Тонни отрути потрапляють у воду та повітря щодня: В Україні утилізують лише один відсоток батарейок (відео)

Утилізація однієї батарейки коштуватиме українцю 16 копійок, підрахували економісти. Це ще й ціна власного здоров'я.

99% батарейок в Україні просто потрапляють на звалища. Фото: commons.wikimedia.org

Щороку в Україну офіційно ввозять дві з половиною тисячі тонн нових батарейок для користування у побуті. Нелегально - приблизно так само. І лише один відсоток використаних елементів потрапляє на утилізацію. Решта опиняється на звалищах, повідомляють Патріоти України з посиланням на ТСН.

Щодня тонни отрути потрапляють у повітря, ґрунт та воду. В нашій країні і досі не утилізують використаних батарейок. Без грошових дотацій переробники не готові починати бізнес, який не дасть прибутку. Тарас Когут, директор львівського заводу "Аргентум", розповідає, що за 5 років на підприємстві назбирали стільки батарейок, скільки в Україні споживається за один тиждень - 77,5 тонн. Їх тут лише складують.

Кілька років тому в Україні спробували переробляти вживані батарейки. Найпростіший спосіб – механічний. Дробильна установка шинкує батарейки, магнітний сепаратор збирає залізо. Потім усе відправляють на кількаразове просіювання. Переробивши у такий спосіб кілька тонн батарейок, на заводі підрахували – працюють у збиток.

"Навіть якщо знайдеться покупець на матеріал, це буде часткова компенсація витрат, пов'язана з переробкою, логістикою і збором. Ніде в світі не заробляють на переробці і ми, на жаль, не вийняток", - зауважує Когут.

У Європі працюють десятки заводів із утилізації вживаних батарейок та акумуляторів. Ручну роботу тут замінили автоматичними конвеєрами. Збитки компенсують виробники та імпортери батарейок. За кожну тонну - приблизно 400 євро. У ціну елементів живлення вже закладена вартість утилізації. В Україні громадські активісти хочуть запровадити європейський досвід.

Утилізація однієї батарейки коштуватиме українцю 16 копійок, підрахували економісти. Це ще й ціна власного здоров'я. Елементи живлення містять небезпечні метали та сполуки - ртуть, свинець, кадмій, олово, нікель, цинк, магній. Лише одна батарейка здатна забруднити 400 л води або 20 квадратних метрів ґрунту. Потрапляючи в організм людини, небезпечні сполуки накопичуються і викликають генетичні зміни та онкологічні захворювання.

В Україні збирають лише один відсоток використаних елементів живлення. Волонтери хочуть підтягнути цей результат хоча б до десяти. Якщо збір в Україні стане постійним та масовим, кілька підприємств вже готові почати переробку. Імпортери не проти підтримати ідею гривнею.

В Україні вимагають заплатити податки навіть за старі квадрати: Скільки доведеться віддати за кожен зайвий квадрат

неділя, 19 січень 2025, 8:06

Податки за квартири та будинки українці в 2025-му мають заплатити до липня. Платити доведеться за кожен зайвий квадратний метр площі. Зайвим вважається та площа, яка перевищує норму. Про це йдеться в ст. 266 Податкового кодексу України. Так, ставку пот...

Обмежено придатних штрафуватимуть навіть без повістки: Ось яка відповідальність за непройдену ВЛК

неділя, 19 січень 2025, 7:57

Обмежено придатні до військової служби чоловіки мають пройти повторний медогляд до 5 лютого 2025 року. При цьому не варто чекати на повістку від ТЦК, адже за законом відповідальність за проходження ВЛК покладається саме на військовозобов'язаних на відм...