Християни східного обряду 16 грудня за новим стилем (29 грудня за старим) вшановує пам'ять старозавітного пророка Аггея, мученика Марина і цариці Феофанії. У народі - Агеїв день. За юліанським календарем - день пам'яті святого Іоана Мовчальника, єпископа Колонійського.
***
Святий пророк Аггей був одним з останніх старозавітних пророків. Він жив за 500 років до Різдва Христового. До народження пророка вавилоняни захопили Єрусалим, розграбували його і зруйнували головну святиню - Храм Соломона. Ізраїльтян узяли в полон і викрали в рабство. Звільнилися вони лише після того, як Вавилон упав під натиском Персії.
Імовірно, Аггей народився в полоні і вже звідти повернувся до Юдеї. Тоді ж почали відроджувати Єрусалимський храм, проте в якийсь момент його будівництво було перервано і заборонено перською владою. 520 року промови Аггея та іншого пророка Захарії зміцнили рішучість царя Зоровавеля і надихнули народ продовжувати відбудовувати храм. Аггей говорив, що другий храм буде більшим за перший: у ньому Бог явить Своє благовоління світу. Будівництво храму завершилося 516 року.
Пророцтва Аггея увійшли в одну з дванадцяти книг малих пророків Старого Завіту.
За прикметами дня судять про погоду:
У народі 16 грудня - свято Агей, Агеїв день, Аггей Зимовказівник. Було помічено, що якщо цього дня багато інею, то на святки буде багато снігу.
Святий Аггей вважається покровителем немовлят. У православне свято сьогодні звертаються до святого з молитвами про здоров'я дітей, просять захистити від пристріту, наставити на шлях істинний, а також позбавити від поганих звичок і зберегти в душі віру й добро. Вважалося, що пророк Аггей допомагає знайти правильний шлях у житті й особливо відзначає тих, хто трудиться, також святого просять позбавити від ліні.
У народі вважають, що оскільки святий любить працьовитих, то день потрібно провести в клопотах вдома або на роботі.
Цього дня наші предки визначали, якою буде погода до Нового року. Якщо буде сухо і тепло, то до 1 січня серйозних морозів вже не буде. А якщо випав сніг, то ще два тижні триватимуть снігопади.
Пращури вірили, що святий Аггей нагороджує хорошою долею добрих і працьовитих людей. Тому в це народне свято намагалися здійснювати благі вчинки і безоплатно допомагати близьким, жертвували речі на благодійність. У будинку і у дворі намагалися зробити якомога більше справ. Будь-яке закінчене в Агеїв день заняття буде успішним і порадує результатом.
За народними прикметами цього дня не варто лінуватися - святий Аггей не любить ледарів, і розмовляти з людиною через поріг - це до сварки.
Журналістське розслідування Bihus.Info "Дружина нардепа Жупанина "спалила" його на відпочинку в Лондоні", опубліковане 22 липня 2024 року, виявило, що депутат досить часто відвідує британську столицю, де проводить час з дружиною, відвідує музеї та рест...
"Ганьба! Зрада! Соцмережами галопує черговий хайп щодо різдвяного випуску кулінарного шоу Євгена Клопотенка та Акіма Галімова. Дійсно, що може бути аморальніше, аніж презентувати традиційну різдвяну трапезу у Трапезній, яка й призначалася для прийомів ...