Народні прикмети на 11 грудня: Що наші пращури уникали у день одного з найшанованіших українських святих, аби не накликати біду (численні забобони), а що навпаки - робили обов'язково

Для сойок залишали частування в шпаківні

Православна церква України 11 грудня за новим стилем (24 грудня за старим) вшановує пам'ять святого Никона Сухого, ченця Києво-Печерської Лаври. У народному календарі - Никонів день.

***

1096 рокупід час нападу половців на Київ чернець потрапив у полон до князя Боняка. Степовики надіялися отримати чималий викуп, однак надії їхні були марними. В неволі Никон провів три роки, постійно молився і саме завдяки цьому отримав свободу. Страшні тортури стали причиною того, що преподобний сильно схуд. Саме за це він і отримав своє прізвисько — Сухий.

За старим стилем в цей день шанували святих Авія і Гурія, а також сповідника Стефана.

***

Никон Сухий

Никон Печерський, він же Никон Сухий, жив у XI столітті. Він був родом із багатої сім'ї, але роздав усе своє майно і прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі.

1906 року сталася навала хана Боняка, і Никона разом з іншими ченцями взяли в полон. Половець, який захопив ченця, був дуже жорстоким: він мучив його голодом, залишав влітку на спеці, а взимку на морозі. Страшні тортури стали причиною того, що преподобний сильно схуд. Саме за це він і отримав своє прізвисько — Сухий.

Преподобний покірно виносив усі біди і дякував Богові. Одного разу сказав своєму мучителю, що Господь поверне його назад в монастир. Над бранцем лише посміялися та скалічили ноги, щоб не втік. Однак в призначений час він раптово став невидимим, а варта лише чула слова: "Хваліть Господа з Небес".

Чудесним чином Никон опинився на літургії в Києво-Печерській лаврі. Він думав приховати це чудо від братії і хотів зі смирення не знімати своїх кайданів. Але ігумен йому сказав: "Якби Господь хотів, щоб ти залишався зв'язаним, Він не вивів би тебе з полону".

Через багато років половець, який мучив Никона, прийшов у Києво-Печерський монастир і впізнав свого колишнього в'язня. Тоді він сам прийняв хрещення і чернечий постриг і став послушником преподобного. Помер святий у глибокій старості і був похований у Ближніх печерах Антонія.

Прикмети на 11 грудня

Прикмети дня говорять про те, якою буде погода і літо:

  • якщо цього дня на вулиці плюсова температура - скоро будуть заморозки;
  • сніг випав уночі - лежатиме, а якщо пішов удень - скоро розтане;
  • холодний і сухий день - літо буде спекотним і сухим.

У народі 11 грудня - свято Никонів день. За старих часів у цей час було прийнято запалювати свічки - таким чином сонце "закликали" зійти на землю і відігнати нечисть.

Що не можна робити 11 грудня

Цього дня за народними прикметами не можна сварити і сваритися - вважається, що ті, хто сваряться, нечисть у дім пускають, і їм не буде щастя цілий рік. Не радять також братися за гострі предмети, щоб захистити себе від неприємностей, а також згідно з народними прикметами, сьогодні не можна нічого виносити і віддавати з дому - інакше щастя і достаток підуть.

11 грудня наші предки проводили спеціальний обряд для благополуччя і захисту від злих сил. Для цього з ранку підпалювали лампадку і залишали горіти до тих пір, поки всі в домі не ляжуть спати. Також в цей день широко відкривали стулки вікон і знімали штори. Люди вірили, що в Ніконів день в будинку повинно бути світло, і це світло очищав приміщення.

Дівчатам заборонялося мити голову та розчісувати волосся.

Після настання темряви не варто займатися важкими фізичними вправами і роботою по дому.

11 грудня люди спостерігали за сойками. Побачити цю пташку у дворі вважалося дуже щасливою прикметою. Для сойок залишали частування в шпаківні.

Що можна робити 11 грудня

У Никона Печерського просять допомоги дітям, родичам, здоров'я і фінансового благополуччя. Наші предки в це свято молилися святому Никону про прощення гріхів і нечестивих проступків, очищення совісті. За старих часів говорили: "Никон стоїть біля ікон" - це означало, що преподобний готовий допомогти всім, хто звернеться по допомогу.

В народі святий Никон став символом боротьби з нечистою силою.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 3 квітня. Чому на Микиту-вододіла треба бути обережними з водою, і як саме вчиняли пращури

четвер, 3 квітень 2025, 7:05

Православна церква України 3 квітня за новим стилем вшановує пам'ять преподобного Микити, сповідника Мідікійського (відомий також в народі як Микита-вододіл. - ред.), мучениці Феодосії та ікони Богоматері "Нев'янучий цвіт". За старим стилем у цей день ...

Скалічена жінка забута, а топчиновник БЕБ, який спричинив аварію, і далі працює, - блогерка

середа, 2 квітень 2025, 22:50

"Майже рік пройшов із моменту резонансної ДТП, одним із фігурантів якої став топчиновник БЕБ Олександр Ткачук. Через те, що резонансні ДТП за участі "небожителів" у нас не рідкість і покарання для винуватців вдається добитися далеко не завжди, трохи на...