Українські традиції: Як і коли відзначатимуть цього року Трійцю

Цьогоріч свято припадає на 27 травня.

Ілюстрація:ukrainatoday.com.ua

Трійця або Зелені свята — одне з головних християнських свят. Про це пише Знай.ua, передають Патріоти України.

Трійця-2018

Трійця — одне з головних християнських свят. Православна Церква відзначає його на 50 день після Великодня (з урахуванням, що Великдень — перший день), а західні християни — на 57 день. Тобто в 2018 році свято Трійці в Україні відзначають 27 травня.

На Трійцю православні згадують пришестя Святого Духа на апостолів, яке, згідно з вченням Церкви, їм обіцяв Ісус перед своїм вознесінням. Пришестя вказало на потрійність Бога. Саме в цей момент була заснована Вселенська апостольська Церква.

Всі православні храми у цей день прикрашені гілками берези, бузку, клену — вони символізують оновлення душі. Після Божественної літургії в свято Трійці у храмах здійснюється особлива служба з читанням уклінних молитов: священик читає молитви, стоячи на колінах у Царських вратах, лицем до віруючих, прихожани при цьому також встають на коліна, вперше після Великодня.

Традиції і прикмети свята Трійці

Трійцю святкують три дні. Господині до неї дуже ретельно готуються: наводять в будинку чистоту, прикрашають житло свіжими гілками клена, берези, верби, липи, квітами і травами, що символізує процвітання і новий життєвий цикл.

Субота перед святом є поминальним днем. Люди в храмах ставлять свічки за упокій померлих родичів. Особливо моляться за померлих передчасною смертю.

Перший день — Зелену неділю — в народі вважають днем активності і підступності русалок та іншої міфічної нечисті. Зелень, якою прикрашають будинки, є захистом і оберегом від них. Вранці в цей день в храмах проходять святкові богослужіння. Потім люди ходять один до одного в гості.

Трійця завжди вважалася дівочим святом. Вони плетуть вінки, опускаючи їх в річку для ворожіння. Потім вони йшли в ліс гуляти. До цього дня пекли коровай і роздавали його в лісі незаміжнім дівчатам. Ці шматочки сушили і зберігали до весілля, замішуючи потім сухарі в тісто для весільного короваю. Вважали, що вони принесуть їм в нову сім’ю благополуччя і любов.

Другий день свята називається Клечальним понеділком. Після служби священики йшли на поля читати молитви з проханням до Бога про благословення на майбутній урожай.

На третій, Богодухів день, хлопці вибирали собі наречених. Дівчата «водили Тополю», в ролі якої була незаміжня дівчина — перша красуня в селі. Її наряджали вінками, стрічками, гілками і водили по дворах. Зустріти Тополю вважалося великою удачею. В цей день в колодязях освячували воду. Якщо в цей день іде дощ — буде хороший урожай, тепле і грибне літо.

Традиції свята в Україні та інших країнах

В Україні на свято Трійці прийнято прикрашати будинок березовими гілочками, збирати цілющі трави і йти з ними до церкви. У Франції на Трійцю прийнято сурмити в труби в пам’ять про сильний вітер, який супроводжував пришестя Святого духа. А в Італії на Трійцю розкидають пелюстки троянд, які символізують Святий дух. У цей день близькі люди говорять один одному теплі слова, бажаючи здоров’я і благополуччя всієї сім’ї.

У Карпатах ведмідь порвав чоловіка, що гуляв у лісі

четвер, 3 квітень 2025, 20:54

Хоча трагедія сталася не в Українських Карпатах. Однак недалеко від нашого кордону. З Польщі, Словаччини та Румунії надходить все більше повідомлень про ведмежу небезпеку. У Польщі неподалік Бещадського національного парку, що поряд кордону зі Словаччи...

Хайп в соцмережі виліз боком: У Франції судять блогера за вилов сотень їжаків

четвер, 3 квітень 2025, 20:42

У Франції почався суд над 24-річним мешканцем міста Лібурн, який упродовж чотирьох років ловив їжаків і утримував їх у клітках, аби знімати контент для TikTok, передають Патріоти України. Як повідомляє France Bleu, чоловік використав для цього понад 25...