Гірше за паління та ожиріння: Вчені розповіли, що "вбиває" жінок

Аналіз ДНК, зібраний у майже 2000 жінок репродуктивного віку в США, показує, що у тих, хто народжував, присутні зміни генетичних маркерів. Вчені припускають, що вони піддалися значно прискореному клітинному старінню, повідомляють Патріоти України.

"Ми були здивовані, побачивши такий вражаючий результат", - розповіла епідеміолог Анна Поллак з Університету Джорджа Мейсона. "Це еквівалентно приблизно 11 рокам прискореного клітинного старіння".

Поллак і її команда проаналізували дані Національного обстеження стану здоров'я і харчування (NHANES) - широке дослідження поперечного перерізу, в якому наочно показують здоров'я людей в США.

Коли вони досліджували дані за період 1999-2002 рр. - роки, в яких дослідження включало вимірювання генетичного маркера, званого теломерами, вони помітили щось незвичайне.


Довідка:

Теломери - ділянки хромосом, які відіграють важливу роль в діленні клітин, і виступають в якості ковпачків на кінцях наших хромосом, допомагаючи захистити генетичну інформацію в наших клітинах від погіршення з часом. Однак з кожним новим поділом їх довжина скорочується, що може бути однією з причин старіння.

У цьому ключі довжина теломер береться як маркер того, скільки років ми перебуваємо на клітинному рівні з більш довгими теломерами, які вважаються кращими, оскільки коротші теломери пов'язані з такими результатами, як рак, серцеві захворювання і зниження пізнавальної здатності. І тепер додати до цього списку можна і пологи.


В ході дослідження з'ясувалося, що серед жінок одного віку, етнічної приналежності, рівня освіти, наявності чи відсутності шкідливих звичок, жінки, які народили хоча б одну дитину, мали теломери, які в середньому на 4,2 % коротші, ніж у жінок, які не народжували дітей. Це, на думку дослідників, еквівалентно приблизно 11 рокам прискореного клітинного старіння.

Дивно те, що це скорочення теломер, пов'язане з пологами, навіть більше, ніж ті, що раніше спостерігалося в дослідженнях про паління (вартість 4,6 років клітинного старіння) і ожиріння (8,8 років).

Більш того, в дослідженні вкорочення теломер варіювалося залежно від того, скільки дітей народили жінки. "Ми виявили, що жінки, у яких було п'ять або більше дітей, мали навіть більш короткі теломери в порівнянні з тими, у кого були одна, дві, три або чотири дитини", - сказала Поллак.

Проте науковиця зазначила, що через наглядовий характер дослідження ми не можемо укласти тут причинно-наслідковий ефект, а тільки кореляцію.

Одне дослідження отримало суперечливий результат: в дослідженні, проведеному в 2016 році в сільських громадах Kaqchikel Mayan в Гватемалі, було виявлено, що жінки з дітьми мають довші теломери, що свідчить про те, що наявність дітей може фактично захистити жінок від клітинного старіння.

В інших попередніх дослідженнях також були визначені кількісні показники скорочення теломер, але з меншими показниками клітинного старіння (еквівалентні приблизно 4,5 роками старіння).

Що стосується того, що може бути причиною скорочення теломер, дослідники припускають, що тут може бути задіяний чималий стрес, пов'язаний з доглядом за дітьми, але з огляду на те, як мало досліджень було проведено в цій області, вони радять ставитися до цих висновків з обережністю. "Ми не говоримо "не народжуйте дітей", - сказала Поллак.

На тлі шаленого злету цін: В Україні різко переписали цінники на популярний продукт

п’ятниця, 22 листопад 2024, 9:32

В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...

В Україні хочуть автоматично арештовувати гроші боржників: Чого чекати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 8:58

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт № 9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації виконавчого провадження". "За" проголосував 271 нардеп. Серед норм документа – можливість автоматичного арешту коштів боржник...