"Українською армією мають керувати військові, які воювали на Донбасі, а не радянські генерали", - Глен Говард

Однією з головних тем Львівського безпекового форуму 2018, який відбудеться 24-26 жовтня, стане аналіз ситуації, яка виникла внаслідок агресивних дій путінської Росії в акваторії Азовського моря.І головним спікером серйозної панельної дискусії про це буде впливовий аналітик зі США Глен Говард - президент Джеймстаунського фонду (англ. - The Jamestown Foundation), повідомляють Патріоти України.

Це американська неурядова дослідницька організація, заснована 1984 року, яку засновували для роботи з перебіжчиками з країн соцтабору (головно – з інтелектуалів і дипломатів), для їхньої соціалізації в суспільство Сполучених Штатів. До складу керівної ради Фонду, зокрема, увійшли екс-радник президента США з національної безпеки Збігнєв Бжезінські та екс-керівник ЦРУ Джеймс Вулсі. Ще до початку Безпекового Форуму "Інститут Просвіти" попросив пана Говарда викласти своє бачення ситуації в Азовському морі.

Зараз, нагадаємо, після того, як росіяни спорудили міст у Керченській затоці, вони вирішили, що можуть безроздільно господарювати в Азовському морі, та взагалі не звертають уваги на інтереси України. Наш об’єктивно слабкий військовий флот наразі не може протидіяти російським військовикам, які дозволяють собі або блокувати наші судна, або обмежувати пересування суден поблизу українських портів Бердянськ і Маріуполь.

Про тактику "удава-душителя" з боку росіян в акваторії Азовського моря, про Крим, Донбас і реформу українського війська, а також про те, чому Росія не має шансів перемогти НАТО – у відвертій розмові.

– Російське нахабство в Азовському морі стає більш ніж очевидним. Що, на Ваш погляд, першочергово слід зробити Україні, щоби не втратити контроль над цією акваторією?

– Росія використовує економічну стратегію "удава-душителя", яка негативно впливає на економіку Маріуполя та українського узбережжя Азовського моря загалом. Але не тільки тому Україна мусить відновити контроль над акваторією цього моря, а ще й для того, щоб повернути Крим. Українські військово-морські та повітряні сили мусять розробляти спільну стратегію дій в Азовському морі. Росія боїться використання української авіації у цьому регіоні.

А зараз росіяни в Азовському морі роблять все, що захочуть. І навіть не намагаються щось пояснювати чи виправдовуватися.

– Але зараз український військовий флот є об’єктивно слабким. Якими мають бути першочергові кроки для його посилення?

– Уряд у Києві не надає ВМС України достатньо ресурсів для розбудови флоту. Оптимістичним, натомість, є факт, що Україна витратила 15 млн USD на придбання двох американських прибережних кораблів класу "Island". Вони повинні стати ядром вашого нового флоту. Ці катери дуже сильні, вони обладнані радарами й на морі рухаються набагато швидше, ніж бронекатери "Гюрза", що будуються на заводах, які належать Порошенкові.

– Ви згадали про Крим, що треба зробити Україні, щоби його повернути?

– Офіційний Київ заблокував Крим з боку суші та припинив постачання води на півострів. Але щоби повернути Крим, Україна мусить використовувати військово-морський флот. Ваш флот має застосовувати тактику "москітів", тобто "втомлювати" росіян акціями на окупованих Росією газових і нафтових родовищах на Чорному морі.

При цьому наголошу, США не будуть цього робити замість України. Це має бути ініціатива Києва.

– А може, Україні слід погодитися з тим, що Крим фактично втрачено?

– Ні. Україна може самостійно відновити повний контроль за своєю територією. Але лише застосовуючи майстерну стратегію, а зараз є лише розмови у стилі "бла-бла-бла". Подивіться на міст у Керченській протоці. Соромно за Україну, яка взагалі ніяк не діяла, поки росіяни будували цей шляхопровід.

І дійшло до того, що Україна майже втратила Азовське море. Зрозуміло, що Київ все ще має шанс відновити контроль над цим морем, застосовуючи комбіновані спільні операції ВМС і повітряних сил. Усвідомлення необхідності таких операцій в українського керівництва ніби є, але такий підхід наразі не реалізовується.

– Якою, на Вашу думку, є реальна потужність російської армії і її флоту?

– Росія є регіональною військовою силою і не має можливостей перемогти НАТО. Ось чому Росія перемагає лише в обмежених війнах.

– А як оцінюєте стан української армії?

– Загалом добре. Є хороший бойовий дух вашого війська і думаю, що із часом ваша армія стане повністю якісно новою, бо бачу таке бажання. А зараз вашій армії необхідне кар’єрне зростання офіцерів, які мають досвід бойових дій на Донбасі. Ще потрібне просування на вищі посади службовців Генерального штабу, які вільно розмовляють англійською і можуть навчатися на Заході. Цього наразі бракує.

Київ повинен використовувати американських військових на ключових консультативних та планувальних ролях. Якщо Україна справді хоче вступити у НАТО, то вашою армією повинні керувати підготовлені на Заході офіцери, а не радянські генерали.

– Чого ще не вистачає українському війську?

– Збройні сили України повинні впливати на витрати бюджету, який виділено на купівлю зброї, як це є у США. От, скажімо, зараз український флот не має вагомого впливу на рішення Генерального штабу. До прикладу, якщо керівництво вашого військово-Морського флоту вважає, що слід купити нові бронекатери "Гюрза" або перевести їх з Одеси до Бердянська, то мусить про це просити армійських високопосадовців. Бачу, що Петро Порошенко починає розуміти цю проблему і усвідомлювати, що представники флоту повинні мати більший вплив на ухвалення потрібних для них рішень.

– Чи може Україна військовим шляхом повернути контроль над Донбасом?

– Так. Україна поволі відновлює контроль над територією в Донбасі. Це такий собі "повзучий наступ". Цього року українська армія вже просунулася на 15 кілометрів. Військо накопичує потужності, щоби навіть "за один день" відновити контроль над окупованими територіями Донбасу, але це станеться не відразу. Вашій армії потрібно більше офіцерів, які мають справжній військовий досвід, "знають війну" і які навчалися на Заході.

Важливо також, що багато військових звільняються через погані соціальні умови. Воїнам потрібні кращі казарми, їжа, одяг і оплата. Якщо цього немає – це знижує бойовий дух війська.

– Але ж переважна більшість населення Донбасу має проросійські (інколи відверто антиукраїнські) і не "проєвропейські" погляди. Може, офіційному Києву не варто намагатися повернути окуповані території Донбасу під свою юрисдикцію, а дозволити людям із цих територій жити, як вони самі цього хочуть?

– Не згоден. Невже східні німці, які багато років жили на контрольованій Москвою території, припинили бути німцями? Звісно, Росія використовує пропаганду для зміни ментальності мешканців непідконтрольних Україні територій. Але щойно Київ поверне Донбас повністю, ментальність його мешканців зміниться.

– Імідж теперішньої України – якою нашу країну бачать у світі?

– Україну бачать країною, яка пережила багато важких потрясінь, але прямує до зближення з Європою. Проте в найвищих ешелонах вашої влади занадто багато корупції і замало інноваційних рішень. Чи не єдиним винятком є міністр охорони здоров’я Уляна Супрун. Вона робить чудові речі для української медицини, прагне зробити Україну справді сучасною. Але загалом процес "осучаснення" для вас буде ще тривалим.

Українській владі потрібно більше лідерів, які навчалися на Заході, і ще високопосадовців, які мислять масштабно. Однією із найбільших проблем Порошенка є те, що він потроху намагається керувати всім: економікою, війною, військовими….

Ну, і звичайно ж, в Україні є проблема "гетьманщини". Маєте занадто багато "козаків", які прагнуть стати "гетьманами".

– Чому Безпековий Форум у Львові насправді потрібен Україні?

– Безпековий Форум у Львові допоможе українцям почути різні погляди стосовно розвитку держави та почути нові ідеї від фахівців, які підтримують Україну, але водночас і критикують за помилки. Це все для того, щоби Україна продовжувала реформи заради модернізації.

Джерело: 24 канал

Обличчя угорської опозиції, або Шило та мило по-будапештські: Головний суперник Орбана за владу в країні виступив проти передачі зброї Україні

середа, 19 червень 2024, 5:00

"Ми поділяємо позицію уряду: ми не надсилатимемо війська чи зброю в Україну з Угорщини. Ви знаєте, яка чутлива ситуація в Угорщині у цій війні", - сказав Мадяр. . При цьому, він підтримав право України на самозахист і назвав російського диктатора Путі...

​Полумʼя перекинулось на первісно не вражені резервуари: У РФ внаслідок атаки БПЛА другу добу палає нафтобаза в порту Азова

середа, 19 червень 2024, 4:15

В Азові Ростовської області РФ триває пожежа на нафтобазі, яку минулої ночі атакували дрони. Відповідне відео публікують місцеві пабліки. У соцмережах повідомляють, що полумʼя через сильний вітер перекинулось на решту резервуарів. . Також проєкт Сх...