Митрополит Онуфрій має скласти свої повноваження та піти у відставку, - ексклюзивне інтерв'ю зі священиком УПЦ МП

Ієрей Лука: в Україні не має бути назви "Московський", у нас є можливість створити новий український незалежний Патріархат через об'єднання всіх православних церков у нашій державі

Ієрей Лука (Радванський).

На тлі страшних подій на сході України зараз все більше суперечок та протистоянь відбуваються і серед наших співвітчизників-вірян, а також серед духовенства усіх церков держави. Як відомо, сьогодні в Україні діє три великі православні релігійні організації: УПЦ КП, УПЦ МП та УАПЦ. Петро Порошенко відкрито заявив, що виступає "за створення єдиної православної церкви в країні". Патріоти України взяли інтерв'ю у одного із священиків Києва, котрий представляє найчисельнішу православну конфесію країни. На наші питання відповів ієрей Лука (Радванський).

- Отець Лука, Ви є священнослужителем УПЦ МП. Вам відомо, що ставлення до Московського Патріархату у більшості наших патріотів-громадян, м'яко кажучи, не є привітним. Яка Ваша думка з цього приводу?

- Так, таке ставлення є. З одного боку воно є предвзятим через неінформованість населення, але з другого боку це досить логічно, бо, виходячи із реалій різкого конфлікту на сході країни - церква, назва якої ототожнюється із стороною агресора, закономірно викликає у людей обурення. РПЦ та УПЦ МП у жодному разі не є правими, коли захищають російські погляди та не визнають патріотичні дії наших співвітчизників. Бо, якщо назвався батьком, то не маєш казати, що одна дитина в тебе гарна, а інша ні. Така позиція веде до напруження конфлікта, і нікому не допомагає. Назви "московський" в Україні не має бути, звісно.

- Що Ви називаєте "неінформованістю населення щодо МП"?

- Я маю на увазі те, що церковні ЗМІ та священики на місцях мало уваги приділяють канонічним взаємовідносинам Київської Митрополії з Москвою. Завдяки титанічним зусиллям Блаженнійшого Володимира Сабодана та розумінню Святійшого Олексія ІІ Україна насправді має повну автокефалію, і голос московського патріарха має бути для нас лише дорадчим, а не керівним.

- Але зараз ця канонічність не виконується?

- Не в повному обсязі. Після смерті Блаженнійшого Володимира Москва зажадала "при поставлении епископа в Украине" радитись обов'язково з нею.

- І чому ж українське духовенство УПЦ МП не постало проти таких бажань ворожої держави?

- Розумієте, не все так чудово та лагідно у самій церкві. На сьогодні УПЦ МП витримує величезний тиск, як зі сторони внутрішньої державної влади (яка намагається підпорядкувати церкву собі), так і зі сторони Росії. Ще з часів Кравчука, який створив у єдиній на той час церкві дуже сильну опозицію у вигляді УПЦ КП, УГКЦ та УАПЦ. Кравчук використовував їх як важель впливу як на церкву, так і на Москву.

- Отче, яке Ваше відношення до УПЦ КП та УАПЦ?

- Якщо Ви питаєте за парафіян, які ходять у ці церкви, то там дуже багато чудових людей, віруючих та відданних Божій справі. Якщо Ви питаєте про те, чи має бути такий розкол, - ні, це недопустимо. А у розколі, як кажуть в Одесі: "При разводе двух людей виноваты как минимум двое".

- Отець Лука, офіційна думка УПЦ МП така: "патріарх Філарет - зрадник і розкольник та не має благодаті у його храмах, він має покаятись". Ви цю думку розділяєте?

- Я скажу наступне: якщо ти намагаєшся витягнути щепку з ока твого брата, то подивися в дзеркало, чи нема у твоєму оці бревна. Ворожнечею, лайкою та прокльонами у цій надзвичайно складній ситуації нічого не зробиш. На питанні "покаяння патріарха Філарета" зациклюватись не треба. Комусь казати: "Кайся, ти грішний!" - неправильно, людина цього не захоче. Якщо ти вважаєш, що людина у скруті (навіть духовній), то треба прийняти її такою, як вона є, та обійняти як брата. А потім вже вирішувати непорозуміння та суперечки, якщо це буде необхідно.

- Яке Ваше ставлення до ситуації на Донбасі? Яке ставлення церкви?

- Ви будете сміятись, але офіційної позиції в УПЦ МП до цього часу нема! А я - як можу ставитись до того факту, що люди помирають тисячами? Це жах, який треба спинити за будь-яку ціну. Війна - це прояв найбільшої ненависті. Винними я вважаю у цьому релігійних діячів, які нацькували свій народ. Це стосується і РПЦ, і УПЦ МП, та й в УПЦ КП і УГКЦ були священики, які відверто пітримували ворожнечу, хоча всі вони мали лягти кістьми, щоб не допустити кровопролиття.

- Який Ви бачите вихід із сьогоднішньої страшної ситуації на сході держави?

- Дозвольте і мені спитати Вас: а чого ми прагнемо? Якщо ставимо на меті зберегти життя, до чого нас закликає Христос, то маємо два шляхи: зробити, як, наприклад, Ізраїль - повністю відмежуватися величезною стіною від "ДНР" та "ЛНР", щоб вони, "вкусив сладости "русской жизни и свободы", за 2-3 роки, як славетно відома ЗУНР, благали нас, щоб ми взяли їх назад в Україну. Чи інший шлях - йти на компромісні домовленості, але у цьому випадку Україна буде у дуже важкому становищі: їй доведеться за свої кошти відбудовувати те, що зруйновано за ці роки, і мати під боком завжди "вибуховий пристрій" у вигляді людей, що затьмарені ідеєю "русской весны". Є й інша стежина: перемога за будь-яку ціну. Тоді ми не лише вкрай розколемо Україну, а й поховаємо десятки тисяч життів. Це не по-Божому, і Господь за це покарає.

- Отець Лука, на Вашу думку, об'єднання українських церков потрібне і можливе?

- Це вкрай потрібно і важливо. Від цього залежить не тільки спасіння України як держави, а й спасіння людських душ. Це можливо, якщо держава не буде використовувати і далі церкви як важель впливу на виборців. Без об'єднання Україна довго не витримає та вибухне, і зібрати її назад вже буде неможливо. Зараз у президента є унікальна можливість стати в один ряд з рівноапостольними Володимиром Хрестителем та Константином Великим, виступивши як гарант міжцерковних домовленостей. Запропонувати об'єднання церков та вибрати єдиного митрополита з подальшим висуванням у сан Патріарха. Але при цьому доведеться витримати увесь протокол, щоб не було повторення помилки Кравчука з УПЦ КП. Адже саме через невитримання протоколу Київський патріархат не визнали всі православні патріархати світу.

- Ця нова єдина церква має бути незалежною від інших держав?

- Так, звісно. Лише має бути всесвітньо визнаною. Через це проходили усі патріархії. І якщо ми дотримаємось протоколу, навіть Москва буде змушена її визнати (сміється. - авт.).

- Чи йде мова про "покаяння" патріархів УПЦ КП та УАПЦ, чи вони мають бути на одному рівні з УПЦ МП?

- Якщо мова йде про братнє об'єднання заради миру з Всесвітнім Православ'ям, то це вже є сповідь Істини. А якщо люди сповідують Істину, то вони не мають бути покарані. Але сьогоднішні предстоятелі усіх цих трьох церков мають добровільно піти у відставку зі складанням санів предстоятелів.

- І хто може бути предстоятелем цієї нової єдиної української церкви?

- Церква - це люди, парафіяни, а не митрополити та єпископи. Кожна з церков обере найшанованіших кандидатів, наприклад по три людини, з яких і буде створено Синод нової Церкви. Потім шляхом апостольського жребія Господь обере собі єдиного, який її і очолить. УПЦ МП, УПЦ КП та УАПЦ мають бути на одному рівні у ній, бо на сьогодні, якщо намагатись змінити усіх священослужителів, на це не вистачить життя, але Господь дав нам через Апостолів "церковну ікономію". Тобто в критичних ситуаціях церква виходить не з канонічного права, а з людяності заради спасіння душ багатьох. Повторюсь: протокол має бути витриманий.

- Останнє питання. Отче, нам відомо, що в часи Євромайдану Ви допомагали нашим патріотам, а потім допомагали бійцям АТО. Як до цього ставилося Ваше керівництво, та чи не боїтесь Ви зараз давати таке відверте інтерв'ю, яке суперечить думкам митрополита Онуфрія та патріарха Кирила?

- Були люди, які це схвалювали, і були ті, хто відверто погрожував. Давати інтерв'ю не боюся, бо по-перше я - громадянин, та з усією відповідальністю висловлюю свою позицію. Так, мене іноді за це називають "церковним камікадзе" (сміється. - авт.). Але якщо людина каже правду заради рятування людських душ, вона не має нічого боятись.

03.05.2016.

Інтерв'ю взяла спецкореспондент Тетяна Гросул


"Міністр повинен боятися гніву Божого": Митрополит Павло "Мерседес" відмовився покидати корпуси Києво-Печерської Лаври (відео)

субота, 25 березень 2023, 21:28

На тлі виселення ченців із Києво-Печерської Лаври митрополит Павло заявив, що відмовляється залишати один із корпусів храму. Він накинувся на міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка та закликав його "боятися гніву Божого...

До компенсації бояться не дожити: Подружжя, яке пам’ятає Другу світову, втратили житло і все майно через росіян (фото)

субота, 25 березень 2023, 20:42

Унаслідок атаки на Запоріжжя повністю вигоріла квартира подружжя Гаврилових. Люди мешкали в квартирі 37 років і тепер не впевнені, чи вистачить життя дочекатися компенсацій від держави. Раїса Іванівна та Віталій Петрович з сумом дивляться на те, що зал...