На зміну собакам-шукачам прийдуть миші-супернюхачі

Біологи мають намір почати створення гризунів-шукачів, які зможуть розпізнавати вибухівку або домішки шкідливих речовин в їжі і воді.

Вчені замінять собак-шукачів мишами-супернюхачами. Фото: pozitiv-news.ru.

Біологи з Міського університету Нью-Йорка створили мишей, що володіють здатністю розпізнавати специфічні запахи. Для цього вчені скористалися методами генетичної інженерії. Результати роботи опубліковані в журналі Cell Reports, повідомляють Патріоти України з посиланням Нескучные новости.

Ніс ссавців містить безліч чутливих нервових клітин, які мають рецепторні молекули, здатні реагувати на летючі речовини. У мишей, так само як і у людей, нейрон має тільки один тип рецептора, при цьому кожен з тисячі цих різних сенсорів зустрічається приблизно в 0,1 відсотка нервових клітин.

Вчені вирішили зрозуміти, як нейрони вибирають рецептори. Для цього в запліднену яйцеклітину тварини вони ввели ген, який відповідає за синтез одного з нюхових рецепторів. До нього було додано додатковий фрагмент ДНК, який кодує флуоресцентний білок і допомагає зрозуміти, чи потрапила впроваджена послідовність всередину нервової клітини. Після декількох спроб дослідники виявили, що ген включається з більшою ймовірністю, коли всередині нейрона присутні чотири або більше число його копій.

В результаті експерименту вченим вдалося отримати мишей зі збільшеним числом нюхових нейронів, що мають впроваджений і чутливий до ацетофенон (володіє солодкуватим запахом, що нагадує жасмин) рецептор.

Таким чином, генетики змогли отримати тварин, чий ніс більш чутливий до певного запаху. Подальші експерименти показали, що миші-супернюхачі здатні розрізнити присутність у воді речовин з неприємним запахом, навіть якщо ті розбавлені в кілька десятків разів.

Біологи мають намір почати створення гризунів-шукачів, які зможуть розпізнавати вибухівку або домішки шкідливих речовин в їжі і воді. У планах також виростити мишей для діагностики хвороб по аналізах.

Природа нюхових рецепторів була розкрита в 1991 році американським біологом Ліндою Бак. У 2004 році за це їй була присуджена Нобелівська премія.

Оце так "пристрасті"! У Львові акушерка побила колегу в пологовому залі

понеділок, 7 липень 2025, 6:25

Суд у Львові визнав винною акушерку обласної клінічної лікарні Анну Федорчак, яка під час нічної зміни вдарила свою колегу металевими інструментами для пологів. Про це пише ZAXID.NET з посиланням на вирок суду, передають Патріоти України. Інцидент став...

Пенсії в Україні перерахують: Ось хто отримуватиме більше на 570 грн

понеділок, 7 липень 2025, 6:00

2025 року в Україні підвищення пенсій торкнеться лише тих, хто досяг встановленого вікового порогу. Йдеться про доплати за вік, на які може претендувати більшість пенсіонерів. Граничний розмір такої надбавки становить 570 гривень. Про це пише видання O...