Хіти тижня. Фабрика смерті: У Запоріжжі знайшли будинок, де під час Голодомору замучили сотні малят (відео)

Діти помирали в муках зовсім поряд із ситими партійними функціонерами.

Ілюстрація: kafanews.com

У Запоріжжі розшукали будинок, де протягом двох років від голоду в 1932-1933 роках померло понад 700 дітей. Найжахливіше, що саме там їх мали рятувати, але натомість у домі малятка на них чекала загибель, повідомляють Патріоти України з посиланням на ТСН.

Ця споруда розміщена в старій частині Запоріжжя. У місто під час Голодомору селяни намагалися переправити хоча б дітей, аби тих годували і зберегли їм життя. Покинутих на вулицях малюків збирали та відвозили до цього будинку, який тепер називають фабрикою смерті.

"Діти голі, зеленкою вимазані, щури бігають. Коли запитала, а чим вас там годували? Вона нагнула голову, потім так підняла, подивилась і так: це не можна було назвати їжею. А більше вона нічого не сказала", - розповідає Ганна Нужна, племінниця жінки, котрій пощастило вижити в нелюдських умовах.

Усіх померлих скидали до рову прямо у дворі будинку.

"Кожна дитина, яку кидали, - все це діти бачили. Діти стояли біля тих вікон і бачили, куди кидають і як закопують їх", - розповіла родичка свідка подій.

"Це, фактично, був конвейєр смерті, куди, як у чорну діру, звозили діточок. А тут, фактично, всмоктувало всіх цих дітей", - розповів краєзнавець Анатолій Пеньок.

Історики кажуть, що в дитбудинку було лише дві палати, а одночасно могли перебувати лише півсотні дітей. Але документи свідчать про те, що кожного місяця тут помирало значно більше, а замість тих, кого заморили голодом, привозили інших, які чекали своєї черги.

"У березні 71 немовля, у квітні 66, у травні 108, у липні 119", - навів дані професор Федір Турченко.

Архівні картки, завдяки яким вдалося відтворити трагедію, були суворо засекречені 60 років, і навіть ці документи виявилися сфальсифікованими.

"Писали катар, писали серце, писали інтоксикація, писали що завгодно, але писати в причинах смерті голод, недоїдання, виснаження - такого не було. Бо написати таке по тій термінології міг тільки ворог народу", - пояснив історик.

Тітка пані Ганни вижила, і через два роки її знайшов батько, якого випустили з табору. Але спогади про пережитий жах лишилися в сім’ї назавжди. Поруч з будинком, який став могилою для сотень малюків, були розташовані відділок, прокуратура, міськом та окружком партії, де отримували пайки величезна кількість посадовців. Діткам, які помирали у цих стінах, не допоміг ніхто.

Нагадаємо, 26 листопада в окупованому Сімферополі відбувся молебень у пам'ять про жертв Голодомору 1932-1933 років і сталінських репресій.

Оце так! Колишній учасник Modern Talking Дітер Болен назвав перемогу України у війні "найгіршим сценарієм"

четвер, 25 червень 2026, 20:06

Колишній учасник групи Modern Talking зробив нову скандальну заяву щодо війни росії проти України. Дітер Болен вважає, що найгіршим варіантом розвитку подій стане перемога України. Про це повідомляє Berliner Zeitung, передають Патріоти України. Колишні...

Нові виплати від держави: Ось кому нарахують 1000 грн і як отримати

четвер, 25 червень 2026, 19:24

Пенсіонери мають низку пільг, зокрема, вони можуть не сплачувати податок на землю. Водночас в Україні запроваджують нову програму підтримки аграріїв, спрямовану на зміцнення одного з ключових секторів економіки. Фермери зможуть отримати до 1000 грн на ...