14 березня за новим стилем (27 березня за старим) християни східного обряду згадують преподобного Венедикта, а також благовірного великого князя Київського Ростислава, засновника західного чернечого ордену бенедиктинців. У народному календарі - Венедиктов день. За юліанським календарем - день пам'яті святої Євдокії Іліопольської.
***
Венедикт народився 480 року, в Нурсії (Італія). У 14 років його відправили вчитися до Риму, місто справило на хлопчика погане враження - він був шокований аморальністю його жителів. Після навчання Венедикт пішов жити в церкву апостола Петра в Еффеді, а за кілька років пішов у гори, де жив відлюдником у молитвах і пості. Потім він оселився неподалік від міста Касина в Кампанійській країні й там, на місці язичницького храму, побудував церкву на честь Іоанна Хрестителя, а поруч із нею заклав монастир Монте-Кассіно і став його ігуменом. Громада Монте-Кассіно поклала початок ордену, названому згодом орденом бенедиктинців. Для нього преподобний склав свій знаменитий статут, який пізніше став фундаментом усього західного чернецтва.
Преподобний Венедикт був відомий своєю чудотворною силою і прозрінням - до нього йшли з проханнями позбавити від важких недуг, бісів, за переказами, одного разу святий навіть воскресив дитину.
***
Великий князь Київський Ростислав Мстиславович, у хрещенні - Михаїл, жив у XII столітті (1110-1167/68) та був одним із видатних державних і церковних діячів.
Ростислав був онуком Володимира Мономаха, а від батька Мстислава Великого успадкував Смоленський великокнязівський стіл. Князь зміцнював Смоленськ і понад 40 років правив князівством, розбудовував міста, зводив храми і монастирі. За Ростислава також заснували Смоленську єпархію, за указом князя будувався Смоленський Кремль.
Коли Ростислав посів київський княжий престол, то намагався домогтися, щоб Київським митрополитом був русич (Клим Смолятич, , ? — після 1164), продовжуючи політику свого брата і попередника на київському великокняжому столі Ізяслава Мстиславича, але Константинопольський Патріархат чинив опір цьому. Відомо, що по суботах і неділях Великого посту князь Ростислав запрошував до себе на трапезу ігумена та ченців Києво-Печерського монастиря і сам їм прислуговував. Хотів Ростислав прийняти чернецтво, але не встиг - повертаючись із походу, помер. Його тіло, згідно із заповітом, поклали в Київському Феодорівському монастирі.
У Венедиктів день було прийнято шанувати домашню худобу, особливо коней і корів. За прикметами судять про погоду найближчим часом і влітку:
Вважається, що якщо цього дня мороз, то весь тиждень буде холодним.
Святому Венедикту моляться про допомогу в сімейних справах, просять зцілення від хвороб.
За народними повіррями цього дня домашні тварини можуть віддячити господарям за турботу і можуть виконати будь-яке бажання. Для цього треба підійти до тварини і попросити пошепки допомогти здійснити задумане.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, влаштовувати розбірки, ображати тварин.
За народними прикметами не слід брати в руки гострі предмети, тому не можна колоти дрова, пиляти дерево і точити ножі.
Народне свято 15 квітня відоме під назвами Пудів день, Святий Пуд, Тит-ледолом, Бескормица, Полікарпів день. 15 квітня за новим стилем вшановують пам'ять преподобного Павла Фівейського, святого Пуда, учня апостола Павла, а також мучениць Василини та А...
"Понад чотири години провела сьогодні на станції переливання крові. Харків. Припаркуватися біля медичного центру неможливо, низка автомобілів розтяглася на кілометр. Беруть кров у підвальному приміщенні, й люди чекають своєї черги на сходах, усе забите...