"Китай може виставити Москві свої червоні лінії. Щоб та самостійність Білорусі, яка характерна для нинішньої ситуації, збереглася", - Фесенко

"Зникнення Олександра Лукашенка з інформаційних радарів, чутки, що з’явилися ще тоді, коли побачили його стан 9 травня, а потім тоді, коли він не виступав на 14 травня — День державних прапора, герба та гімну Білорусі, уникнув ряду інших церемоній, — про хворобу і про операцію означають, що таки є проблема зі станом здоров’я", - пише політолог Володимир Фесенко у своїй статті, передають Патріоти України, та продовжує:

"Це неминуче викликало низку припущень. Що це таке — наслідок поважного віку, перевтоми, проблеми зі здоров’ям, що можуть виникати у будь-якої людини, чи може повторюється загадкова історія, що вже трапилася з Володимиром Макеєм. Нагадаю, що багаторічний міністр закордонних справ Білорусі раптово помер, і це викликало багато чуток — чи це природня смерть, чи йому допомогли.

І от зараз теж — раптова хвороба Лукашенка. Це дає привід для різних конспірологічних припущень. Але головне — от про що свідчить нинішня ситуація. Про те, що навіть коли на певний час Лукашенко вибуває із нормального стану це вже створює певну управлінську кризу в Білорусі. І це вже напруга, що може призвести до різних політичних наслідків. Якщо раптом щось із Лукашенко станеться — це точно ситуація кризова. Бо управлінська система Білорусі зациклена на Лукашенкові набагато більше, ніж та ж російська система — на Путіні. У Росії все-таки є достатньо самодостатні інституції — від ФСБ до Центробанку, а в Білорусі все зав’язано на Лукашенку. І тому, якщо щось трапляється з Лукашенком, то відлуння йде по всій управлінській системі Білорусі.

Вже є інформація про активізацію різних кланів у Білорусі, які спробують якось себе проявити і можливо розпочати боротьбу за статус спадкоємця Лукашенка. Йдеться не тільки про офіційну кандидатуру людини, яка має заміщати президента Білорусі, якщо раптом щось станеться — це очільниця Верхньої палати білоруського парламенту Наталя Кочанова. Формально вона має бути наступницею Лукашенка. Але є інший претендент — нинішній прем'єр-міністр Білорусі Роман Головченко, якого нібито підтримує старший син Лукашенка — Віктор. А за Віктором Лукашенком може стояти Москва.

Це вже перші ознаки того, що може початися боротьба за владу, якщо раптом із Олександром Лукашенком щось трапиться.

Якщо відштовхуватися від нинішньої ситуації, то безумовно — це сигнал для всіх. Для Москви, для Китаю, для Заходу, і для білоруських еліт, що Лукашенко не вічний, і можливо вже варто готуватися до життя після Лукашенка. Питання — яким воно буде?

З високою вірогідністю можна припустити декілька сценаріїв.

Сценарій перший — Москва спробує зберегти контроль над Білоруссю, забезпечивши прихід до влади свого ставленика. Ми не знаємо — хто це буде — нинішній прем'єр Білорусі чи пані Кочанова, чи хтось іще, але Москва спробує, щоб це була її людина. А далі вже — варіанти. Якщо це буде їхня людина на чолі Білорусі — це буде більш керована людина, на відміну від Лукашенка, і тоді можна буде або змусити приєднатися до війни проти України, або пришвидшити процес інтеграції Білорусі до складу союзної держави з Росією. І це дуже небезпечно для самої Білорусі, може викликати кризові тенденції в білоруському суспільстві і взагалі призвести до тектонічних зсувів у Білорусі, особливо якщо Росія програє війну.

Інший сценарій — проти анексії Білорусі категорично виступає Китай. Йому це не вигідно. Китай багато вклав у Білорусь, і китайці дуже уважно і з великою тривогою стежили за ситуацією в Білорусі у 2020 році, коли там була політична криза. І зараз Китай, думаю, може виставити Москві свої червоні лінії. Щоб та самостійність Білорусі, характерна для нинішньої ситуації, збереглася. І можливо Пекін спробує теж сприяти тому, щоб до влади прийшов керівник, який би дружив із Китаєм, який би продовжив ту саму політику зближення з Китаєм, яку проводив і Лукашенко.

Щоб зберігалася певна рівновага у стосунках Мінська з Москвою і Пекіном. Чи є така людина зараз у Китаю в білоруському керівництві — ми зараз сказати не можемо, невідомо. Слабке місце Китаю якраз у тому, що він зробив ставку саме на Лукашенка. Ми не знаємо, чи є запасні варіанти. У Білорусі багато економічних активів китайських, думаю, що у Китаю були великі плани на Білорусь як на певний форпост на пострадянському просторі, і в стосунках з Україною, і в стосунках з ЄС. Тому втрачати Білорусь просто так Китай не буде.

Третій сценарій — загострення політичної кризи в Білорусі. Поки що він менш вірогідний, але таке може статися якщо і Москва не зможе ефективно і швидко вплинути на Білорусь, і якщо білоруські еліти розпочнуть боротьбу між собою, виникне якась патова ситуація і не буде авторитетного і чітко визначеного спадкоємця Лукашенка. Але проблема в тому, що опозиція слабка. Після кризи 2020 року більша частина білоруської опозиції розгромлена — в тюрмах або за кордоном.

Звідси четвертий сценарій — перехідний період. Коли в разі смерті Лукашенка приходить до влади перехідна фігура. А далі — чи зможе вона закріпити свою владу, чи прихована боротьба за владу триватиме як це було в багатьох авторитарних країнах, коли з життя йшов потужний лідер, а після нього завжди виникав вакуум або починалася боротьба за владу.

Якщо ж Лукашенко одужає, то проведе моніторинг хто і як поводився під час його хвороби. Відповідно можуть бути певні кадрові висновки. Але та ситуація, що зараз сталася — це перший дзвіночок, що змушує замислитися Москву, Пекін, Захід, Київ і, безумовно, різні верстви білоруського суспільства про життя після Лукашенка".

Джерело: НВ
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

GAME OF CHICKEN / ГРА В БОЯГУЗА

четвер, 21 листопад 2024, 22:25

Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...

Геополітичні "наперстки" Байдена-Трампа: Зеленський у грі, - Голобуцький

четвер, 21 листопад 2024, 22:04

"Схоже, своєю заявою щодо Криму президент України послав західним лідерам сигнал, що готовий сідати і домовлятися. Путін - стоїть на своїх, давно озвучених позиціях. Чи вдасться дуету американських президентів Байдена і Трампа за допомогою певних дій і...