Православне свято 13 листопада за новим календарем (26 листопада за старим) - день пам'яті святителя Іоана Златоуста, автора багатьох богословських і аскетичних праць, проповідника і людини, яка відзначилася благими справами. За юліанським календарем - день пам'яті Никодима і Спиридона Києво-Печерських, а також святого праведного Петра (Калнишевського) Багатостраждального.
***
Святитель Іоан Златоуст жив у IV столітті в Антіохії. Походив із заможної сім'ї, здобув гарну освіту й певний час працював адвокатом. Тоді ж заробив собі славу неперевершеного оратора. У 25 років Іоан прийняв християнство і охрестився, а після цього вирушив у пустелю - пізнавати Боже вчення, і провів там 4 роки, два з них - у мовчанні. Повернувшись до рідного міста, Іоанн прийняв сан священика, став проповідувати, а через 5 років його призначили пресвітером.
За талант проповідника святитель і отримав прізвисько Златоуст, але запам'ятався він не тільки своїми проповідями. Іоан допомагав будувати лікарні, створював благодійні установи. Архієпископом Константинополя його призначив імператор Аркадій, який відвідував проповіді Іоана. Але незабаром святитель потрапив у немилість до правителя, звинувативши його в жадібності та неповазі до своїх підлеглих, і був відправлений на заслання. Там і помер 407 року.
Поховали Іоана в поселенні Комани (недалеко від Сухума), але 438 року на прохання парафіян мощі єпископа перенесли в Константинополь (нині Стамбул). Нині вони перебувають у соборі Святого Георгія Побідоносця, поруч із мощами Григорія Богослова і Василя Великого.
За прикметами дня судять, якими будуть погода найближчим часом і зима:
У народі вважається, що на Івана 13 листопада вся природа завмирає і занурюється в сон.
13 листопада, як і в інший день, церква не схвалює гніву, лінощів, жадібності та заздрості, обжерливості.
Не можна бажати зла, відмовляти в допомозі, впадати у відчай, лаятися і лихословити - вважається, що за цими словами Бог не чує молитви.
За народними прикметами цього дня не варто приймати будь-які подарунки як винагороду за свою працю - святитель Іоанн був безкорисливою людиною, і всі справи його були благодійними.
Особливо не даруйте і не приймайте в подарунок взуття і нижню білизну в цей день. Якщо вам піднесли такий подарунок, то дайте дарувальнику символічну плату.
Хороший сон в ніч з 13 на 14 листопада краще нікому не розповідати, інакше він не збудеться. А про кошмар краще навпаки розповісти.
Сьогодні в молитвах до Іоана Златоуста звертаються по допомогу в навчанні, просять зцілити від важких хвороб, впоратися з бідністю, а також покарати хабарників і ошуканців.
Наші предки 13 листопада мали незвичайну традицію - ліпили вручну вареники і пельмені. На вулиці вже ставало холодно і сиро, дороги через бруд ставали непрохідними, а сільськогосподарські роботи закінчилися. Людям нічим було зайнятися на вулиці, тому вони ліпили вареники і пельмені всією сім'єю. Частину виробів відразу варили і з'їдали, а решту заморожували на зиму.
Популярні в українців були ворожіння на варениках. Під час ліплення вареників додавали особливі начинки, які символізували різні речі. Наприклад, сіль - гіркота, цукор - радість, монетка - багатство, горох - відпочинок, огірок - здоров'я. Кому яка начинка дістанеться, така доля і буде у людини.
За старих часів на Златоуста намагалися вирішити справи, пов'язані з поїздками - вважалося, що дорога буде успішною. Разом з тим, вважали, що 13 листопада дмуть сильні вітри, які можуть принести хворобу людині і продути спину. За давнім віруванням в день Златоуста всі рослини припиняють рости і впадають в сплячку.
Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. Текст трохи ...
Придбання автомобіля з американського аукціону або салону приваблює багатьох українців. Однак, щоб розрахувати реальну вартість такої покупки, важливо врахувати всі етапи, пов'язані з процесом транспортування та оформлення. Перш ніж ухвалити рішення, н...