Християни східного обряду 10 грудня за новим календарем (23 грудня за старим) - день пам'яті святих мучеників Міни, Єрмогена і Євграфа, які постраждали за віру в Христа на початку IV століття, і святителя Іоасафа, єпископа Білгородського, українського освітнього і церковного діяча, письменника.
За старим стилем 10 грудня вшановували Романа Антіохійського. За життя він був великим цілителем. Святому Роману моляться про зцілення безпліддя і важких
Також в цей день за юліанським календарем відзначається свято Знамення Божої Матері, котра уславилась через захист від Залеськоно тирана, що прагнув стати володарем Всієї Русі.
***
У IV столітті при владі був імператор Максимін, який сповідував язичництво. Він послав свого підданого Міну, який володів особливим даром красномовства, з Афін до Олександрії - придушити смуту між християнами і язичниками. Міна примирив ворогуючих, але оскільки сам був таємним християнином, то використовував своє доручення для проповіді християнства. Йому в цьому допомагав секретар Євграф. Дізнавшись про це, Максимін направив до Олександрії Єрмогена, щоб він здійснив суд над Міною й очистив місто від християн. Єрмоген був язичником, але також чесною і справедливою людиною. Побачивши, як мужньо Міна переносить катування, після яких він ще й дивовижним чином зцілився, Єрмоген сам увірував у Христа.
Тоді імператор особисто приїхав до Олександрії, і, побачивши стійкість Міни, Єрмогена і Євграфа, озлобився і наказав стратити всіх трьох. Коли мощі святих виявили, то перенесли їх до Константинополя.
***
Святителя Іоасафа при народженні звали Іоаким Горленко. Він народився 1705 року в Прилуках (колишня Полтавська губернія), походив зі стародавнього благочестивого роду, був онуком гетьмана Данила Апостола і рідним дядьком письменника Григорія Квітки-Основ'яненка.
У 8 років Іоаким пішов навчатися до Києво-Могилянської академії, тоді й вирішив прийняти постриг, але коли через 10 років попросив благословення у батьків, вони йому відмовили. Тоді Іоаким таємно пішов у Києво-Межигірський монастир і 1725 року постригся під ім'ям Іларіон. Ще через два роки він перейшов у Києво-Братський Богоявленський монастир, де настоятель постриг його в мантію (малу схиму) з ім'ям Іоасаф, а незабаром став ієродияконом.
Після закінчення навчання Іоасаф почав викладати, а також був екклесіархом (наглядачем за будівлею і порядком богослужіння) у Києво-Братському монастирі. 1734 року Іоасаф став ієромонахом і в Софійський собор, а 1737-го став ігуменом Лубенського Мгарського Спасо-Преображенського монастиря. 1744 року за указом імператриці Єлизавети Іоасафа звели в сан архімандрита і наступного року призначили намісником Троїце-Сергієвої лаври. У 1748-му за указом імператриці Іоасаф став єпископом Бєлгородським і Обоянським, і залишався на посаді 6 років.
Єпископ користувався великою повагою, але через слабке здоров'я не міг повноцінно брати участь у житті пастви. В одній із поїздок він захворів і через два місяці помер. Його тіло залишалося нетлінним і протягом 2 місяців перебувало у Свято-Троїцькому соборі, потім його поховали. У народі Іоасафа шанували як чудотворця. Через два роки його мощі помістили в Троїцький собор Бєлгорода, від них відбувалося чимало чудес зцілення. У 1911 році святителя канонізували. Радянська влада мощі святого відправила до Музею історії релігії та атеїзму в Казанському соборі. Лише 1991 року їх виявили та ідентифікували, після цього повернули до Преображенського собору Бєлгорода.
За прикметами дня можна дізнатися, якою буде погода найближчими днями:
У народі 10 грудня - свято Міна Красномовний. За старих часів вважали, що святий уберігає від сутінків, які не дають відрізнити світло від темряви, а добро від зла.
Цього дня за народними прикметами не можна засиджуватися вдома, а слід провести день із користю. Також, згідно з повір'ями, сьогодні не варто пекти пироги з картоплею або капустою - це до голодної зими, краще зробити випічку з ягодами.
Міна належить до чину святих воїнів разом зі святими Георгієм Побідоносцем, Дмитром Солунським, Феодором Стратилатом. До подвигу святого Мини звертаються, як до прикладу миротворчості, і в православне свято сьогодні моляться святому про мир. Також святого Мину просять позбавити від хвороб очей, вірять, що святий прибирає пелену з очей, яка заважає відрізняти добро від зла і правду від брехні. З молитвами про зцілення звертаються і до святителя Іоасафа.
У народі з цим днем не пов'язано якихось особливих прикмет і традицій: продовжують готуватися до Різдва і дотримуються посту.
Командир основного бойового танка Abrams розповів про важливість додаткового захисту для основних бойових танків Abrams. Нещодавно у мережі з’явилися кадри, як декілька російських FPV-дронів атакували основний бойовий танк Abrams Сил оборони України у ...
23 грудня (5 січня за старим стилем) - день пам'яті великомученика Феодула Критського і ще дев'яти мучеників із ним, які загинули за віру. За юліанським календарем - день пам'яті святих мучеників Мини, Єрмогена і Євграфа та святителя Іоасафа, єпископа ...