Мобільний оператор ВФ Україна (Vodafone Ukraine) прийняв рішення виплатити акціонерам 1,4 млрд грн дивідендів. Як говориться в повідомленні компанії від 30 травня, вони будуть виплачуватися протягом шести місяців на вимогу осіб, які є безпосередніми акціонерами, пишуть Патріоти України з посиланням на Liga.net.
ВФ Україна належить нідерландській компанії Preludium B.V. Вона в свою чергу контролюється групою МТС. Головним акціонером (48,9%) МТС є російська АФК Система, основний власник якої - Володимир Євтушенков.
З грошима на вихід
Останній раз Vodafone Ukraine приймала рішення виплатити дивіденди акціонерам в кінці серпня минулого року. Тоді мова йшла про суму в 500 млн грн за шість місяців. Однак, судячи зі звітності за 2016 рік, за 4 місяці було виплачено тільки 148 млн грн.
Український оператор почав розподіляти великі суми дивідендів між своїми акціонерами після невеликої перерви. У 2015 році вони взагалі не отримували грошей від дочірньої компанії.
У найбільшого мобільного оператора Київстар (Альфа Груп Михайла Фрідмана контролює через телеком-холдинг Veon 47,9% української компанії) з дивідендами складається схожа історія. Після перерви у виплатах іноземним акціонерам в 2015-му в вересні минулого року оператор прийняв рішення видати власникам майже 1,5 млрд грн. Правда, виходячи з торішньої звітності, компанія встигла виплатити за 2016 рік тільки третину цієї суми. Друга частина виплати повинна відбутися в цьому році.
Скільки грошей Київстар і Vodafone віддають акціонерам (млн грн):
Третій за величиною мобільний оператор lifecell показав перший прибуток тільки за підсумками 2016 року. Свою фінансову звітність в Україні компанія не деталізує.
Збільшення обсягів виплати дивідендів двома найбільшими мобільними операторами пов'язано в першу чергу з лібералізацією обмежень, які встановив в кінці 2014 року Нацбанк. За фактом українські компанії з іноземним капіталом отримали право виводити дивіденди за 2014-2015 рік тільки в червні 2016- го. Торішній прибуток іноземні інвестори можуть перевести в готівку тільки з квітня цього року. Підприємства досі не мають права виводити з країни понад $5 млн щомісяця, щоб не розхитувати курс гривні.
Підіб'ємо перший підсумок: в цьому році Київстар і ВФ Україна можуть перерахувати акціонерам в цілому понад 2,7 млрд грн (або трохи більше $100 млн).
На порозі новий конкурс
Представники телеком-операторів впевнені, що, незважаючи на виплату дивідендів акціонерам, у них не виникне проблем з грошима напередодні аукціонів. "У разі отримання ліцензії на 4G і необхідності інвестування в мережу компанія зможе залучити достатні кошти для розвитку мережі", - говорить прес-секретар ВФ Україна Вікторія Павловська. Виходячи зі звітності компанії, в кінці 2016 року в неї на рахунках в банках залишалося 1,4 млрд грн. У першому кварталі грошей, по ідеї, додалося, так як оператор закінчив його з чистим прибутком в 530 млн грн. Хоча обсяг капіталовкладень за цей же період був дещо більше - 590 млн грн.
Співрозмовники LIGA.net, близькі до компанії, кажуть, що рішення про розподіл прибутку ще не означає, що виплата точно відбудеться. "ВФ зараз оцінює необхідні суми вкладень в 3G і 4G, від цього будуть залежати розміри коштів, які в кінцевому підсумку отримають акціонери", - уточнює джерело.
Київстар залишки на банківських рахунках в звітності не вказує. Але, згідно зі звітністю за 2016 й, залишок грошових коштів у компанії становить 3,3 млрд грн (що значно більше, ніж у конкурента). Питання виплати дивідендів Київстар не коментує.
Глава НКРЗІ Олександр Животовський не бачить нічого страшного в тому, що мобільні оператори почали виведення дивідендів за кордон. "Я б не шукав тут "зраду". Це навіть хороший знак. Українські компанії показують акціонерам, що тут можна заробити гроші і повернути інвестиції", - підкреслює він.
Європейські країни розглядають можливість заборони китайської соціальної мережі TikTok, беручи приклад зі Сполучених Штатів. Причиною такого рішення є загроза дезінформації, втручання у вибори та небезпека збору персональних даних. Про це пише ERR, пер...
Президент Володимир Зеленський повідомив, що замість Павла Ткачука начальником Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного стане Роман Качур. Про це він заявив у неділю, 19 січня, у своїх соцмережах, передають Патріоти України. Найбільше...