"Одних людей війна загартовує, а інших - ламає через коліно", - Портников про героїв АТО і вбивць Гандзюк

"Після повідомлення про смерть Катерини Гандзюк небайдужі громадяни вимагають від влади покарання вбивць, говорять про необхідність запобігання подібним злочинам у майбутньому, про реформу правоохоронних органів", - пише у своєму блозі політолог Віталій Портников, повідомляють Патріоти України, і продовжує:

"Все це - логічні вимоги. Однак обурення повинно допомогти нам подивитися в очі реальності, пов'язаній із цим замахом. Катерина Гандзюк була не просто активісткою, як її зазвичай називають. Вона була професійним політиком. Депутатом обласної ради, радником мера, співробітником місцевої влади. В уяві обивателя політик - це той, хто є заручником кланових інтересів, пройдисвітом, шулером. Хто завгодно - тільки не слуга народу. Слуга народу - це серіал.

Але, виявляється, можна бути таким політиком, як Катя Гандзюк. Не зрозуміло тільки, чому для того, щоб люди це зрозуміли, тебе повинні облити кислотою і вбити. І чому ми замінюємо реальне визначення діяльності Катерини Гандзюк - політик, чиновник - малозрозумілим "активіст"? Тільки тому, що Катя не соромилася бути державним службовцем? Хотіла допомагати людям, використовуючи можливості місцевої влади? Боротися з місцевою мафією, використовуючи ці можливості - а не просто виходити на мітинги і пікети? Мітинг або пікет, публічна заява - це, звичайно, теж важливо. Але це важко порівняти з відповідальністю, яку ти на себе береш, коли йдеш до реальної політики. І з брудом, яким тебе будуть обливати - поки не вб'ють. Тоді ти відразу станеш героєм.

А тепер про героїв. Про ветеранів АТО. Вони ж - вбивці Катерини Гандзюк. Звучить страшно для нашого слуху. Але нічого - хай звучить. Тому що може допомогти протверезінню у майбутньому. Ми продовжуємо жити у парадигмі, згідно з якою кожен, хто пройшов через війну на Сході або через Майдан - герой без страху і докору. І в подальшій його біографії можуть бути тільки подвиги. А це не так. І на Майдані, і на війні були різні люди. З різними поглядами, різними уявленнями про добро і зло, про мораль. І сказати, що всіх їх об'єднувала любов до Батьківщини - це теж гасло, а не правда. Тому що можна любити Батьківщину, а можна любити війну. А можна вважати, що на війні ти зробиш політичну кар'єру або зайнятися контрабандою. Мені скажуть, що таких людей меншість, але ж вони теж є. І вони теж ветерани.

Не кажучи вже про те, що одних людей війна загартовує, зміцнює у власних поглядах, у системі цінностей. А інших - ламає через коліно, особливо коли поглядів-то ніяких і не було, а була, припустимо, образа на агресора або просто на життя. І коли така людина повертається з війни і не знаходить собі застосування - вона може стати легкою здобиччю політичних авантюристів, провокаторів або злочинного світу. Ось чому таким важливим є державний підхід до реабілітації ветеранів. І ось чому так важливо, щоб суспільство не роздавало індульгенцій на підставі приналежності до героїв Майдану або АТО. Дії сьогодні завжди є більш вагомими будь-якої біографії, біографія може бути лише пом'якшувальною обставиною при винесенні вироку, але ніяк не доказом правоти.

А я ж добре пам'ятаю, як у нас ще недавно виправдовували будь-яку політичну провокацію за участю ветеранів АТО - навіть ті, які реально шкодили державним інтересам України. Просто тому, що ветерани ж не можуть помилятися, вони душею вболівають за країну. Я не можу не помічати, що участь в Майдані або АТО стає виправданням для пропаганди ксенофобських, людиноненависницьких поглядів. Якщо людина захищає Батьківщину, вона зовсім не обов'язково повинна ставати чудовиськом. Тому що в цьому випадку на чудовисько може перетворитися сама Батьківщина. Росія тому наочний приклад.

Вимога до влади бути ефективною і чесною - особливо коли мова йде про розслідування резонансних злочинів - це природна вимога. Але неефективну владу можна переобрати. Самих себе ми переобрати не можемо. Тому доведеться дорослішати і розумнішати - до речі, без цього ефективної влади все одно не буде".

Джерело: Еспресо.ТV

Житель Чернігівщини проломив голову приятелю через ПВК "Вагнер"

п’ятниця, 2 травень 2025, 19:15

П’ять років позбавлення волі отримав житель Ніжина Чернігівської області України за те, що побив знайомого, який слухав трек російської приватної військової компанії "Вагнер" (ця ПВК, зокрема, штурмувала український Бахмут). Такий вирок виніс 25 квітня...

Торгівельне перехрестя шляху від варягів до греків та Шовкового шляху: Археологи виявили на Хортиці унікальний скарб часів становлення Київської Русі

п’ятниця, 2 травень 2025, 19:02

На острові Хортиця у Запоріжжі археологи виявили понад 40 срібних монет IX–X століть. Це дирхеми династії Саманідів – правителів великої держави, що охоплювала терени Середньої Азії, Ірану, Афганістану, Пакістану. Виявлення скарбу підтверджує існування...