу.
- Весь цей форум робиться з прицілом на нову партію? Чи ви теж будете це заперечувати?
- Сьогодні часто задають це питання. Відповідаю - так, варіант створення партії обговорюється, і це нормально. Вважаю, що тільки так і потрібно створювати партію - максимально відкрито, виходячи з-за кулуарів. Так що партія на основі зароджується сьогодні антикорупційного руху - це один з можливих варіантів подальшого розвитку, чому ні?
- Ваші соратники це заперечують або кокетливо уникають відповіді.
- Про це треба говорити, ми ж розуміємо, що країна потребує розвитку політичної структуризації і нових принципів появи партій. Люди повинні знати про те, що ось відкрито зібралися члени Громадянської позиції, ДемАльянсу, Сили людей, Народного контролю, народні депутати. Що ми говоримо - будуть парламентські вибори, нам треба сьогодні обговорити ідеологічну платформу для об'єднання на них. І до цього процесу ми долучаємо велику кількість людей. Наша платформа відкрита для всіх, і кожен може побачити, що ми відкриті, як ми збираємо гроші, як спілкуємося і обмінюємося ідеями ...
- Але це ж просто питання технології.
- Ні, це новий принцип розвитку політики. Є великий запит на перезавантаження влади і Кабміну зокрема. Мені здається, що було б круто, якби намірився форум, подібний нашому сьогоднішньому і, із залученням професійних співтовариств, бізнес-співтовариств, що запропонували суспільству абсолютно нових людей на урядові посади. Ми згодні сприяти роботі реальних соціальних ліфтів.
Сергій Гайдай: Саакашвілі поки не може сказати головного - на чолі корупції стоїть Порошенко
- Мені захід цікавий з професійної точки зору - як він будується технологічно і для яких цілей. Очевидно, що це не боротьба з корупцією - форумами з корупцією не борються. Я б назвав те, що відбувається хорошим соціальним експериментом, який дозволив його організаторам відповісти на питання: Чи можна клацанням пальців зібрати 5-10 тисяч прихильників Саакашвілі в одному місці? І чи є вже сьогодні достатня кількість медійних персонажів, які можуть утворити нову партію під Саакашвілі? Відповідь на обидва питання позитивна: так, можна.
- Які, за вашою оцінкою, амбіції Саакашвілі?
- Одеський губернатор готує собі велике політичне майбутнє. Йому некомфортно грати роль головного борця з корупцією в статусі "людини президента". Адже він тоді не може сказати головного - що на чолі корупції в Україні стоїть саме Порошенко. Для цього Саакашвілі потрібно голосно звільнитися з посади. Вимовити: А ось тепер я скажу всю правду. Але якщо він звільниться сьогодні, не зібравши партію, то ризикує залишитися "в провінції" - гучний відхід у велику політику треба підготувати.
- Ви заперечуєте розхожу думку про те, що цей форум - проект Банкової?
- Мені здається, що на сьогоднішнє зібрання Банкова дивиться з побоюванням.
- Будь-який політпроект коштує грошей. Хто спонсори цього, або де їх узяти?
- Не всі проекти будуються спочатку "від грошей". Команда Саакашвілі демонструє хорошу організованість, рішучість і вона ризикує сподобатися людям. У таких випадках спонсори можуть з'явитися, як тільки побачать перспективу. Так, це будуть не топ-10 наших олігархів, бо вони всі зайняті своїми або суміжними проектами, але друга і третя десятка багатіїв може зацікавитися.
Балістична ракета середньої дальності "Орешник", якою РФ 21 листопада атакувала Дніпро, була створена "підступними" порушниками Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності від 1987 року. Про це пише Forbes, передають Патріоти України. Жур...
За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...