Напередодні референдуму голландські ЗМІ публікують результати опитувань громадської думки. Матеріали місцевих засобів інформації проаналізував сайт ТСН, інформують Патріоти України.
Прихильники та противники асоціації України з Євросоюзом розділилися приблизно порівну. Так, за даними останнього опитування від 1 квітня 30% голландців ставляться до асоціації позитивно, 37% негативно, ще 33% не визначилися.
Перші оперують економічними аргументами: вони розуміють, що торгувати Нідерландам з Україною стане легше (49% опитаних), і це позитивно позначиться на економіці їхньої країни (41%). Водночас противники асоціації наголошують на тому, що в Україні панує корупція - і це їх відлякує більш за все інше (59% опитаних).
Також голландці стороняться України, бо не хочуть погіршення відносин ЄС з Російською Федерацією (26%), або ж виступають загалом проти ЄС та його розширення (23%).
Корупція в Україні видається голландцям дійсно великою проблемою. Цій тематиці місцеві видання присвячують окремі статті. "Якщо вас на дорозі у Києві зупинили поліцейські, ви вже не даєте великі хабарі, а просто сплачуєте штраф. Тим не менш в Україні ще багато корупції. Раніше там були вкрадені мільярди, зараз "губляться" мільйони", - пише видання de Volkskrant та нагадує, що однією з головних причин Революції Гідності стала саме корупція.
Водночас видання публікує авторів, які однозначно висловлюються за асоціацію ЄС з Україною. Так, перший віце-президент Європейської комісії Франс Тіммерманс наголосив, що основною проблемою Європи зараз є нестабільність на зовнішніх кордонах, яку можна вирішити лише за рахунок стабільних сусідів, як наприклад України, яка "відкрита для імпорту стабільності".
На думку Тіммерманса, це можна здійснити за рахунок ефективних реформ в Україні. "Багато українців мріють про життя, як у нас. Ми маємо розцінювати це як комплімент. Кінець-кінцем, головна причина, чому 6 квітня я проголосую "так" - це переконання, що слід поважати бажання переважної більшості українського народу.
Вони самі визначають те, що в їхніх інтересах, а не хтось у Москві чи в Брюсселі. І вони обрали нас, давайте також оберемо їх", - цитує de Volkskrant першого віце-президента Єврокомісії Франса Тіммерманса.
Тим часом ЗМІ констатують "невдачі компанії за Україну". Поки активісти, які закликають голландців голосувати проти асоціації, здійснюють турне містами Нідерландів, сайт їхніх опонентів піддається DDoS-атакам, пише видання NOS. Деякі голландські експерти зазначають, що для вирішення питання угоди України з ЄС референдум не є доцільним.
Адже його промоутери, по суті, підміняють одне питання іншим, а саме - чи підтримуєте ви Євросоюз як такий. Про це виданню NOS заявив доцент конституційного та адміністративного права Вітце ван дер Вуд. Він називає референдум "рецептом розчарування" - його можливості обмежені, адже громадяни не можуть пояснити, чому вони голосують за чи проти.
Видання NRC зазначає, що противники ратифікації угоди насправді виступають не суто проти України, а скоріше проти розширення Євросоюзу. Промоутери референдуму вбачають у політичній частині угоди докази прагнення України до повноправного членства у ЄС в майбутньому, тож вирішили перекрити цей можливий шлях вже зараз.
Водночас прихильники асоціації стверджують, що питання членства України в ЄС - зараз не на часі. "Вони вказують на багато інших угод про асоціацію, які ЄС укладав раніше, і заявляють, що будь-яка європейська країна, яка хоче приєднатися до ЄС, повинна відповідати так званим Копенгагенським критеріям. Вони включають, зокрема, повагу до верховенства права та прав людини, а також функціонуючу ринкову економіку та стійке до корупції управління", - пише видання NU.nl.
Крім того, противники України ставлять і більш болючі запитання. Навіщо нам країна, у якій триває війна? Чи не розповзеться корупція з України і чи не заразить Нідерланди? На ці запитання місцеві журналісти пропонують громадянам самим шукати відповіді - перед тим, як проголосувати.
Зазначимо, що референдум у Нідерландах відбудеться у середу, 6 квітня. На проміжному етапі голоси підраховуватимуть за допомогою спеціального додатку. Проте кінцеві результати референдуму рахуватимуть вручну, їх оголосять у п'ятницю, 8 квітня. Якщо явка складатиме менше 30%, референдум буде визнано недійсним
Парламент Сербії затвердив склад нового уряду, сформованого новим прем'єр-міністром — лікарем-ендокринологом Джуро Мацутом, передають Патріоти України з посиланням на російське видання Коммерсант. . Попри обіцянки президента країни Александара Вучича ...
Україна та США продовжують переговори щодо угоди про рідкісноземельні метали, однак без чітких гарантій безпеки вона навряд чи стане реальністю. Про це заявив британський економіст Тімоті Еш в коментарі 24 Каналу, передають Патріоти України. За його сл...