Народний депутат від "Самопомочі" Єгор Соболєв 25 лютого повідомив журналістам, що на сьогоднішній день на пост генпрокурора замість Віктора Шокіна розглядаються дві основні кандидатури - голови фракції Блоку Петра Порошенка в парламенті Юрія Луценка та голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павла Жебрівського. Втім, за інформацією Апострофа, крім цих кандидатів, є ще як мінімум п'ятеро претендентів, причому в їх коло входить і сам Єгор Соболєв, зазначають Патріоти України.
Як відомо, президент Петро Порошенко закликав генерального прокурора Віктора Шокіна покинути свій пост, 16 лютого. 19 лютого стало відомо, що Шокін направив до Адміністрації президента прохання про відставку. Зараз він знаходиться у відпустці. Тепер за відставку генпрокурора має проголосувати парламент, найближче засідання якого призначене на 15 березня. А отже - і питання відставки відкладається мінімум до цієї дати.
Незважаючи на те, що питання з відставкою Шокіна юридично досі не закрите, в кулуарах вже активно обговорюються кандидатури нового генпрокурора. За словами депутатів, найчастіше серед претендентів на цю посаду називаються прізвища Юрія Луценка і Павла Жебрівського. Ходять розмови з приводу кандидатур Анатолія Матіоса, Віталія Каська, Давида Сакварелідзе, Міхеїла Саакашвілі і навіть самого Єгора Соболєва.
Кандидатуру Юрія Луценка на посаду генерального прокурора почали обговорювати в кулуарах парламенту ще на минулому пленарному тижні. Сам Луценко інформацію про своє призначення в четвер, 25 лютого, прокоментував наступним чином: "Закон "Про прокуратуру" не передбачає можливість вступу на посаду генпрокурора людини без юридичної освіти.
І незважаючи на наявний у мене чотирирічний досвід керівництва в правоохоронних органах і два з половиною роки досвіду перебування по той бік закону в якості політичного в'язня, я не можу претендувати на цю посаду". Луценко також повідомив, що "ніяких офіційних пропозицій з цього приводу не отримував".
"Юрій Луценко і сам не дуже-то готується до будь-якої боротьби за пост генерального прокурора. Це означає, що про все вже домовлено або цю ідею вирішили відкласти", - розповів виданню народний депутат Ігор Луценко ( "Батьківщина").
Він додав, що в кулуарах парламенту ходили чутки про схему, при якій Юрія Луценка можуть спочатку призначити заступником Шокіна, а потім, після його відставки, просто зробити виконуючим обов'язки генпрокурора. "Ідея полягала в тому, щоб призначити його заступником, оскільки він за освітою і інших параметрах не відповідає вимогам, а потім, після відходу Шокіна у відставку, Луценко ставав би тимчасово виконуючим обов'язки генпрокурора", - зазначив Ігор Луценко.
У той же час депутати з різних фракцій відзначили, що в парламенті навряд чи вистачить голосів за призначення Юрія Луценка генпрокурором.
Після Луценка найбільш імовірною кандидатурою на пост глави ГПУ називають голову Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павла Жебрівського. Він має досвід роботи в генпрокуратурі і юридичну освіту.
"На мою особисту думку, Жебрівський - кращий від Шокіна. Наша фракція поки питання кандидатур не обговорювала. Але ключовий критерій полягає в тому, щоб генпрокурор мав хоча б відносну незалежність, а не керувався пультом з Банкової", - зазначив виданню народний депутат Ігор Попов ("Радикальна партія").
Кандидатуру Жебрівського депутати вважають "прохідною через парламент". "Жебрівський в хороших відносинах з президентом Порошенко. Він має кредит довіри від глави держави", - зазначив один з народних депутатів.
У той же час в парламенті вважають, що Павло Жебрівський може не стати генпрокурором лише тому, що його просто немає ким замінити в Донецькій області. "Я не думаю, що Жебрівський піде з поста глави Донецької ОВЦГА, оскільки йому складно буде знайти заміну", - зазначив позафракційний народний депутат Віктор Чумак.
Ще одним дуже ймовірним кандидатом на посаду глави ГПУ депутати називають Головного військового прокурора України Анатолія Матіоса. Втім, ряд депутатів, з якими поспілкувалося видання, не впевнені, що Рада його підтримає. "У Матіоса має бути більше ворогів в парламенті. Його побоюються, і не без підстави, але все одно остаточне рішення буде за президентом", - вважає Ігор Луценко.
Серед ймовірних кандидатів на пост генпрокурора також називаються кандидатури Віталія Каська, який вже подав у відставку заступника генпрокурора і чинного заступника генпрокурора Давида Сакварелідзе. Однак, як кажуть депутати, ці прізвища згадуються все рідше. Ігор Луценко зазначає, що можливою перешкодою для Сакварелідзе може стати той факт, що він досі не відмовився від грузинського громадянства.
У той же час в парламенті є депутати, які, крім Сакварелідзе, готові підтримати кандидатури голови Одеської обласної держадміністрації Міхеїла Саакашвілі і навіть самого Єгора Соболєва. "Є адекватні люди, такі як Давид Сакварелідзе, Міхеїл Саакашвілі або Єгор Соболєв. Треба радитися з цього приводу", - уточнив виданню народний депутат Єгор Фірсов.
Сам Єгор Соболєв і його фракція "Самопоміч" наполягають на тому, що в законодавство повинні бути внесені зміни, які дозволили б обирати генерального прокурора за допомогою конкурсу, за прикладом вибору керівника Національного антикорупційного бюро.
Так чи інакше, кандидатуру нового генерального прокурора в парламент повинен внести президент, але лише після того, як в парламенті буде офіційно затверджена відставка Віктора Шокіна, у чому деякі депутати сумніваються. Вони пам'ятають голосування 16 лютого з приводу вотуму недовіри уряду Арсенія Яценюка, тому не впевнені, що відставка Віктора Шокіна набере необхідну кількість голосів.
За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...
У Білорусь залетіла рекордна кількість "Шахедів" під час атаки РФ по Україні 22 листопада. На даний момент зафіксували 10 дронів, передають Патріоти України з посиланням на моніторингову групу "Беларускі Гаюн". "Понад 10 "Шахедів" за ніч залітали в Бі...