Народні прикмети на 11 грудня: Що наші пращури уникали у день одного з найшанованіших українських святих, аби не накликати біду (численні забобони), а що навпаки - робили обов'язково

Для сойок залишали частування в шпаківні

Православна церква України 11 грудня за новим стилем (24 грудня за старим) вшановує пам'ять святого Никона Сухого, ченця Києво-Печерської Лаври. У народному календарі - Никонів день.

***

1096 рокупід час нападу половців на Київ чернець потрапив у полон до князя Боняка. Степовики надіялися отримати чималий викуп, однак надії їхні були марними. В неволі Никон провів три роки, постійно молився і саме завдяки цьому отримав свободу. Страшні тортури стали причиною того, що преподобний сильно схуд. Саме за це він і отримав своє прізвисько — Сухий.

За старим стилем в цей день шанували святих Авія і Гурія, а також сповідника Стефана.

***

Никон Сухий

Никон Печерський, він же Никон Сухий, жив у XI столітті. Він був родом із багатої сім'ї, але роздав усе своє майно і прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі.

1906 року сталася навала хана Боняка, і Никона разом з іншими ченцями взяли в полон. Половець, який захопив ченця, був дуже жорстоким: він мучив його голодом, залишав влітку на спеці, а взимку на морозі. Страшні тортури стали причиною того, що преподобний сильно схуд. Саме за це він і отримав своє прізвисько — Сухий.

Преподобний покірно виносив усі біди і дякував Богові. Одного разу сказав своєму мучителю, що Господь поверне його назад в монастир. Над бранцем лише посміялися та скалічили ноги, щоб не втік. Однак в призначений час він раптово став невидимим, а варта лише чула слова: "Хваліть Господа з Небес".

Чудесним чином Никон опинився на літургії в Києво-Печерській лаврі. Він думав приховати це чудо від братії і хотів зі смирення не знімати своїх кайданів. Але ігумен йому сказав: "Якби Господь хотів, щоб ти залишався зв'язаним, Він не вивів би тебе з полону".

Через багато років половець, який мучив Никона, прийшов у Києво-Печерський монастир і впізнав свого колишнього в'язня. Тоді він сам прийняв хрещення і чернечий постриг і став послушником преподобного. Помер святий у глибокій старості і був похований у Ближніх печерах Антонія.

Прикмети на 11 грудня

Прикмети дня говорять про те, якою буде погода і літо:

  • якщо цього дня на вулиці плюсова температура - скоро будуть заморозки;
  • сніг випав уночі - лежатиме, а якщо пішов удень - скоро розтане;
  • холодний і сухий день - літо буде спекотним і сухим.

У народі 11 грудня - свято Никонів день. За старих часів у цей час було прийнято запалювати свічки - таким чином сонце "закликали" зійти на землю і відігнати нечисть.

Що не можна робити 11 грудня

Цього дня за народними прикметами не можна сварити і сваритися - вважається, що ті, хто сваряться, нечисть у дім пускають, і їм не буде щастя цілий рік. Не радять також братися за гострі предмети, щоб захистити себе від неприємностей, а також згідно з народними прикметами, сьогодні не можна нічого виносити і віддавати з дому - інакше щастя і достаток підуть.

11 грудня наші предки проводили спеціальний обряд для благополуччя і захисту від злих сил. Для цього з ранку підпалювали лампадку і залишали горіти до тих пір, поки всі в домі не ляжуть спати. Також в цей день широко відкривали стулки вікон і знімали штори. Люди вірили, що в Ніконів день в будинку повинно бути світло, і це світло очищав приміщення.

Дівчатам заборонялося мити голову та розчісувати волосся.

Після настання темряви не варто займатися важкими фізичними вправами і роботою по дому.

11 грудня люди спостерігали за сойками. Побачити цю пташку у дворі вважалося дуже щасливою прикметою. Для сойок залишали частування в шпаківні.

Що можна робити 11 грудня

У Никона Печерського просять допомоги дітям, родичам, здоров'я і фінансового благополуччя. Наші предки в це свято молилися святому Никону про прощення гріхів і нечестивих проступків, очищення совісті. За старих часів говорили: "Никон стоїть біля ікон" - це означало, що преподобний готовий допомогти всім, хто звернеться по допомогу.

В народі святий Никон став символом боротьби з нечистою силою.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

110 років із часу боїв на горі Маківка: Як січові стрільці змусили росіян відступати

вівторок, 29 квітень 2025, 15:59

110 років тому, з 29 квітня до 4 травня 1915-го, Українські Січові Стрільці боролися за гору Маківка з російськими військами під час Першої світової війни. Ті бої за Маківку стали одними з найвідоміших і найславетніших сторінок в історії легіону Україн...

"Це реально план, графік": Військовий експерт розповів, як ЗСУ обирають цілі для ударів по Росії

вівторок, 29 квітень 2025, 15:45

Україна має список всіх обʼєктів оборонної промисловості на території Росії, про що раніше повідомляв і очільник ГУР Кирило Буданов. Про це розповів військовий експерт Євген Дикий, розповідаючи про те, як Україна обирає цілі для ударів по Росії, переда...