Православне свято 19 грудня за новим календарем (1 січня за старим) - день пам'яті преподобного Іллі Муромця, Києво-Печерського, богатиря часів Київської Русі, який прийняв чернечий постриг та закарбований у народній пам'яті ще в билинах часів Русі та в пізнішому українському фольклорі, зазначають Патріоти України. До 2022 року всі українці за старим церковним календарем святкували 19 грудня День святого Миколая. Серед частини українців встановилася традиція шанувати улюбленого святого у грудні двічі (як двічі в народі святкується Різдво Христове та Новий рік).
***
Преподобний Ілля Муромець Печерський - легендарний богатир, про якого розповідають десятки билин, але він також - і реальна людина, мощі якої знаходяться в Києво-Печерській лаврі, в Ближніх печерах.
Народився Ілля в XII столітті. Згідно з українськими билинами, наприклад, оповіданням "Про Іллю Муромця і Солов'я", він був родом із "міста Муромль". На думку ряду українських дослідників, ідеться про місто Моровійськ (нині село Моровськ Чернігівської області України). Аргументом на користь цієї думки називається швидкість, з якою Ілля дістався до Києва - це можна було зробити тільки з Моровійська. За іншою гіпотезою Ілля походить із села Карачарово під Муромом (тепер Володимирська область Росії).
За переказами, з дитинства і до 33 років Ілля був паралізований - весь цей час він просидів "на печі". Але в якийсь момент чудесним чином отримав зцілення від трьох віщих старців - калік-перехожих. За переказами, ними були Христос і два апостоли.
Однак після одужання Ілля став бравим воїном і вирізнявся неабиякою силою, ще одним його прізвиськом стало Чоботок, Муромець отримав за те, що одного разу відбився від ворогів чоботом. І билинний, і реальний Ілля Муромець володів високими моральними якостями та бився не заради слави чи користі, а заради справедливості.
Ілля - це чернече ім'я святого, а постриг він прийняв наприкінці життя в Києво-Печерській лаврі . На думку істориків, загинув Ілля, коли лавру розгромили половці. Є й інша версія: будучи тяжкопораненим після битви з половцями, Ілля вирішив прийняти постриг. Про смерть від ран свідчать дослідження мощів знаменитого воїна, що проводились науковцями 1970-ті роки. Вчені визначили, що Ілля був зростом майже 177 сантиметрів (для того часу дуже високий) і з широкою кісткою, та помер, ймовірно, близько 1188 року, приблизно на 45-му році життя. Його мощі перебувають у Києво-Печерській лаврі, у Ближніх печерах.
Відомо також, що преподобний помер, склавши персти правої руки для молитви так, як заведено в православній церкві тепер: великий, вказівний і середній пальці разом, а безіменний і мізинець - пригнуті до долоні.
За прикметами цього дня судять, якими будуть погода і врожай:
У народі 19 грудня - свято Іллі Муромця. Помічено, що якщо в цей час усе занесе снігом, то снігопади триватимуть до початку січня.
За народними прикметами цього дня не слід працювати - прибирання, рукоділля і важка фізична праця можуть надовго відвадити від дому удачу. Також категорично не можна в це свято брати або давати гроші в борг - інакше весь наступний рік проведете в бідності.
Сьогодні звертаються з молитвами до преподобного Іллі. Він вважається захисником слабких і знедолених, а також покровителем військових. Святому моляться про захист військових, а також звертаються з проханнями зцілити слабких здоров'ям дітей, допомогти в лікуванні від дитячого церебрального паралічу, відновитися після травм хребта, паралічу.
Що було. Три роки тому в ці дні весь світ гадав, скільки годин протримається Україна. А Зеленський, Єрмак і офіс-менеджери переймалися тим, як «посадити Порошенка». Бо дуже кортіло. . А якщо самогубців, які підписалися б під очевидно незаконним рішення...
Росія у війні проти України втрачає рідкісних фахівців. Один із нещодавно ліквідованих Силами оборони України був у званні солдата. Фото військового квитка вбитого росіянина опублікував український волонтер, блогер та активіст Сергій Стерненко, передаю...