"Як багато дипломатичних ударів має перенести український президент, перш ніж усвідомить, що його ідеї були поганими?" - аналітик

Якщо ви сусід Росії, ви не можете дозволити собі слабкості в зовнішній політиці.

"Президент Трамп здається рішуче налаштованим пробачити своєму російському колезі Володимиру Путіну вторгнення в Україну. На жаль, зовнішньополітичні невдачі нових українських лідерів не покращують ситуацію", - пише Максим Еріставі у своїй статті, передають Патріоти України, та продовжує:

"Напередодні цього року, на хвилі сподівань та оптимізму, українці обрали президентом Володимира Зеленського. Багато хто за кордоном також виразив стриманий оптимізм: у часи, коли демократії у світі ведеться нелегко, перемога прогресивного антиістеблішментського руху в Україні бадьорить. Пройшло три місяці після інавгурації, а ентузіазм всередині країни нікуди не дівся. Втім, спроба Зеленського перезавантажити зовнішню політику України обернулась катастрофою, і сприяє глобальним потугам Путіна реабілітувати самого себе.

По-перше, офіс Зеленського виявився втягнутим у кампанію протрампівських політтехнологів, включаючи особистого адвоката Трампа, юриста Рудольфа Джуліані, що має на меті відкопати щось на колишнього віце-президента Джозефа Байдена, чий син Хантер займався сумнівними інвестиціями в Україні. Команді Зеленського слід було залишатись осторонь від цих скандалів, але натомість вона була втягнута в низку зустрічей між людьми Зеленського і Джуліані, не домігшись таким чином нічого, крім хаосу в зв’язках із громадськістю. Нині колишній мер Нью-Йорка відкрито позує на фото з політичними радниками Зеленського, а Офіс українського президента важко вмовляє Адміністрацію Трампа назначити дату для першого візиту Зеленського у Білий дім.

Недобрим повіяло нині, коли Трамп почав просувати повернення Росії до Великої сімки, клубу провідних індустріально розвинутих країн — навіть попри те, що Москва не подає жодних ознак відмови від контролю над анексованим українським Кримом, російські війська досі займаються окупацією іншої території України, а понад 100 українських політв'язнів утримуються у Росії.

Не надто пощастило Зеленському і в Західній Європі. На своїй недавній зустрічі з Путіним французький президент Еммануель Макрон описав війну на сході України як «подразник», що вражає, коли йдеться про російське військове вторгнення, що забрало понад 13 тисяч життів. Зближення Макрона з Путіним виглядає особливо тривожним після кількох місяців публічного бромансу між українським та французьким президентами. Особиста дипломатія Зеленського не зробила з Макрона союзника. Замість цього французький президент обіцяє «знову поєднати Росію і Європу разом», а недавно обговорював долю України з Путіним без присутності жодного українського чиновника.

Під час ще одного прояву особистої дипломатії, першій зустрічі Зеленського з німецьким канцлером Ангелою Меркель у Берліні цього червня, Німеччину не вдалось відмовити від провідної ролі в просуванні Росії назад до ПАРЄ, ключового європейського міжпарламентського органу. Цей крок означив важливий прецедент: Росію вперше повернули до міжнародної організації без будь-яких поступок у питанні агресії проти України. (Німці також проігнорували благання України припинити будівництво газопроводу Північний потік-2, який українці розглядають як такий, що підриває їхні договірні позиції по відношенню до Москви.)

Насамкінець, зусилля Зеленського перевантажити відносини з Путіним також заледве принесли результати. Невдовзі після приходу в офіс, Зеленський вирішив розпочати стратегію прямої телефонної дипломатії з Путіним. Міжнародні союзники України застерігали його проти такого кроку, мовляв, це може поставити під загрозу зусилля Заходу з ведення переговорів про мир. Та Зеленський все ж пішов уперед — і його перша спроба організувати обмін російських та українських в’язнів зазнала краху.

Щоб взяти верх над Росією, Україні необхідні розумні, креативні та габаритні зовнішньополітичні кроки, а не аматорська особиста дипломатія. Протягом останніх п’яти років Україна здійснила відмінну роботу з побудови своєї міжнародної позиції. Та зараз Зеленський відсунув убік найбільш умілих українських дипломатів з вірою у те, що натомість може покладатись на свою потужну харизму.

Як багато дипломатичних ударів має перенести український президент перш ніж усвідомити, що це була погана ідея, невідомо. Та все ще є час виправити безлад.

По-перше, замість ігнорувати ключові дипломатичні таланти, новим українським лідерам слід підтримати їх, посиливши свої найбільш важливі місії в Берліні, Брюсселі, Парижі та Вашингтоні. По-друге, Зеленському варто пощадити український дипломатичний корпус від свого реформістського завзяття — успіх дипломатії залежить від послідовності. Більше того, Україні необхідно підвищити своїх топових жінок-дипломатів і назначати когось з них на посаду міністра закордонних справ, що стало би хорошим способом протидії винятково патріархальній культурі російської дипломатії. По-третє, Україна має бути сміливою у перевантаженні зовнішньої політики в регіоні та ближче працювати з дипломатами, які представляють демократії. Такі кроки можуть включати проведення регулярних самітів із союзниками України та створення спільних «ситуативних кімнат» з країнами, які притримуються аналогічних позицій, аби координувати свої відповіді агресивній політиці Кремля.

Звісно, ми не можемо все скидати на президента та його погані політичні опції. Кремль роками інвестував у проросійських політиків на Заході, потай здійснюючи вплив на публічні дебати та підриваючи прогресивні цінності в інших демократіях. Нинішнє невезіння глобальних лідерів у захисті ліберального міжнародного порядку поглиблює проблему.

Якщо ви сусід Росії, ви не можете дозволити собі слабкості в зовнішній політиці. Якщо виживання вашої держави залежить від сильної міжнародної солідарності, тоді навіть один-єдиний хибний зовнішньополітичний крок може виявитись завеликим".

Джерело: НВ
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 20 квітня. Що українці спрадавна уникали цього дня, аби між чоловіком і дружиною не частішали сварки

субота, 19 квітень 2025, 7:05

20 квітня за новим стилем (3 травня за старим) вшановують пам'ять преподобного Феодора Тріхіна, преподобного Анастасія Синайського і Кіпрську ікону Богоматері. За юліанським календарем цього дня вшановують мученика Руфіна і мученицю Акіліну молодшу. ....

"Замість переказу чергової порції маячні від Дональда": Вираз обличчя Мелоні під час зустрічі з Трампом став вірусним у мережі (фото)

п’ятниця, 18 квітень 2025, 22:59

Прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні 17 квітня відвідала Овальний кабінет Білого дому у Вашингтоні (Колумбія, США), де в неї відбулася зустріч з американським президентом Дональдом Трампом. Офіційні фото із заходу розмістило агентство ЕРА. Водночас...