Інтелектуальне узбіччя: На рік всім вченим України виділили бюджет одного закордонного вузу

Українська наука в цьому році ризикує пройти точку неповернення через критично недостатнє фінансування.

Мітинг в Києві: Адміністрацію президента України оточили обурені вчені. Фото: news-front.info.

На рік всім вченим України виділили бюджет одного закордонного вузу. Українська наука в цьому році ризикує пройти точку неповернення - закладене в бюджеті фінансування виявилося на 26% менше мінімальних потреб і на 12% менше, ніж в минулому році. Про це пишуть Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

Внаслідок цього деякі установи думають про скорочення третини співробітників, а самі вчені говорять: ситуація гірша, ніж в 90-х.

Наукових співробітників скоротять

В цьому році Національній академії наук України (НАНУ) бюджет дає 2 млрд 54 млн грн, тоді як тільки на зарплату потрібно майже на 300 млн грн більше.

«Такий бюджет, як у всієї науки, мають за кордоном окремі вузи! У минулому році з різних причин з НАНУ пішли 2,6 тис. співробітників, з них 80 докторів і 511 кандидатів наук, а в цьому можуть піти ще більше. Є постанова президії НАНУ: скоротити частину співробітників, щоб забезпечити повною зайнятістю і зарплатою тих, хто залишиться. В інститутах, які перебиваються заробітками, скорочення будуть невеликі, а в інших під загрозою скорочення може виявитися і третина, і половина трудового колективу», - каже голова профспілки працівників НАНУ Анатолій Широков.

За його словами, таке може трапитися, наприклад, в Інституті проблем матеріалознавства та Інституті електрозварювання ім. Патона. Це враховуючи те, що Інститут електрозварювання ім. Патона був свого часу національною гордістю завдяки своїм розробкам, які впроваджували по всьому світу.

Днями в великих наукових містах (Харкові, Львові, Одесі) пройшли мітинги вчених з вимогою збільшити фінансування. В їх інститутах вже перейшли на неповний тиждень і готуються до скорочень, хоча і кажуть, що спробують максимально зберегти штати. Так, в харківському Інституті радіофізики та електроніки за свій рахунок люди сидять вдома 10 днів в місяць, а з кінця лютого працюють в неопалюваних корпусах.

«Ми задіяні в чотирьох проектах НАТО (оборонні для України), але люди, працюючи три дні на тиждень, просто не в змозі виконувати свої завдання. Відповідно до фінансуванням потрібно скоротити 37% співробітників. Зарплати у молодших наукових співробітників близько 2000 грн, люди згодні і на півставки, але ми не можемо платити менше, ніж прожитковий мінімум. Ми шукаємо замовників де можемо, але ці гроші все не перекривають. Матеріали люди дістають у колег за кордоном, самі купити нічого не можемо», - розповіла нам науковий секретар Ірина Почаніна.

Науковий співробітник Інституту біохімії ім. Палладіна ситуацію порівнює з 90-ми роками. За його словами, зарплати зведені до мінімуму, залишилися голі ставки - 2-2,5 тис. грн. Багатьох перевели на 0,5-0,75 ставки.

«Знайти підробіток в університетах, читати лекції складно - чужих не беруть. Іноземні гранти отримати важко, рядові науковці можуть підзаробити на грантових програмах не більше $200 на місяць. Деякі підробляють перекладами в наукові закордонні журнали, але це теж одиниці. Решта, незважаючи на мізерні зарплати, повинні працювати з 9 до 17-18 годин. У нас в інституті поки є віварій з тваринами, на корм і кашки мишам гроші виділяють. А ось на реагенти гроші кому дають, а кому ні», - каже вчений.

Про подібне розповідають і аспіранти: всіх перевели на маленькі ставки, в інститутах працюють 2-3 дні на тиждень. «У нас з відділу скоротили 5 осіб з 12, я тримаюся, бо пишу дисертацію. Навіть якщо захистишся, ніхто не знає куди з цим подітися. Викладати в школу не підеш - занадто висока кваліфікація, а в інституті скорочення - ми не потрібні. Хто може, той халтурить, пише програми іноземним замовникам, а деякі тримаються за науку тільки тому, що можуть жити в гуртожитку», - ділиться аспірант Інституту кібернетики.

Біолог Олексій Степаненко думає виїхати з України. Фото: Костянтин Гришин / "Вести"

28-річний Олексій Степаненко, науковий співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАНУ, розповідає, що з 2014 року ситуація різко погіршилася: українські вчені практично перестали їздити на міжнародні конференції, так і в міжнародних проектах їх брати участь не кличуть, так як через бідність вони не здатні провести навіть найпростіші дослідження.

Тому сам Олексій замислюється про те, щоб виїхати з України: «Суть моєї експериментальної діяльності - отримати наукові результати, які можна опублікувати і зробити надбанням світової науки. Якщо я цього не можу зробити тут, в Україні, то який мені сенс залишатися, причому на відверто жебрацьку зарплату в 3 тис. грн?".

«Науку штовхають у прірву»

На думку академіка НАНУ Мирослава Поповича, в таких умовах ні про який розвиток мова йти не може - лише про виживання. «Всього врятувати не вийде. І мова не йде про те, щоб залишилися люди, які ведуть «чорнову» наукову роботу. Це і лаборанти, і доктора наук. Вони не стають лауреатами, але без них не рухається ні одне дослідження. Я б назвав це розгромом Академії наук», - сказав Мирослав Попович.

За його словами, проблема безгрошів'я веде до того, що вчені роблять такі роботи, які вимагають якомога менше експериментального матеріалу, але «витратні» роботи більш вагомі, і нескінченно так тривати не може. Не кажучи вже про те, що найталановитіші поїдуть за кордон, і через десять років науки в країні просто не буде.

У НАНУ пліткують, що на «дієту» вчених посадили неспроста. Нібито чиновники в Кабміні хочуть взяти під свій контроль Академію наук, щоб розпоряджатись належними їй об'єктами - будівлями в найбільш ласих місцях, землею і фінансовими потоками. Але офіційно це ніхто не підтверджує.

«Міністр освіти виступає за те, щоб частину науково-дослідних інститутів передати університетам, але фундаментальна наука повинна залишатися в НАНУ. Проблема в іншому - до влади прийшли люди, які в своїй кар'єрі не користувалися досягненнями освіти і науки, які далекі від усього цього. Тому і виходить, що освіта недоотримує 60-80 млрд грн від передбаченого законом, а на науку виділяється в п'ять разів менше від необхідного. Це приведе Україну на таке узбіччя, з якого не повертаються, в справжню інтелектуальну прірву», - упевнений екс-міністр освіти Станіслав Ніколаєнко.

До злочину готувався заздалегідь: Суд виніс вирок депутату, який підірвав гранати у сільраді на Закарпатті

п’ятниця, 22 листопад 2024, 14:31

На Закарпатті до довічного ув’язнення засудили депутата Сергія Батрина, який підірвав гранати під час засідання сесії сільради. Про це повідомляє Офіс генерального прокурора, передають Патріоти України. «За публічного обвинувачення прокурорів Закарпатс...

Організатори поки ніяк не відреагували: На українського тенісиста впала суддівська вишка прямо перед матчем (відео)

п’ятниця, 22 листопад 2024, 13:52

Український тенісист Ерік Ваншельбойм потрапив у неприємний інцидент. 23-річний спортсмен у парі з Денисом Євсєєвим з Казахстану мав зіграти у чвертьфіналі турніру ATP Challenger Tour у Монтемарі, повідомляють Патріоти України. Однак хлопець не зміг вз...