Біологи з Міського університету Нью-Йорка створили мишей, що володіють здатністю розпізнавати специфічні запахи. Для цього вчені скористалися методами генетичної інженерії. Результати роботи опубліковані в журналі Cell Reports, повідомляють Патріоти України з посиланням Нескучные новости.
Ніс ссавців містить безліч чутливих нервових клітин, які мають рецепторні молекули, здатні реагувати на летючі речовини. У мишей, так само як і у людей, нейрон має тільки один тип рецептора, при цьому кожен з тисячі цих різних сенсорів зустрічається приблизно в 0,1 відсотка нервових клітин.
Вчені вирішили зрозуміти, як нейрони вибирають рецептори. Для цього в запліднену яйцеклітину тварини вони ввели ген, який відповідає за синтез одного з нюхових рецепторів. До нього було додано додатковий фрагмент ДНК, який кодує флуоресцентний білок і допомагає зрозуміти, чи потрапила впроваджена послідовність всередину нервової клітини. Після декількох спроб дослідники виявили, що ген включається з більшою ймовірністю, коли всередині нейрона присутні чотири або більше число його копій.
В результаті експерименту вченим вдалося отримати мишей зі збільшеним числом нюхових нейронів, що мають впроваджений і чутливий до ацетофенон (володіє солодкуватим запахом, що нагадує жасмин) рецептор.
Таким чином, генетики змогли отримати тварин, чий ніс більш чутливий до певного запаху. Подальші експерименти показали, що миші-супернюхачі здатні розрізнити присутність у воді речовин з неприємним запахом, навіть якщо ті розбавлені в кілька десятків разів.
Біологи мають намір почати створення гризунів-шукачів, які зможуть розпізнавати вибухівку або домішки шкідливих речовин в їжі і воді. У планах також виростити мишей для діагностики хвороб по аналізах.
Природа нюхових рецепторів була розкрита в 1991 році американським біологом Ліндою Бак. У 2004 році за це їй була присуджена Нобелівська премія.
Пенсійний фонд України розпочав фінансування пенсій за квітень 2025 року. На пенсійні виплати 2 квітня спрямовано перші кошти, передають Патріоти України з посиланням на пресслужбу ПФУ. За даними пресслужби, на пенсійні виплати через "Укрпошта" спрямов...
Хоча трагедія сталася не в Українських Карпатах. Однак недалеко від нашого кордону. З Польщі, Словаччини та Румунії надходить все більше повідомлень про ведмежу небезпеку. У Польщі неподалік Бещадського національного парку, що поряд кордону зі Словаччи...