15 листопада за новим календарем (28 листопада за старим) - день пам'яті святих Гурія, Самона і Авіви, які жили в III-IV століттях, і святого Паїсія Величковського, родом з України. 15 листопада розпочинається Різдвяний піст (в народі - Пилипівка.- ПУ). Він триватиме 40 днів, до 24 грудня. За юліанським календарем - день пам'яті святих Акіндіна, Пігасія, Анемподиста і з ними семи тисяч мучеників.
***
Гурій і Самон жили в Едесі. Вони були християнами і потрапили під гоніння імператора Діоклетіана. Чоловіки втекли з міста, але їх незабаром знайшли і кинули до в'язниці. Гурія і Самона намагалися погрозами і тортурами змусити відмовитися від віри, але, на жаль, все було даремно. Кілька років мученики провели у в'язниці, а потім їх стратили.
Авів був дияконом і його заарештували за наказом імператора Ліцинія. Диякона також намагалися змусити відректися від Христа, але він відмовився. Коли було вирішено його спалити живцем, то вогонь не зачепив Авіва. Але кати все-таки вбили святого. Поховали його в тій самій гробниці, що й Гурія з Самоном.
***
Святий Паїсій (у миру Петро Величковський), народився в Полтаві, 1722 року. Він був родом із сім'ї потомствених священиків, у 13 років вступив до Київської духовної академії, провчився там три роки, а потім повернувся додому і повідомив, що хоче піти в монастир.
У Любецькому монастирі Петро почав переписувати книги, але затримався там недовго. Духовне життя того часу переживало кризу, і уявлення Петра про справжнє подвижництво не збігалися з тим, що було в реальності. І він став мандрівним ченцем.
У 1746 році Петро відвідав Афон, там же, 1758 року, прийняв чернечий постриг і висвячення на священика з ім'ям Паїсій. На Афоні преподобний перекладав стародавню святоотецьку спадщину з грецької на церковнослов'янську мову, навколо Паїсія зібралися й інші брати, які збирали і переписували писання святих отців.
17 років Паїсій прожив на Афоні, але після гноблення мусульманами виїхав до Молдавії, в порожній Драгомирський монастир. Там встановив суворий порядок і багато працював, а братія читала і перекладала твори святих отців. Через деякий час Паїсій перейшов у Нямецький монастир, де і провів останні 15 років життя. Мощі святого зберігаються в придністровському Ново-Нямецькому монастирі.
Переклади Паїсія з грецької на церковнослов'янську мову довгий час були єдиними - це збірка "Добротолюбіє", твори преподобного Ісаака Сиріна, Феодора Студита, преподобних Варсонофія та Іоанна, святителя Григорія Палами, преподобного Максима Сповідника та інші.
За погодними прикметами дня судять, якою будуть зима і погода незабаром:
У народі прозвали 15 листопада свято Гур'їв день - вважається, що святий Гурій цього дня виїжджає на коні на дорогу і несе тепло, а мороз і холоди відступають аж до святок.
Як зазвичай, цього дня не слід гніватися, сваритися, лінуватися, впадати у відчай, відмовляти в допомозі, влаштовувати галасливі застілля. 15 листопада за новим стилем починається Різдвяний піст - віряни починаючи з цього дня й до Різдва, утримуються від скоромної їжі (яєць, м'ясних і молочних продуктів) та олії (в понеділок, середу і п'ятницю). Але головне завдання посту - бути стриманими не тільки в їжі, а й у помислах і діях, щоб із чистою душею зустріти Різдво.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити за народними прикметами - скупитися, влаштовувати гучні святкування, а також давати гроші в борг - вважається, що гроші покинуть таких людей.
Святі Гурій, Самон і Авіва вважаються покровителями сімей. Сьогодні у цих святих просять допомогти налагодити стосунки в сім'ї і знайти свою половинку. Також у Гурія просять позбавити від зубного болю.
У перший день посту за традицією заведено подавати бідним, погодувати голодних, зокрема й бездомних тварин, роздавати старий одяг тим, хто його потребує. Неважливо, що саме ви зробите - головне, щоб це була добра справа.
Православна церква України 18 січня за новим стилем вшановує єпископа Афанасія Великого. За старим стилем 18 січня відзначають Водохресний святвечір - переддень Водохрещі. . У цей день колись чекали найлютіші морози року, які називають водохресними. ...
Журналіст-розслідувач Христо Грозєв заявив, що в столиці країни-агресора РФ Москві та в Санкт-Петербурзі з’явився «університет» із підготовки диверсантів від Головного розвідувального управління (ГРУ), передають Патріоти України. В інтерв'ю на YouTube-...