Хіти тижня. Міста та села знелюднюють: Після запровадження безвізу галичани масово виїжджають з України

Поляки спростили умови праці та життя для українців. Зокрема, підняли зарплату та прирівняли наші молоді сім’ї до тамтешніх.

Як результат, пільги, що отримують поляки, отримують і українці. Рекрутери кажуть, що цьому сприяє безвіз, який полегшив виїзд українців у інші країни, передають Патріоти України.

Після того, як ЄС запровадив для українців безвізовий режим галичани почали активно цікавитися ринком праці в різних країнах Євросоюзу. Як результат, Польща відчула дефіцит української кваліфікованої робочої сили. Тому для того, аби втримати наших заробітчан, поляки почали підвищувати зарплату для наших робітників. Польські роботодавці почали пропонувати різні форми заохочення українським заробітчанам. До прикладу - безкоштовне житло, компенсацію за комуналку тощо.

Намагаються втримати

Після безвізу зарплати у Польщі для наших працівників почали різко зростати, розповідає тернопільский заробітчанин Володимир Галушка. Мабуть, все для того аби ми залишилися у них працювати. На поляки я їжджу уже роками, - розповідає пан Галушка. - Працював і за спеціальністю зварником, щоправда на кладовищі. Монтували з хлопцями огорожу недалеко від Лодзі. Також працював на будові біля Вроцлава. Сьогодні кладу бруківку на одному з польських курортів‭ ‬-‭ ‬у місті Закопане. Насправді відповідь на питання, чому працюю у Польщі проста - не далеко від дому, без проблем можна виробити потрібні документи на легальну працю, зарплата непогана, умови роботи також хороші.

Після безвізу змінилося ставлення до українців у Польщі, продовжує тернополянин. Зарплата зросла в середньому на 5 злотих за годину. Я тепер отримую 16 злотих в день, тобто 3,8 тис. злотих у місяць. Чоловік каже, що зарплату дають у доларах, це близько 1 тис. дол. Багато тих хлопців, які працювали зі мною минулого року, цього разу не хотіли їхати у Польщу, -каже чоловік. - Поїхали далі у ЄС, оскільки там вищі зарплати. А я не хотів їхав в інші країни, тому що далеко від дому.

Піднімають зарплати

Як розповідає ‬менеджер із персоналу асоціації роботодавців з працевлаштування Світлана Повар,‭ сьогодні поляки почали відчувати гострий дефіцит української робочої сили. Наші заробітчани просто минають Польщу, і для того аби затримати наших фахівців польські роботодавці почали піднімати зарплати і навіть надавати безоплатно житло, - каже вона. Насправді, поляки почали діяти на випередження, продовжує пані Повар. Ще коли мова йшла про безвіз України та ЄС, тамтешній уряд почав змінювати законодавство так, аби з прийняттям безвізу українські заробітчани могли легально працевлаштуватися на підприємствах у Польщі. Як тільки перші українці отримувати біометричні паспорти, поляки одразу ж почали нам надсилати запити з офіційним працевлаштуванням для українців, які мають біометричний паспорт, - зауважує Світлана Повар.

Сьогодні спостерігається погана для нас динаміка - збільшення відтоку кваліфікованих робітників з України, продовжує вона. Зокрема, потік заробітчан у ЄС збільшився приблизно в три рази. Все виробництво у Польщі та й Європі в цілому - механізоване, - зазначає пані Повар. - Європейським роботодавцям потрібні кваліфікавані, вузькоспеціалізовані фахівці. Зокрема: будівельники, токарі, фрезерувальники, зварники, кухарі-універсали тощо. Також у Європі існує потреба в доглядальницях із знанням англійської чи німецької мови.

Фахівець додає, що галичани на заробітки їдуть у Польщу, Німеччину, Естонію, Латвію, Литву, Норвегію, Швецію, Фінляндію та Данію.

Скільки заробляють наші фахівці у ЄС - в Польщі будівельник має максимум 1 тис доларів, зауважує Світлана Повар. У Прибалтиці - в середньому 1,5 тис, така ж зарплата і у Німеччині. Однак найвища зарплата у Мальті. Там наші заробітчани отримують щонайменше 2 тис. дол.

Однак тут є нюаниси з виїздом. Для того аби поїхати у Мальту українцю необхідно мати відповідну угоду, - коментує пані Повар. - Такі угоди мають та надають наші партнери у Прибалтиці, з якими ми співпрацюємо. Це складно, але реально. Такий складний механізм не лише для цієї країни, але й для деяких інших країн, зокрема Ірландії. Для того аби українцю потрапити в Ірландію необхідно мати англійську візу, - каже пані Повар.

Якщо говорити про перспективу, то на думку Світлани Повар, зарплати у Польщі будуть і далі зростати, оскільки єдине, що може зупинити наших людей, які будуть їхати повз Польшу далі у Європу - рівень зарплати.

Виїжджають цілими сім'ями

Ще одна негативна динаміка для нашої економіки - галичани у Польщу почали виїжджати сім’ями на постійне місце проживання. Для того аби заповнити вакуум, що утворився в Польщі, тамтешній уряд прирівняв сім’ї мігрантів з України до звичайних польських сімей. Зокрема, був розроблений ряд програм, де українські молоді сім’ї можуть без проблем за підтримки уряду започаткувати власний бізнес, виробництво чи навіть народжувати дітей. Тобто всі пільги, які сьогодні може отримати польська сім'я у цій країні, може отримати молода українська сім'я.

Усі урядові програми без винятку лояльні до українців, - продовжує пані повар. - Основна їх ціль аби наша молода сім'я залишилася у Польщі назавжди. Для поляків це дуже добре, однак для нас це критично. Оскільки весь трудовий ресурс просто виїздить з нашої країни і як буде далі - сказати важко. До слова, Польський уряд на стільки спростив ведення бізнесу у своїй країні, що польські мігранти, які роз’їхалися по цілому світі, почали повертатися додому і вести господарство на рідній землі.

"Це вже переходить усякі норми": У Рівному повістку вручили 8-річній дитині

четвер, 8 червень 2023, 21:27

У Рівному представники ТЦК виписали повістку чоловіку, який вже майже півтора роки служить у ЗСУ. А сам документ вручили 8-річній дитині військовослужбовця. Про це передає місцеве видання "Рівненські новини", передають Патріоти України. Працівники війс...

Разом зі своїм побратимом "Півднем": Загинув український військовий, під керівництвом якого вдалося врятувати понад 130 херсонців

четвер, 8 червень 2023, 21:14

Під час рятувальної операції в Херсонській області в середу, 7 червня, загинув український військовий Володимир Кавулич, під керівництвом якого вдалося врятувати понад 130 херсонців. Про це повідомила у Facebook дружина українського захисника Анастасія...