Дієтологи розповіли, як їсти солодощі без шкоди для фігури

Солодощі – далеко не головний ворог для стрункої фігури. Їсти солодке і не набирати вагу – реально! Головне при цьому дотримуватись кількох важливих і нескладних правил, повідомляють Патріоти України.

Правило 1: їжте солодощі на сніданок

Дозволяйте собі за сніданком щось солодке. По-перше, з’їдені калорії ви витратите протягом дня, а по-друге, вам буде простіше протистояти спокусам протягом дня. Головне не їжте солодкого на ніч, бо безсоння, нудота та важкість у шлунку вам буде забезпечена.

Правило 2: регулярні фізичні навантаження

Регулярні фізичні навантаження дозволяють тримати рівень цукру в крові під контролем. Тож перед тим, як поласувати чомусь солодким, – влаштуйте собі прогулянку або зробіть 5-7 хвилинну розминку. І лише після цього їжте десерт.

Правило 3: якщо солодкого хочеться протягом дня – з’їжте трішки меду

Якщо ви з’їли щось солодке, але при цьому десерту хочеться ще – з’їжте чайну ложку меду. У порівнянні з цукром, мед уповільнює синтез гормону греліну, який відомий, як "гормон голоду". Саме цей гормон надсилає до головного мозку сигнал про те, що пора підкріпитися. Але все ж мед – досить калорійний продукт, тому будьте з ним обережними.

Правило 4: їжте правильні солодощі

Далеко не всі десерти однаково небезпечні для вашої фігури. Ось список цілком нешкідливих солодощів:

- зефір;

- мармелад;

- пастила;

- східні солодощі;

- желе і пудинги;

- заварне тісто з легкими сирними, фруктовими начинками;

- молочне морозиво та фруктовий лід.

Бонус буде лише за певних умов: Одна з найщасливіших країн світу платить за переїзд туди

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:50

Якщо і переїздити кудись жити, так це до країни, з високим індексом щастя. Одним з найвищих таких показників у світі може похвалитись Швейцарія, і зараз країна пропонує вигідні умови переміщення, передають Патріоти України. Як пише видання Express, шве...

На тлі шаленого злету цін: В Україні різко переписали цінники на популярний продукт

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:32

В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...