За старим стилем - день пам'яті великомученика Артемія Антіохійського.
***
Акиндин, Пигасій, Анемподист жили в IV столітті і були придворними перського царя Сапора Другого.
Чоловіки таємно сповідували християнство, бо в ті часи християн переслідували. Але на наближених царя донесли і всіх викликали їх на суд. Усі троє визнали, що вірять у Христа, тож їх засудили до тортур. За переказами, сам цар у цей час почав богохульствувати, і один із мучеників, не бажаючи чути це, вигукнув: "Нехай будуть безмовні твої вуста!" Тієї ж миті цар онімів. Правитель просто збожеволів від цього, рвав на собі волосся, зірвав мантію, але заговорити не міг. Тоді Акиндин пожалів його і позбавив від німоти ім'ям Господнім. Але цар вважав це чаклунством і наказав катувати чоловіків вогнем. Вони, як і попередні, не увінчалися успіхом - пішов дощ і все загасив. Багато хто з народу, зокрема й мати царя, бачачи це, увірували в Христа. Святі закликали тих, хто увірував, прийняти хрещення цим дощем. Тоді цар оголосив, що мучеників стратять, але дозволять поховати.
Разом зі святими загинули також 7 тис. християн, які прославили Христа, зокрема й мати царя Сапора Другого.
За прикметами дня можна судити, якою будуть погода найближчим часом і врожай наступного року:
У народі день 2 листопада прозвали Акиндин і Пигасій, Житниця. За старих часів цього дня обминали льон і коноплі, а також сушили в стодолах зерно. Дні з цього часу стають дедалі коротшими, а ночі - дедалі довшими, клопоти по господарству переносять до хати.
У церковне свято 2 листопада, як і в інший день, церква не схвалює лихослів'я, сварок, пліток, осуду, наклепу, а також жадібності та заздрості. Не можна відмовляти в допомозі тим, хто просить про неї.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: лаятися, лінуватися, залишати без нагляду вогонь - може статися пожежа. Також не радять вирушати в далеку дорогу і давати гроші в борг - краще перенести це на інший день.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих Акиндина і Пигасія, яких вважають покровителями житниць і приборкувачами вогню. У святих просять про захист врожаю і будинку від вогню.
2 листопада, напередодні Собору Архістратига Михаїла (8 листопада за новим стилем), проходить Михайлівська батьківська субота. Її немає в церковному календарі, але день вважається поминальним. Традиційно на Михайлівську суботу йдуть до церкви, щоб помолитися за померлих близьких, несуть "панахиду" і відвідують кладовища.
У народі вважається, що сьогодні до заходу сонця потрібно попросити вибачення у тих, кого могли образити - тоді з життя піде багато проблем.
Детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Роман Нєдов і Валентин Шмітько не декларували елітної нерухомості, виводили кошти за кордон і допомогли ухилянтам уникнути мобілізації. Про це йдеться в розслідуванні Informator.ua, передають...
Попри найсуворішу секретність з боку Києва, президент США Дональд Трамп вирішив першим публічно заявити про масштабний обмін полоненими між Україною та Росією. При цьому на момент публікації цієї заяви обмін ще навіть не почався, отже сотні людей були ...