День Андрія - християнське і народне свято в пам'ять про апостола, який був першим учнем Христа, і тому отримав ім'я Первозванний. Згідно з повір'ям, святий приніс християнську віру на землі Русі і передрік виникнення великого граду на Київських горах. Про історію та особливості свята, а також про прикмети,на які варто звернути увагу в день Андрія, пишуть Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.
Коли відзначають день Андрія в 2016 році
Свято в пам'ять про першого з дванадцяти великих учнів Ісуса Христа було встановлено церквою ще в середні століття. Щоб дізнатися, коли день Андрія, досить заглянути в православний календар. Дата не змінюється, і щорічно його відзначають 13 грудня. У цей день тісно переплелися християнські і народні традиції. За старих часів Андрієві іменини вважалися магічним днем, який здатний змінити долю.
Андрій Первозванний: історія святого апостола
Андрій був простим рибалкою на Генісаретському озері та учнем Іоанна Хрестителя. Він першим став послідовником Христа і привів до нього свого брата. Апостол Андрій був свідком чудес, які робив Христос, бачив його смерть і воскресіння.
Він проповідував християнство на Русі, і під час паломництва спорудив хрест на Київських горах, сказавши, що бути на цьому місці великому місту.
Існує легенда про апостола, згідно з якою його називають покровителем моряків. За переказами, святий молитвою заспокоїв шторм і воскресив 40 моряків, які потонули, слідуючи до Андрія за християнським вченням.
Апостол був розіп'ятий за власним проханням на хресті Х-подібної форми, так як вважав себе негідним смерті, що подібна кончині Христа. На місці страти пізніше побудували найбільший в Греції храм, а хрест назвали Андріївським.
Традиції свята
За народними традиціями в день Андрія дівчата ворожили, молодь влаштовувала гуляння, люди похилого віку звертали увагу на прикмети. У ніч на Андрія вірили, що уві сні можна побачити образ судженого і поворожити на майбутнє.
На вечірніх посиденьках молодих хлопців брали в компанію, для цього влаштовували особливий обряд.
Напередодні дівчата пекли святковий корж - Калиту. Він мав форму кола з отвором в середині. У тісто додавали сухофрукти і ягоди, а готову калиту умочували в мед. Потім корж підвішували на стрічці до стелі кімнати. Юнак верхом на коцюбі повинен був підстрибнути і відкусити шматочок калити. Щасливчика, якому вдалося зробити це з першої спроби, брали в компанію. Вважалося, що хлопець, який відкусив калиту, в наступаючому році обов'язково одружиться з красивою і розумною дівчиною.
За повір'ями, у ніч на Андрія бешкетує нечиста сила і забирає у корів молоко. Тому щоб захистити господарство, гуцули виходили на вулицю і розводили високі "андріївські багаття".
13 грудня, в день Святого Андрія, прислухалися до води, щоб дізнатися погоду на зиму. Якщо вода в ополонці тиха, то і зима буде спокійною, а якщо галаслива - варто чекати бурі і хуртовин з морозами.
Ще одна прикмета на Андрія пов'язана з вогнем. Червоні вугілля в печі в святковий вечір віщували холоднечу, білі - швидку відлигу.
Від дня Андрія заборонялися ткацькі роботи. Ткати пряжу і мотати нитки не можна було до самого Хрещення.
Привітання з днем Андрія
13 грудня всі Андрії відзначають іменини. Слова побажань чоловікам з днем ангела Андрія:
Андрію, вітаючи Тебе сьогодні,
Сказати хочу знов і знов,
Нехай завжди живуть з Тобою
Надія, Віра та Любов.
Хай добрий Ангел із небес
Боронить і не розчарує,
І дивних тисячі чудес
В житті твоїм Тобі дарує.
***
Нехай цей день не гучне свято,
Не червоний день в календарі,
Але він щасливий і прекрасний -
Твій Ангел ходить по землі...
І ми сердечно вітаємо
Тебе, Андрій, з чудовим днем
І від душі тобі бажаємо
Здоров'я, радості у всьому!
Третій президент України Віктор Ющенко сьогодні, 23 лютого 2025, святкує 71-й день народження. З цієї нагоди політика привітала його старша донька, передають Патріоти України. 44-річна Віталіна Ющенко наголосила, що наразі Україна проходить через тяжкі...
Українські науковці, що працюють на антарктичній станції "Академік Вернадський", підняли прапор бригади Національної гвардії "Азов". Цей жест став вшануванням українських військових і здійсненням мрії оборонниці Маріуполя Валерії Суботіної з позивним "...