«Все спрацювало. Я підірвав російську лінію електропередач», - Володимир Жемчугов розповів за своє останнє бойове завдання (відео)

Володимир Жемчугов пробув у полоні самоназваної «ЛНР» без 10 днів рік. Без кистей рук, майже незрячий, з осколками в животі. Усе це — наслідок підриву на розтяжці 28 вересня 2015.

Увесь цей час українська сторона намагалась звільнити важкохворого полоненого, представляючи його при цьому цивільним. В той час, як в «ЛНР» наполягали на тому, що він «диверсант» і навіть засудили його тамтешнім «судом». В «республіці» вимагали від української сторони визнати, що Жемчугов — агент СБУ, нагадують Патріоти України. Важко постраждалий герой потроху розповідає за обставини своєї нелегкої праці заради батьківщини. Наразі пропонуємо інтерв'ю, котре пан Володимир дав "Громадському".

Наразі донеччанин з Красного Луча лікується в лікарні Державного управління справами. Біля Жемчугова на ліжку — дружина Олена. Вона щойно поголила чоловіка. І зізнається, що робить це вдруге за життя.

Чим займався до полону на окупованій території

Володимир Жемчугов: Спочатку я був добровольцем. Потім мені допомогли зв`язатися з партизанським загоном, який діє на території Луганської області. Я пристав до цього загону, і ми вже, як партизани з місцевих, займалися збройним опором. Так, в мене було бойове завдання. Я його вдало виконав. І так, випадковість, розумієте, коли повертався вночі – це було неподалік Луганського аеропорту – зачепив цю стару розтяжку і підірвася.

Розумієте, я коли пішов на війну, — був готовий до смерті. Я склав заповіт, у нотаріуса все завірив і пішов.

Олена Жемчугова: Я бачила довіреність. Він на той час вже їздив на окуповану територію. Я розуміла, що людина з такими поглядами, не утримається і почне сперечатися. Але я не знала, що він працює як партизан.

Володимир Жемчугов: Я пішов свідомо. Я тоді був готовий до смерті, чесно. Я був просто не готовий до таких важких поранень. Коли я підірвався, то зрозумів, що стікаю кров`ю, ліг на спину і прощався з рідними. Через 20 — 30 хвилин я зрозумів, що кров вже згортається, зупиняється, а я відвуваю ніби сили.

Вже було зрозуміло хто я, бо наступного дня вже був вибух. Все спрацювало, я підірвав російську лінію електропередач

Я не хотів потрапляти в полон. Вночі по дорозі Краснодон — Луганськ постійно ходять колони – везуть боєприпаси з Росії, везуть на Луганськ, на Стаханів. Я повз до дороги, щоб мене просто переїхала машина, не хотів потрапляти в полон. МДБшники потім вважали, що я не міг сам дійти, думали що зі мною була ще людина. Я ліг на дорогу, йшла колона з «уралами», вони мене об`їхали. Після цього, вони мабуть повідомили комусь, приїхла машина і мене одразу забрали.

Другий раз, коли я вже лежав в реанімації, (мене привезли в лікарню, потім я відключився, через кілька днів прийшов до тями в реанімації), вони одразу мене почали допутивати, щойно відключили трубки з рота.

Вже було зрозуміло хто я, бо наступного дня вже був вибух. Все спрацювало, я підірвав російську лінію електропередач, яка йде з Росії(заклав вибухівку із відтермінованою дією, вона зірвалась на наступний день після того, як пораненого Жемчугова підібрали бойовики «ЛНР» — ред.) У нас там російській військовий аеродром, який був радянським, і військова частина, де розташовувались російські війська, окупанти. Вони здогадалися, що це зробив я, і почали допитувати, щоб дістати якусь інформацію. Питання ті самі: хто командир партизанського загону, яка чисельність партизанського загону, адреси, паролі, явки.

Мені робили кілька операцій, я був під наркозом, коли відходив після наркозу мене постійно допитували. Потім охоронець сказав, що коли я марив, поруч завжди сиділа людина і все записувала. Я перелякався, що я когось видав. Мені стало так погано через те, що я міг стати зрадником, я не знав. Я дочекався ночі і почав перекушувати трубки, крапельниці. Хотів дмухнути в трубку, щоб повітря потрапило в кров. Хотів померти. Охоронці мене побачили, зупинили. Я потім два дні буянив: бився, кричав на всю лікарню, пісні співівав, падав головою об підлогу, кричав «Пристрельте мене, я не хочу жити».

Пізніше прийшли лікарі з психічного диспансеру, почали мене чимось колоти, щоб я заспокоївся. Потім прийшов лікар і сказав: «ти все одно в лікарні, ми не дамо тобі вчинити самогубство, в нас будуть неприємності, припини це робити. Після цього я вже заспокоївся».

Як виживав в полоні

Володимир Жемчугов: Я довгий час не вірив, сподівався... В душі, звичайно, вірив, що мене не покинуть. Але вже в травні, коли до мене дійшли новини, що «ЛНР» пов’язує весь обмін з політичним блоком. Тобто, спочатку повинні пройти вибори, потім амністія, потім «всіх на всіх». Я зрозумів, що це нереально, змирився. Почав думати, як мені виживати там, почав будувати плани, як виживати в тюрмі. Просто почав жити сьогоднішнім днем.

За весь час, що я був у полоні, не скажу щодня, але щомісяця хтось приїздив і психологічно тиснув. До того ж, кожного дня охоронці тиснули. Приїздили всі ці МДБшники, журналісти, ФСБ російська. Вони ж не сховаються, в них же «масковскій говар». І запитання, які вони ставили, – зрозуміло було, що це не сфера впливу «ЛНР». До останнього намагалися тиснути. Влаштували оцей «суд», хотіли показати, що мене судять, я — ворог народу. Мене звинуватили в тому, що я агент СБУ, співробітник ГУРу (Головне управління розвідки – ред.), ЗСУ, співробітних кількох іноземних спецслужб. Чесно, я аж пишався тим, що такий Джеймс Бонд (сміється — ред.). Насправді, я просто добровільно співпрацював зі Збройними силами України. Я ж місцевий, мене там всі знали, в мене прописка, паспорт. Я просто був добровольцем, все.

Я довго не ставав на коліна. Вони мене змушували на камеру зізнаватися, стати на коліна, просити пробачення. Я відмовлявся. Ви бачили на відео допитів, мені було дуже важко, все боліло, але я продовжував називати їх окупантами, зрадниками. Я не боявся, я продовжував говорити їм це в обличчя.

Наді мною завжди була охорона, я був важливим полоненим. Вони контролювали лікарів, що вони і як роблять, щоб мене не ліквідували раптом, бо я цінний свідок. Лікарі, санітарки боялися мені щось зайве погане сказати. Більшість були хороші люди. Єдине, що я був в опіковому відділенні, там санітарки... мені довелося терпіти психологічо. Вони щовечора напивалися, приходили до мене в палату і знущалися. Охоронці просто сміялися і дивилися зі сторони. П`яні санітарки і сестра-хазяйка Лєна там була, більше за всіх знущалася. Ображали, штовхали, принижували – оце було важко.

Один лікар ставився до мене толерантно. А потім в мене спитали: «знаєш, хто тебе зараз обстежував? У цього лікара під обстрілами загинуло десять родичів, він поховав їх. А він оце приходить і тебе лікує». Ось що я міг сказати, ну війна – є війна

Я не знав, чи хтось знає в якому я стані, де я. Я розумів, що я в полоні, що в мене поранення. Я вже потім захотів видужати, думав, ну може мене врятують, вилікують. Я намагався медсестрам сказати, ми самі ж Луганські, дружина навчалася в Луганському медичному інституті, залишились друзі. Я намагався через медсестер просити знайти такого-то лікаря, знайомого дружини, щоб передали, що я тут.

Олена Жемчугова: Ні, ніхто не передавав. У перші два дні, коли я просила когось передати ліки, їх вже наступного дня взяли на допит. Після вже, коли Володя когось просив, коли прийшов до тями, ніхто вже нічого не передавав. І я нікого не просила, щоб нікого не підставляти.

Я знала, що він там, бо мені першого ж дня подзвонили звідти – з «ЛНР», сказали, що він у дуже важкому стані. І я шукала всі виходи на лікарів в реанімації, щоб дізнатись хоч трохи докладніше. Єдине, що ми намагалися передати йому якось, що ми за нього боремося. Люди все ж з особистої ініціативи намагалися туди потрапити, потрапити в палату, але його охороняли, нікого не пропускали. Вже тільки в грудні, коли призначили в «ЛНР» адвоката, почали слідство, тоді вже він щось дізнався.

Наді мною завжди була охорона, я був важливим полоненим. Вони контролювали лікарів, що вони і як роблять, щоб мене не ліквідували раптом, бо я цінний свідок

Володимир Жемчугов: В кінці листопада прийшов цей російський ФСБшник і сказав, що все, вирішили тебе обміняти, готуйся до обміну. Пройшов день, два, три, обмін не відбувся.

Олена Жемчугова: Для мене теж був шок, коли я прочитала, що із ЗСУ був пов`язаний, і партизан, і агент СБУ, і агент іноземної розвідки. Для мене це був шок. Я сказала, ну добре, російської розвідки – навряд чи, грузинської – не знаю, але теж навряд чи. Була дуже важка робота в Грузії, але щоб ще стати агентом грузинської розвідки, це нереально (сміється — ред.) Тут спрацювали патріотичні відчуття, коли почалася наша проблема на Донбасі. Все. Людина просто шукала, як допомогти, щоб він був корисним, щоб він дув корисним в тій ситуації.

Що думає робити далі

Володимир Жемчугов: Я тільки тиждень тут перебуваю. Я доброволець, я не офіційний співробітник Збройних сил, в мене немає жодних документів, які щось там підтверджують. Мене привезли в серйозну клініку, президент пообіцяв, що в мене все буде добре, мене будуть лікувати, держава про мене подбає. Це мій єдиний документ – його слова. Я в це вірю.

Травми, які я отримав, їх важко буде лікувати. Кажуть, що можливо, допоможуть з Німеччиною, чи Прибалтикою, чи США. Десь мені спробують відновити зір. Далі, на другому місці, живіт – мені робили кілька операцій, я помирав в реанімації, був перітоніт, треба все відновлювати.

Терій етап – це руки, протези. Четвертий етап – дрібниці – розірвана барабанна перетинка, нервовий стан. Якщо я закінчу це лікування, зможу нормально інтегруватися в суспільство і зможу жити не як інвалід, а як більш-менш нормальна людина, я буду продовжувати активне життя і, якщо Україні треба будуть мої сили, я їх віддам.

Олена Жемчугова: Я сподівалася, що він буде не сильно роздавленим. Коли я побачила на наступний день відео з Гремом Філіпсом, і як Володимир відповідав йому, я сказала: «Ти молодець, ти дійно герой, ти знайшов, що відповісти, знайшов правильні слова для такої людини. Він залишився таким же активним, єдине, що фізично треба видужати, головне – зір. Я дуже рада. Дуже рада, що чоловік в мене такий міцний, сильний духовно.

Виплати сім'ям цивільних, які загинули при захисті України, збільшать: Про яку суму йдеться

п’ятниця, 22 листопад 2024, 16:50

Кабінет міністрів пропонує встановити на рівні закону виплату 15 млн гривень родинам цивільним, які загинули при захисті України від агресії Росії. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, передають Патріоти України. Як зазначив Шмигаль, уряд подає...

"Допомагають ЗСУ!": Військовий подякував росіянам, що купують популярну відеоігру

п’ятниця, 22 листопад 2024, 16:03

Військовий, командир відділення 24-ї ОШБр "Айдар" ЗСУ Станіслав Бунятов окремо подякував тим росіянам, котрі вирішують придбати гру "S.T.A.L.K.E.R. 2" та, таким чином, доклались до допомоги Збройним силам України. Про це він написав на своєму Telegram-...