20 квітня за новим стилем (3 травня за старим) вшановують пам'ять преподобного Феодора Тріхіна, преподобного Анастасія Синайського і Кіпрську ікону Богоматері. За юліанським календарем цього дня вшановують мученика Руфіна і мученицю Акіліну молодшу.
2025 року на цей день припала Велика субота - переддень Воскресіння Христового.
***
Згідно з переказами, чудотворна ікона Божої Матері "Кіпрська" з'явилася 392 року на острові Кіпр - на тому місці, де був похований праведний Лазар (друг Ісуса, якого Спаситель раніше воскресив).
На місці чудесного знаходження образу влаштували монастир Ставруні - туди і помістили ікону. Через деякий час, у IX столітті, для образу вирішили побудувати іншу церкву. Заклали фундамент, але наступного ранку з великим подивом виявили, що він перемістився. Це порахували знаком і на тому місці звели храм Панагією Ангелоктисти - тобто, "церква Богородиці, побудована ангелами". Образ Богородиці якийсь час стояв на воротах до церкви. Відомий випадок, що одного разу, якийсь араб, який проїжджав повз, встромив в ікону стрілу і влучив у коліно Богородиці. З рани негайно полилася на землю кров. Араб злякався і кинувся бігти, але впав замертво.
Образ Богородиці "Кіпрська", а також деякі його списки, вважаються чудотворними. Перед іконою Пресвятої Богородиці моляться про зцілення невиліковних і тяжких хвороб, тих, хто страждає паралічем, про позбавлення від епідемії та чуми.
***
Наші предки цього дня згадували померлих рідних. Люди вірили, що загиблі 20 квітня приходять на землю і дивляться, чи пам'ятають їхні близькі. Тому сьогодні було прийнято відвідувати могили померлих, прибирати їх і висаджувати нові квіти. Потім увечері накривали ситну вечерю з близькими.
Жінки збирали дикі трави і частини рослин.
Також цього дня обов'язково ходили в лазню, обливалися водою і витиралися вологим рушником. Таким чином люди зміцнювали імунітет. Жінки вмивалися джерельною водою для краси, а також поливали нею насіння під час посівів.
День здавна вважається вдалим для посіву будь-яких овочів, але тільки в тому разі, якщо немає дощу і вітру. Якщо ж почалася негода, то люди чекали ще тиждень перед тим, як сіяти насіння. У південних областях України почали садити ранню картоплю.
З 20 квітня до середини травня рибалки переставали ходити на промисел. У риб починався період нересту.
Не можна в цей день галасувати, голосно сміятися і слухати музику.
Невдалий день для дорогих покупок і великих фінансових вкладень.
У спальню подружжя не варто впускати незнайомців і малознайомих людей, інакше між чоловіком і дружиною почастішають сварки.
Суворо заборонено риболовлю сьогодні.
Існують такі прикмети про погоду цього дня:
21 квітня за новим стилем (4 травня за старим) вшановують пам'ять священномученика Януарія, мучеників Прокла, Феодора і Фавста, а також патріарха Максиміана Константинопольського. За старим юліанським календарем сьогодні вшановують апостола від сімдеся...
Нещодавно оглядач українського шоу-бізнесу Богдан Беспалов із посиланням на своє співтовариство пліткарів розповів, що відоме українське подружжя Наталка Денисенко та Андрій Федінчик розлучаються, передають Патріоти України. І поки зіркове подружжя офі...