"Країни, які спокушає "шведська модель" протидії епідемії, мають зрозуміти, що її особливістю є більш високий рівень смертності", - професор

Рівень смертності від Covid-19 в країні в дев’ять разів вище, ніж у Фінляндії, майже в п’ять разів вище, ніж у Норвегії, і більш ніж удвічі вище, ніж у Данії.

"Вибрані Швецією неортодоксальні методи протидії епідемії коронавірусу популярні всередині країни, їх хвалять за кордоном. Але при цьому саме вони сприяли тому, що рівень смертності від Covid-19 в Швеції сьогодні один з найвищих у світі", - пише у своєму блозі шведський професор політології Ганс Бергстрем, передають Патріоти України, та продовжує:

"У барах і ресторанах Стокгольма повно людей, що насолоджуються весняним сонцем після довгої і похмурої зими. Відкрито школи і фітнес-клуби. Шведська влада озвучує певні запобіжні заходи, яких варто дотримуватися, але за їх порушення особливого покарання не передбачено. Офіційно ніхто не рекомендує людям носити маски.

На перших етапах пандемії уряд і багато експертів з гордістю підтримували «шведську модель», заявляючи, що вона спирається на високий рівень довіри шведів до державних інституцій і один до одного. Прем'єр-міністр країни Стефан Левен підкреслював, що апелює до самодисципліни шведів, чекаючи, що вони поставляться до проблеми відповідально і без наказів влади.

За даними дослідницького проєкту Всесвітній огляд цінностей, шведи дійсно схильні демонструвати унікальне поєднання довіри до держінститутів з крайнім індивідуалізмом. Як висловився соціолог Ларс Трагард, кожен швед несе на плечах свого власного поліцейського.

Але давайте не плутати причину з наслідком. Уряд навряд чи розробляв шведську модель боротьби з пандемією, розраховуючи на вкорінене почуття громадянської відповідальності у населення. Швидше, бюрократи вирішили діяти саме так, а потім вже постфактум підкріпили свій план відповідними цінностями шведів.

На практиці ж основне завдання у боротьбі з цим спалахом лягло на плечі однієї людини — головного епідеміолога країни Андерса Тегнелла з Національного інституту охорони здоров’я. Тегнелл підійшов до питання з власним набором сформованих уявлень про вірус.

Спочатку він думав, що Covid-19 не вийде за межі Китаю, потім — що буде досить відстежувати окремі випадки, привезені в країну з-за кордону. Саме тому тисячам шведів, які поверталися в кінці лютого з гірськолижних курортів у італійських Альпах, активно рекомендували виходити на роботу і йти в школи, якщо вони не були явно хворі, причому навіть в тому випадку, якщо були інфіковані члени їхніх сімей. Тегнелл стверджував, що ознак зараження коронавірусом всередині країни немає, а значить, немає ніякої необхідності посилювати або розширювати будь-які обмеження. Незважаючи на всі події в Італії, шведські лижні курорти залишалися відкритими для відпочинку жителів Стокгольма.

Між рядків Тегнелл натякав, що відмова від драконівських заходів, покликаних зупинити поширення Covid-19, дозволить шведам поступово виробити колективний імунітет. І така стратегія, підкреслював він, є більш прийнятною для суспільства.

Весь цей час уряд Швеції займав пасивну позицію. Почасти це пояснюється унікальною особливістю політичної системи країни, а саме суворим розподілом повноважень між урядовими міністерствами і незалежними установами. І прем'єру Льовену було вельми зручно дозволити, щоб в «тумані війни» тон задавало відомство Тегнелла. Протягом декількох тижнів невизначеності його удавана впевненість в своїх діях давала владі можливість зняти з себе відповідальність. Крім того, Льовен, ймовірно, хотів продемонструвати довіру до «науки і фактів», не заперечуючи, як президент США Дональд Трамп, думку експертів.

Однак слід зазначити, що рішення головного епідеміолога якраз різко критикували багато експертів Швеції. Найвідоміші в країні фахівці у сфері інфекційних захворювань і епідеміології опублікували в найбільшій шведській газеті Dagens Nyheter статтю, закликавши Тегнелла піти у відставку, а уряд — змінити обраний курс.

До середини березня, коли інфекція вже широко розповсюдилася всередині країни, Льовен був змушений зайняти активнішу позицію. Відтоді уряд надолужує згаяне. З 29 березня заборонені публічні заходи за участю понад 50 осіб (раніше діяло обмеження 500 осіб) і введені штрафи й адміністративні покарання за порушення цього правила. А з 1 квітня закриті для відвідувань будинки для людей похилого віку, коли стало очевидно, що вірус проник приблизно в половину таких установ у Стокгольмі.

Підхід Швеції виявився помилковим мінімум з трьох причин.

По-перше, якими б позитивними національними якостями не володіли шведи, завжди знайдуться порушники, а коли мова йде про інфекційне захворювання, їх потрібно не так вже й багато, щоб завдати непоправної шкоди.

По-друге, шведська влада лише через певний час зрозуміланайбільш заразні до того, як у них виявляються які-небудь симптоми.

І, по-третє, склад шведського населення змінився.

Після багатьох років неймовірно високого рівня імміграції з країн Африки та Близького Сходу 25% шведського населення (2,6 млн з 10,2 млн жителів країни) на сьогодні мають не шведське походження. В регіоні Стокгольма ця частка навіть вище. Іммігранти з Сомалі, Іраку, Сирії та Афганістану непропорційно сильно представлені в числі померлих від Covid-19. Це пояснюється, зокрема, браком інформації мовою іммігрантів. Але, здається, є фактор і важливіший: щільність населення в передмістях, де фіксується висока чисельність мігрантів, яка призводить до більш тісної фізичної близькості між поколіннями.

Поки ще занадто рано говорити про повне розуміння наслідків «шведської моделі». Але рівень смертності від Covid-19 в країні в дев’ять разів вище, ніж у Фінляндії, майже в п’ять разів вище, ніж у Норвегії, і більш ніж удвічі вище, ніж у Данії. Якоюсь мірою ці цифри можуть пояснюватися значною часткою іммігрантів у населенні Швеції, проте, настільки різка відмінність від ситуації в сусідніх скандинавських країнах вражає. Данія, Норвегія і Фінляндія вже на ранніх етапах ввели суворі заходи карантину, а їх політики активно демонстрували сильні лідерські якості.

Сьогодні, коли Covid-19 лютує в будинках для людей похилого віку та інших групах суспільства, шведському уряду пора дати задній хід. А країни, які може спокушати «шведська модель», повинні зрозуміти, що її головною особливістю є більш високий рівень смертності".

Джерело: НВ
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Хіти тижня. "Люди Трампа под Капитолием, кто они? Очень ведь интересные персонажи", - Анти-Колорадос

неділя, 24 січень 2021, 2:00

"Постепенно и часто – методом "от противного", становится понятно то, что должно было произойти в США 6 января. Сейчас Сеть просто наводнена материалами о том, что ФБР конвейером задерживает участников штурма Сената и они пытаются рассказать о том, что...

З архіву ПУ. "Главная ошибка Майдана: не дочистили, когда можно было. Слишком наивными все еще были", - Арестович

неділя, 24 січень 2021, 0:35

Серед недочищених виявився і колишній "кат Майдану", а нині заступник голови ОПУ Олег Татаров, котрому автор цього посту через рік після публікації гаряче тисне руку при зустрічах на Банковій. "Политические задачи Путина, Зеленского и Авакова, Медведчу...