Православне свято 15 грудня за новим календарем (28 грудня за старим) - день пам'яті святителя Стефана, сповідника і архієпископа Сурозького, і Собор кримських святих. У народі - Стефанів день. За юліанським календарем - день пам'яті святого Авакума, одного з 12 малих пророків.
***
Святитель Стефан народився наприкінці VII століття, в Каппадокії. Виховували його в християнських традиціях, і з 15 років він навчався в Константинополі. Хлопчик мав неабиякі здібності, і незабаром про нього дізнався Константинопольський патріарх Герман. Він познайомився зі Стефаном і залишив його при собі. Кілька років провів Стефан, служачи церкві, а потім прийняв постриг і пішов у монастир, а звідти - шукати усамітнення.
Десь у цей час у Сурожі (нині це м. Судак у Криму, Україна) помер єпископ. Жителі міста приїхали до Константинополя просити призначити нового архіпастиря. Патріарх Герман не міг обрати гідного, і тоді, за переказами, йому під час молитви явився ангел і вказав на Стефана. Стефана висвятили на єпископа, і він поїхав у свою єпархію.
Коли на візантійський престол зійшов імператор-іконоборець Лев Ісавр, то змістив патріарха Германа. Тоді святитель Стефан приїхав до Константинополя і викрив імператора в іконоборстві. Святителя не вдалося схилити до іконоборчої єресі, тому його ув'язнили в темницю в Константинополі. Вийшов звідти сповідник після смерті імператора.
У глибокій старості Стефан повернувся до Сурожа, де й помер 15 грудня, але точний рік смерті невідомий. Незабаром після його смерті сталося диво: ще за життя Стефан усіляко допомагав сліпому від народження Єфрему в Сурожі. Коли святий помер, Єфрем дуже сумував і попросив відвести його поклонитися мощам. Щойно він припав до них, то одразу прозрів. Святий Стефан є покровителем міста Судак.
***
15 грудня за новим стилем святкують Собор кримських святих, вшановуючи всіх святих, подвижників і святителів, які прикрасили український Крим подвигами християнської просвіти, мучеництва та сповідання.
Святий Андрій Первозванний приніс до Криму слово євангельської проповіді вже в I столітті. У цій же епосі відбулася християнська місія священномученика Климента, єпископа Римського, який мученицьки загинув у Криму. У IV столітті на півострові було вже п'ять єпархій, а в стародавньому Херсонесі (Корсуні, зараз він знаходиться в міській зоні Севастополя), прийняв хрещення київський князь Володимир.
До числа Божих угодників і чудотворців, які своїм життям, подвигами і чудесами освятили Крим, належать: апостол Андрій Первозванний, рівноапостольні Кирило і Мефодій, вчителі слов'янські, рівноапостольний великий князь Володимир, преподобномучениця Параскева, священномученик Климент, Папа Римський, священномученики єпископи Херсонеські Агафодор, Василь, Євген, Елпідій, Еферій, Єферій, Єфрем і Капітон, сповідник Мартін, папа Римський,сповідник Стефан, архієпископ Сурозький, Сава, архієпископ Сурозький, Лука (Войно-Ясенецький), архієпископ Сімферопольський і Кримський. Вони та багато інших стали небесними покровителями землі Кримської.
Цього дня звертаються до всіх кримських святих, подвижників і святителів зі словами: "Величаємо вас, усі святі, що в українському Криму засяяли, і вшановуємо святу пам'ять вашу, бо ви молите за нас Христа Бога нашого".
Святкування пам'яті всіх святих землі Кримської було встановлено 1988 року, на 1000-ліття хрещення Русі.
За прикметами дня можна дізнатися про погоду найближчим часом, весну та врожай:
У народі 15 грудня - свято Стефанів день. За старих часів у цей час було дуже холодно, тому говорили: "Студено на Стефана так, що птахи на льоту замерзають".
За народними прикметами цього дня не слід скаржитися на холодну погоду - вважається, що тоді здоров'я буде слабким. Щоб зміцнити його, потрібно, навпаки, зберігати бадьорість і гарний настрій.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого Стефана - просять міцного здоров'я і зцілення від недуг, а також моляться про зміцнення віри.
Цього дня заведено подавати милостиню, а також віддавати нужденним теплий одяг, робити годівнички для птахів - це гарантує удачу на наступний рік.
На Стефана проводили особливий обряд: щоб допомогти сонцю стати сильнішим і відігнати нечисть, виходили вранці з хати і кидали в сніг гаряче вугілля, примовляючи: "З ґанку зійди, золоте вугілля по двору покоти".
"Трамп висунув Путіну ультиматум. Так, там спочатку було про любов до Росії, про 60 млн загиблих і інша нісенітниця Але… Далі було "але"… А ми ж знаємо, все, що написано до "але" – немає жодного сенсу", - пише інвестиційний банкір Сергій Фурса на своїй...
Що було. Три роки тому в ці дні весь світ гадав, скільки годин протримається Україна. А Зеленський, Єрмак і офіс-менеджери переймалися тим, як «посадити Порошенка». Бо дуже кортіло. . А якщо самогубців, які підписалися б під очевидно незаконним рішення...