Тонни отрути потрапляють у воду та повітря щодня: В Україні утилізують лише один відсоток батарейок (відео)

Утилізація однієї батарейки коштуватиме українцю 16 копійок, підрахували економісти. Це ще й ціна власного здоров'я.

99% батарейок в Україні просто потрапляють на звалища. Фото: commons.wikimedia.org

Щороку в Україну офіційно ввозять дві з половиною тисячі тонн нових батарейок для користування у побуті. Нелегально - приблизно так само. І лише один відсоток використаних елементів потрапляє на утилізацію. Решта опиняється на звалищах, повідомляють Патріоти України з посиланням на ТСН.

Щодня тонни отрути потрапляють у повітря, ґрунт та воду. В нашій країні і досі не утилізують використаних батарейок. Без грошових дотацій переробники не готові починати бізнес, який не дасть прибутку. Тарас Когут, директор львівського заводу "Аргентум", розповідає, що за 5 років на підприємстві назбирали стільки батарейок, скільки в Україні споживається за один тиждень - 77,5 тонн. Їх тут лише складують.

Кілька років тому в Україні спробували переробляти вживані батарейки. Найпростіший спосіб – механічний. Дробильна установка шинкує батарейки, магнітний сепаратор збирає залізо. Потім усе відправляють на кількаразове просіювання. Переробивши у такий спосіб кілька тонн батарейок, на заводі підрахували – працюють у збиток.

"Навіть якщо знайдеться покупець на матеріал, це буде часткова компенсація витрат, пов'язана з переробкою, логістикою і збором. Ніде в світі не заробляють на переробці і ми, на жаль, не вийняток", - зауважує Когут.

У Європі працюють десятки заводів із утилізації вживаних батарейок та акумуляторів. Ручну роботу тут замінили автоматичними конвеєрами. Збитки компенсують виробники та імпортери батарейок. За кожну тонну - приблизно 400 євро. У ціну елементів живлення вже закладена вартість утилізації. В Україні громадські активісти хочуть запровадити європейський досвід.

Утилізація однієї батарейки коштуватиме українцю 16 копійок, підрахували економісти. Це ще й ціна власного здоров'я. Елементи живлення містять небезпечні метали та сполуки - ртуть, свинець, кадмій, олово, нікель, цинк, магній. Лише одна батарейка здатна забруднити 400 л води або 20 квадратних метрів ґрунту. Потрапляючи в організм людини, небезпечні сполуки накопичуються і викликають генетичні зміни та онкологічні захворювання.

В Україні збирають лише один відсоток використаних елементів живлення. Волонтери хочуть підтягнути цей результат хоча б до десяти. Якщо збір в Україні стане постійним та масовим, кілька підприємств вже готові почати переробку. Імпортери не проти підтримати ідею гривнею.

На могилі воїнів УПА в Польщі з'явилася провокативна дошка з написом (фото)

середа, 23 квітень 2025, 14:36

У Польщі на горі Монастир з'явилася нова меморіальна дошка на братській могилі воїнів Української повстанської армії із провокативним написом. Про це пише видання Zlubaczowa, передають Патріоти України. "Братська могила українців, членів Української по...

"Я знав його особисто...": Відомий український ресторатор вступився за сатирика Жванецького

середа, 23 квітень 2025, 13:44

Відомий український ресторатор Савелій Лібкін виступив на захист одеського письменника-сатирика Михайла Жванецького, якого Інститут національної пам'яті назвав «пропагандистом російської імперської політики». Свою думку щодо постаті сатирика Лібкін вик...