Чому Молдова не прямує до НАТО та як планує здолати Придністров’я, над котрим не має військової переваги (відео)

Коли Україна стикнулася з військовою агресією РФ та окупацією своєї території, це призвело до зростання підтримки нашого вступу до НАТО. У підсумку рух до Альянсу перетворився на безальтернативну вимогу українського суспільства.

У Грузії, де від початку 90-х років є території під "гібридною окупацією" РФ, а з 2008 йдеться про неприховану окупацію, суспільство також тяжіє до НАТО.

А от у Молдові, де є придністровський регіон під фактичною російською окупацією, подібного ефекту не спостерігається. Про те, чому молдовани виявилися геть не схожими на українців у цьому питанні, "Європейська правда" поговорила з Артемом Филипенком, експертом Національного інституту стратегічних досліджень та фахівцем з питань Молдови.

Про те, чому Молдова, на відміну від України, не прагне до НАТО

Почнемо з того, що Молдова не тільки не хоче, але й не може стати членом НАТО.

По-перше, за конституцією Республіка Молдова є нейтральною країною.

І коли цю норму прописували у тексті конституції, то (на вимогу певних партій) передбачили особливі правила зміни нейтрального статусу.

Цей механізм, який поширюється лише на одну статтю, настільки складний, що вихід Молдови з нейтралітету є фактично неможливим. Він вимагає, що для відмови від нейтрального статусу має відбутися референдум, на якому за цю відмову має проголосувати більшість від списочної кількості виборців, а не більшість від тих, хто прийшов на дільниці.

Однак у Молдові через масову трудову міграцію багато виборців живуть поза межами країни. Ці люди у списках є, але на виборах їх нема. Через це явка виборців рідко підіймається вище 50%. В історії Молдови практично всі референдуми провалювалися через недостатню явку, хоча там достатньо явки в 33%, але навіть стільки виборців не приходило на дільницю.

Тож навіть якщо уявити, що на дільниці прийдуть 49% виборців (що украй складно) і 100% з них проголосують за НАТО (що взагалі неможливо), то й цього не вистачить для відмови від нейтралітету. Це – перше, технічне питання.

По-друге, у Молдові поки що немає суспільного запиту на вступ до НАТО.

Соціологічні опитування свідчать, що молдовани не розуміють необхідності НАТО і тому не мають бажання для вступу.

Чим НАТО "відлякує" молдован і як це можливо змінити

Тут є багато чинників. Є вплив російської пропаганди; є місцеві політики, які постійно переконують молдовських громадян у тому, що нейтралітет є гарантією безпеки.

І взагалі у Молдові є сильні проросійські настрої. Це, мабуть, єдина пострадянська країна, де протягом восьми років при владі перебувала Компартія (тобто не вихідці з неї, а саме Комуністична партія Республіки Молдова). Причому комуністи тоді прийшли до влади під гаслами входження в Євразійський союз та відродження Радянського Союзу.

Тобто виборці голосували за них, у тому числі ностальгуючи за радянським минулим.

І навіть коли комуністи пішли, там продовжили перемагати проросійські кандидати, як це було на президентських виборах 2018 року, коли президентом обрали Ігоря Додона.

Але зараз є певна позитивна тенденція. І це не тільки перемога прозахідної Маї Санду.

Минулої осені 29% виборців, готових прийти на референдум, проголосували б за НАТО – і це більше, ніж у попередні роки. Зараз я бачив одне з соціологічних опитувань, що навіть 35-36% громадян Молдови, можливо, підтримали б НАТО.

Ця зміна відбулася саме після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, тобто у Молдові з’являється усвідомлення загрози, але не таке сильне, як в Україні, де вже є чітке розуміння, що "парасолька НАТО" – це гарантія безпеки.

Про те, що робить влада Молдови

Зараз влада нарешті перестала прикриватися гаслом, що нейтралітет нібито є гарантією безпеки Молдови.

Це десятиліттями повторювали молдованам, а тепер почали визнавати: "вибачте, насправді нейтралітет не гарантує вам безпеку".

І зовсім революційно прозвучали слова президентки Маї Санду про те, що Молдова може його переглянути.

Зважаючи на всі ці зміни, сценарій, за якого в осяжному майбутньому молдовани зрозуміють, що вони помилялися, і стануть прибічниками НАТО, не є фантастичним. Але треба усвідомлювати, що цей процес нешвидкий.

Фактично зараз Молдова у тій ситуації, яка була в Україні близько 10 років тому. Тоді достатньо високий відсоток українців виступав за європейську інтеграцію, але за вступ до НАТО були ті ж 35-36% людей, які бачили у цьому гарантію безпеки.

Утім, очевидно, що Росія та проросійські політики Молдови докладатимуть зусиль, щоб ця зміна у Молдові не відбулася.

Але крім цього, дуже багато залежатиме від того, чи побудує влада Молдови якісну інформаційну, роз’яснювальну роботу щодо, орієнтовану на те, щоби суспільство позбулося міфів про НАТО. Бо поки що опозиційні лідери лякають людей війною, і кажуть: "через НАТО Санду вас втягне у російсько-українську війну, завтра вас будуть так само бомбити". І коли ця пропаганда накладається на певні економічні прорахунки уряду, то вона, на жаль, працює.

Про збройні сили Молдови

Армія у Молдові є – як певна умовність, як інститут суспільства вона існує. Для парадів, в принципі, цілком придатна.

Але якщо ми кажемо про реалії, то Молдова роками мала найменший відсоток ВВП, що витрачався на оборону, серед всіх європейських країн – це було щось на кшталт 0,38% ВВП. І якщо це накласти на низький рівень ВВП Молдови, то очевидно, що цього вистачає лише на зарплати.

Хоча молдовські військові брали участь в якихось навчаннях, боєздатної армії це не створювало.

Російська війна проти України змінила ставлення молдован до питань безпеки.

Цього року Молдова матиме оборонний бюджет, який майже на 70% вищий, ніж 2022 року. Хоча зважаючи на низький рівень попередніх років, це все одно дуже мало. Це 0,58% ВВП, тобто суттєво менше навіть одного відсотка – а в НАТО, нагадаю, є норматив у 2%.

Але тенденція позитивна.

Хто сильніший – армія Молдови чи Придністров’я?

Коли йдеться про збройні сили у Придністров’ї, то треба оцінювати спільно і російський контингент, і так звану "армію Придністров'я", які фактично є резервом Збройних сил Росії. Вони проводять спільні навчання і, будемо відверті, Росія має можливість керувати цим військовим контингентом.

Якщо брати те озброєння, яке є у них "на папері", то "придністровська" сторона виглядає більш потужною.

Там навіть є зенітно-ракетний полк.

У них є чотири бригади, в той час як у Молдови – всього лише три.

Там є танковий батальйон – а у Молдови взагалі немає танків.

Є там РСЗВ "Град", натомість у Молдови є артилерія.

Тобто на вигляд військова потужність сторін співставна.

Але річ у тім, що це – армія на папері. А паперовий склад відрізняється від фактичного стану.

Наприклад, на папері у Придністров'я 18 танків, а насправді їх може бути шість, бо на навчаннях бачили тільки шість, а інші, можливо, не можуть навіть завестися, але можуть виступати як донори запчастин.

А от що стосується рівня підготовки, то у Придністров’ї війська тренуються набагато частіше, ніж молдовська армія. Утім, вони більше готуються до війни з Україною і бачать більшу загрозу з боку Україні, ніж з боку Молдови.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Криваві рублі не принесли вбивці щастя: Громадянин Туркменістану, який хвалився катуваннями українців, поплатився на батьківщині

неділя, 19 травень 2024, 4:15

Громадянин Туркменістану Сергій Григорян воював проти України на боці Росії з осені 2022 по літо 2023 року. За цей час заробив на однокімнатну квартиру, яку на надіслані злочинцем гроші придбала у Турменбаші його мати. Проте радіти новому житлу окупант...

"Заробив грошенят" на красиве життя в Камеруні: Темношкірий найманець армії РФ у відчаї відбивався палкою від українського дрона (відео)

неділя, 19 травень 2024, 1:45

Росія залучає найманців із африканських країн до війни в Україні. Так, оператори дронів вистежили такого темношкірого солдата армії Росії. . У соцмережах поширюється прижиттєвий відеозапис із найманцем, що подався на криваві заробітки до "втарой арміі...