"Сюрприз" від Сербії: Експерт про те, яким стане відлуння каталонського референдуму на Балканах

Сербія вимагає від ЄС вибачень або, не багато ні мало – відкликати визнання незалежності Косова окремими її членами.

"Таку заяву зробила прем’єр-міністр Ана Брнабіч після терміново скликаних президентом консультацій. А все через Каталонію. Серйозність намірів, що більше схожі на жарт, глава уряду задокументує в офіційому листі, який особисто вручить представникам ЄС під час свого візиту до Брюсселя 10 жовтня", - пише Ірина Джамич для lb.ua, повідомляють Патріоти України, і продовжує:

"Тепер по порядку. Відповідаючи після референдуму в Каталонії на питання журналістів речник Єврокомісії Маргарітіс Схінас зазначив, що недоречно порівнювати Каталонію та Косове, оскільки випадок із Косовим – специфічний.

Після цього з найвищих функцій у Белграді на адресу Схінаса, Єврокомісії та ЄС посипалися звинувачення у лицемірстві, подвійних стандартах та дискримінації. При цьому офіційний Белград наче вторить Брюсселю, говорячи, що у Косові, на відміну від Каталонії, референдуму не було.

Дожидатися грізного листа, який, за словами Ани Брнабіч, міститиме питання, чи діє міжнародне право лише для країн ЄС, у Брюселі не стали. Прес-аташе Євросоюзу Майя Косьянчич у письмовому повідомленні підтримала заяву колеги Схінаса, заявивши, що проголошення незалежності Косова – випадок унікальний і подвійні стандарти тут ні до чого. Очевидно Косьянчич прийняла гру в дипломатичний тролінг, зазначивши: "З нетерпінням чекаємо на прем’єрку Сербії Ану Брнабіч наступного тижня у Брюселі, аби продовжити переговори про наступні кроки Сербії на шляху до ЄС".

Белград, який закидає Заходу лицемірство, і сам дещо переграє. Надмірна реакція Белграда на коментар єврочиновника скидається на відчайдушні спроби використати останній шанс переграти питання Косова на свою користь. Саме на жовтень місяць президент Вучич призначив широкий суспільний діалог щодо Косова з метою “примирення, прощання з косівськими міфами та прийняття реалій”.

В рамках цього процесу планувалася і конституційна реформа, а саме «осучаснення» статуту країни - в ньому йдеться, що Косове є частиною Сербії. Повне порозуміння між Белградом та Приштиною - це одна з основних умов їхнього вступу до ЄС. Аби попередити про те, що відтягувати болючий процес більше неможливо не так давно до Сербії приїздив єврокомісар з питань політики сусідства та розширення ЄС Йоганес Хаан. Він без дипломатичних натяків заявив, що ЄС не бажає імпортувати невирішені між Белградом та Приштиною проблеми. Про анонсований діалог тепер – ясна річ – ніхто й не згадує.

І поки в Белграді плекають надію на повернення Косова, якого вже здавалося, готові були цілком зректися, Приштина продовжує розбудовувати державу. На порядку денному створення Армії Косова, подання заявки на членство в ЮНЕСКО. А в процесі примирення з Сербією, що триває за посередництва Брюселя, з’явиться ще один гравець – США. Принаймні, за словами президента Косова Хашима Тачі, в увазі Білого Дому до цього значного процесу його запевнив віце-президент США Майк Пенс.

Президент республіки Косово Хашим ТачіФото: EPA/UPG Президент республіки Косово Хашим Тачі

Спокусившись на можливість використати каталонський референдум як козир Сербія, що вже чекає у передпокої Євросоюзу, може втратити історичний шанс. Політика “і Косове і Європа”, яку провадив президент Боріс Тадіч провалилася, але нинішній президент наступає на його граблі.

Зіпсувати багатовікову дружбу із Францією, відкликавши своїх послів через рішення тамтешнього суду звільнити Рамуша Харадиная (нині – прем’єра Косова), видачі якого вимагає сербське правосуддя - щоб потім благословляти сербських депутатів у Косові на коаліцію та роботу в його уряді.

Витрачати роки на нормалізацію відносин із Приштиною - щоб потім категорично блокувати її членство в ЮНЕСКО чи Інтерполі.

Довго вести країну шляхом реформ, а потім після коментаря речника ЄК, який опосередковано стосується Сербії - скликати міністрів та служби безпеки – все це мало схоже на «двовекторну політику», яку декларує Вучич, а радше скидається на відсутність будь-якої зовнішньополітичної візії.

Найпоширеніший коментар сербських політиків на драматичні події в Іспанії – «а ми попереджали, що від’єднання Косова відкриє скриньку Пандори». А щоб це не звучало як зловтішання додають, що Сербія підтримує територіальну цілісність Іспанії. Як-не-як, Мадрид Косова не визнав, через ту ж таки Каталонію.

Те, що косівський прецедент спричинив ефект Доміно – очевидно. Принаймні, Росія часто використовує аргумент «чому їм можна, а нам – зась?» у випадку Криму.

Але й очевидно і те, що кості знову котяться на Балкани. Аргумент Путіна тепер озвучує лідер Республіки Сербської Мілорад Додік, який вже давно готує ґрунт для проведення референдуму щодо виходу зі складу Боснії і Герцеговини. А в сербському автономному краї Войводина з’явилися графіті «Войводина=Каталонія», на представництвах партії Ліга Соціал-демократів Войводини замайоріли каталонські прапори, а її лідер особисто поїхав до Барселони, де зустрівся з головою парламенту Каталонії. На радість Белграда пересічні мешканці автономії солідарності з каталонцями не виявили.

Поки що...".

Важливий крок: У ЗСУ створили першу школу з підготовки операторів безпілотних наземних роботизованих комплексів

п’ятниця, 22 листопад 2024, 6:00

На базі одного з навчальних центрів створена перша у Збройних Силах України школа підготовки операторів безпілотних наземних роботизованих комплексів. Про це у Фейсбуці повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України, передають Патріоти України. Школа...

ATACMS уже є: Селезньов сказав, чого не вистачає Україні для гарантованого знищення Керченського мосту

четвер, 21 листопад 2024, 23:55

Для того, аби зруйнувати Керченський міст, який зʼєднує РФ з окупованим Кримом, недостатньо буде самих лише ракет ATACMS. Для того, щоб руйнація переправи стала гарантованою, нам потрібні Taurus, передають Патріоти України. Передачу Україні цих ракет п...