За міжнародно-правовими нормами, закарпатські угорці не можуть утворити національну автономію в Україні. Водночас уряд дозволяє об’єднуватися угорськомовним громадам. Інша справа – чи відповідає це інтересам місцевої влади. Про це в інтерв’ю розповів майбутній посол України в Угорщині Федір Шандор, передають Патріоти України.
На запитання, наскільки закарпатським угорцям важливо утворення національної автономії в Україні, він звернув увагу на три аспекти. «Перший – міжнародно-правовий, який не передбачає утворення автономій в унітарних державах, якщо у даної національності є національна держава», – зазначив Шандор.
Другий аспект, за його словами, полягає в тому, що всі спекуляції на тему автономії жодного разу не отримували достатньої підтримки. На думку майбутнього посла, третій і найголовніший аспект – це те, що на території України вже існують місцеві територіальні громади внаслідок адміністративної реформи. Він нагадав, що держава дала можливість будь-яким громадам об’єднуватися відповідно до адміністративної реформи.
«Питання до конкретних людей: чому є окремо Косоньська громада, Берегівська, Великобийганська, Великодоброньська, Сюртівська, Вишківська, Вилоцька, Пийтерфолвівська громади, а не одна єдина потужніша. Це я вам назвав угорськомовні громади. У них є усі можливості об’єднатися, вести внутрішню свою політику на 90% самостійно. Чому не об’єднуються, потрібно їх питати, усі інструменти від держави в них є», – наголосив Шандор.
У приклад він навів румунську спільноту на Закарпатті, яка створила Солотвинську громаду. Таким чином, усі румунські села перебувають у межах однієї громади. Щодо закарпатських угорців, то майбутній посол припускає: багато де місцева влада може керуватися власними інтересами, а не інтересами мешканців громад.
«Розумієте, автономія і так де-факто вже є. Питання лише у тому, що угорцям у нашій країні не дають об’єднатися різні політичні лідери місцевого розливу, а не уряди. У підсумку еволюційним шляхом дрібніші громади прийдуть до того, що слід об’єднуватися у більшу», – запевнив Шандор.
На зауваження, що для прем’єра Орбана закарпатські угорці слугують інструментом внутрішньої дестабілізації України, посол згадав прислів’я: «Угорщина межує з Угорщиною». Внаслідок укладання Тріанонського мирного договору, за яким Угорщину було позбавлено значної частини її територій, зокрема Закарпаття, майже 50% етнічного населення опинилося за межами материнської держави.
«Сьогодні угорці так само їдуть з країни на заробітки, як і громадяни інших держав. Кількість електорату зменшується.
Зберегти за собою електорат політики можуть по-різному. Можна це робити за балтійською системою, коли всі, хто виїхав, зберігають за собою документ про громадянство і голосують в інших країнах на виборчих дільницях. Є й інший шлях. Навіщо шукати виборця по всьому світу, якщо довкола є угорські общини?», – зазначив посадовець.
На його думку, Україні так само доведеться залучати той електорат, який зараз закордоном.
Спостерігаючи за подіями, можна подумати про черговий безтолковий штурм кацапів механізованою колоною по відкритій місцевості. Але є один нюанс... В мережі можна спостерігати кадри великого штурму в Торецьку, де було задіяно понад два десятки одиниць т...
12 травня за новим стилем (25 травня за старим) вшановують пам'ять єпископа Епіфанія Кіпрського і патріарха Германа Константинопольського. За юліанським календарем ґ сьогодні вшановують пам'ять дев'яти мучеників Кизичних. ***. В народі свято 12 травня ...