Існує безліч "ідеальних" правил для схуднення, однак часто вони виявляються неефективними. Яким міфам не варто вірити, розповів американський фітнес-тренер Тео Бреннер-Роуч Він обрав 5 найпоширеніших міфів і розповів правду, повідомляють Патріоти України.
Потрібно вживати дуже багато білка
Білок важливий у побудові м'язів і відновленні. Один грам білка дає 4 калорії - стільки ж, скільки вуглеводи, і набагато менше, ніж жири. Оптимальна ж кількість білка становить 0,6 - 1 г на кілограм вашої ваги.
Сніданок - найважливіший прийом їжі
Деякі люди вранці голодні і краще працюють впродовж дня, якщо поснідають. Інші можуть пропустити цей прийом їжі і поїсти пізніше, але відчувати себе при цьому відмінно.
Що стосується втрати або набору ваги, то визначальним фактором є загальна сума спожитих за день калорій, а не з'їдених на сніданок.
Голодування - погана ідея
Дослідження показали, що після голодування в тілі збільшується концентрація гормону росту. Тож короткі голодування приносять багато користі: воно прискорює метаболізм на 3,6 - 10%
12- і 36-годинне голодування призводить до збільшення окислення жиру.
Треба їсти 5-6 разів на день маленькими порціями
Дослідження показали, що збільшення частоти вживання їжі не збільшує число спалених калорій.
Вчені порівнювали дві групи: в першій учасники їли шість разів на день, а у другій - тричі на день. З'ясувалося, що збільшення частоти прийому їжі не сприяє більшій втраті ваги.
Їжте так часто, як хочете
Не має значення, з'їсте ви 10 або 50 г білка, організм зможе його перетравитии. Про це говорять різні дослідження. Як і з багатьма іншими речами, в питаннях їжі слід орієнтуватися на те, що працює в вашому конкретному випадку. Необхідний білок можна вживати як протягом дня, так і за один прийом їжі.
Якщо і переїздити кудись жити, так це до країни, з високим індексом щастя. Одним з найвищих таких показників у світі може похвалитись Швейцарія, і зараз країна пропонує вигідні умови переміщення. Як пише видання Express, швейцарський уряд пропонує моло...
В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...