Кремлівський упир не вічний. Однак його смерть нічого для України не міняє, - Казарін

Патріоти України пропонують ознайомитись з матеріалом, підготовленим журналістом Павла Каразіна

У 2018 році на чергових перевиборах Путіна йому підібрали спаринг-партнера. Головним конкурентом беззмінного російського президента тоді став комуніст Павло Грудінін. Минуло три роки – але навіть тепер Кремль, ймовірно, не може пробачити йому його результат.

Президентські вибори в Росії мають мало спільного зі справжнім виборчим процесом. Всі знають заздалегідь, хто саме стане тріумфатором гонки. Єдина інтрига зазвичай впирається в явку. Чим вона вища - тим вище публічна легітимність чергового терміну Путіна. Але, крім цього, є ще один важливий нюанс, пише Павло Казарін для krymr.com .

Кожні перевибори колишнього полковника КДБ перетворюються в референдум. Путін перемагає не абстрактних конкурентів - він повинен перемогти альтернативні сценарії розвитку країни. Ця перемога символічна, але знакова, тому що підсумок виборів повинен цементувати беззмінний чинного глави держави.

У 2000 році росіянам пропонували голосувати проти регіонального сепаратизму. У 2004 році - проти бідності. У 2012 році - на тлі протестних мітингів на Болотній площі - росіянам пропонували голосувати проти тих, кого влада оголосила "п'ятою колоною". А в 2018 році таких альтернатив було відразу дві.

Того року Кремль дозволив брати участь в президентських перегонах відразу двом знаковим кандидатам. Кожен з яких мав уособлювати ті можливі альтернативи, яким російський виборець повинен був сказати рішуче "ні".

Одним з претендентів була Ксенія Собчак . Дочка пітерського функціонера - одного з символів постперебудовного десятиліття - була призначена на роль символу всього "допутінській" і "безпутінского". Вся її публічна повістка повинна була уособлювати те, що було б з країною, якби не з'явився у Росії Володимир Володимирович. Мовляв, статус Криму переглянути, державну вертикаль - послабити, соціал-дарвінізм - впровадити.

Собчак набрала мізерні півтора відсотка - і своє завдання виконала

Програш Собчак мав закріпити перемогу Путіна. Російські дев'яності в її особі мали програти путінському двадцятирічному правлінню. Собчак набрала мізерні півтора відсотка - і своє завдання виконала. Але вона була не єдиною, кого адміністрація президента РФ пустила в той рік на вибори.

Другим новачком тієї передвиборної гонки став комуніст Павло Грудінін . Директор радгоспу, успішний підприємець. Таке собі уособлення "червоного директора", міцного господарника і почвенника. Він ідеально підходив на роль умовного російського "олександра Лукашенко" - не тільки схожістю біографій, але і загальним політичним типажем і риторикою.

Раптово сталося те, чого Кремль не планував. Рейтинг Грудінін почав рости

Програш Грудінін повинен був стати поразкою російського міфу про "міцному господарника", який зумів "зберегти народне добро" в державних руках і не віддав економіку у владу олігархам. Але раптово трапилося те, чого Кремль не планував. Рейтинг Грудінін почав рости. Електорат Путіна став перетікати до кандидата від комуністів.

Грудінін ні західником, не критикував духовні скріпи і не пропонував повернути Крим Україні. Замість цього він пропонував націоналізувати стратегічні підприємства і припинити виведення капіталу. Але головне - він обіцяв збільшити податки для багатих, знизити тарифи для бідних і обіцяв захищати обивателів від свавілля еліт.

Ймовірно, Кремль злякався. Підставний спаринг-партнер, завданням якого було тріумфально програти, раптово став проблемою. Грудінін стали знищувати на всіх російських телеканалах. Але незважаючи на це він все одно зміг фінішувати другим - з результатом майже в 12%.

Потрібно розуміти, що в російському суспільстві є серйозний антіелітарний запит. Двадцять років тому саме він допоміг Путіну очолити країну. У свої перші каденції російський президент демонстративно погрожував олігархам, захищав пенсіонерів і звільняв чиновників в прямому ефірі. Але тепер все змінилося. Вибудувана Путіним система працює не в стільки в інтересах обивателя, скільки в інтересах все тих же еліт. Пересічний громадянин цього не може не відчувати, і тому Павло Грудінін в 2018 році назад зумів зібрати голоси. Тому що потрапив в амплуа захисника "низів" від "верхів".

Кремль досі не може пробачити Грудінін свій власний переляк

З тих пір пройшло три роки, але, мабуть, Кремль досі не може пробачити Грудінін свій власний переляк. За два місяці до виборів в Держдуму його викреслюють з федерального списку КПРФ. Він займав там друге місце - після Зюганова і перед космонавтом Світланою Савицькою. Його знімають за формальною приводу, хоча реальна причина криється все в тій же травмі 2018 року. Коли його висунення змусило офіційну Москву добряче понервувати.

З усієї цієї ситуації можна зробити три висновки.

Перший. Розмови російських пропагандистів про те, що у Путіна немає конкурентів, нічого не варті. Конкуренти є - і якщо Росія доживе до вільних виборів, думаю, вони цілком можуть перемогти.

Той, хто пообіцяє їм приструнити еліти, теоретично має шанс зібрати голоси

Другий. Росія вагітна змінами. Люди втомилися від чиновницького свавілля і у них є запит на справедливість. Той, хто пообіцяє їм приструнити еліти, теоретично має шанс зібрати голоси.

Третій. Той, хто переможе Путіна, навряд чи буде вихідцем з ліберального табору. Немає сенсу чекати, що Росія піде з окупованих територій. Розмови про духовні скріпах і "один народ" нікуди не дінуться. Імперський вірус дуже сильний і без бою своє місце нікому не поступиться. А тому надії багатьох наших співгромадян на те, що відхід Путіна сам по собі вирішить проблеми нашої країни, не мають нічого спільного з реальністю.

Путін не вічний. Тільки це нічого для України не міняє.

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може не збігатися з авторською.


Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Ми не забули ані про нього, ані про його колег": У Третій штурмовій порадили, де ще треба шукати російських агентів

субота, 18 січень 2025, 21:52

Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...

"Яка реакція батюшок? Жодної!": Через обстріл росіян пошкоджено собор УПЦ МП в Запоріжжі (фото)

субота, 18 січень 2025, 21:33

У Запоріжжі внаслідок ракетного обстрілу, який РФ здійснила у суботу, 18 січня, вибуховою хвилею пошкоджений Свято-Андріївський кафедральний собор УПЦ МП. Військовий прокоментував, як "відреагували" представники собору. Про це військовослужбовець ЗСУ С...