Народні прикмети на 20 квітня. Що українці спрадавна уникали цього дня, аби між чоловіком і дружиною не частішали сварки

20 квітня за новим стилем (3 травня за старим) вшановують пам'ять преподобного Феодора Тріхіна, преподобного Анастасія Синайського і Кіпрську ікону Богоматері. За юліанським календарем цього дня вшановують мученика Руфіна і мученицю Акіліну молодшу.

2025 року на цей день припала Велика субота - переддень Воскресіння Христового.

***

Згідно з переказами, чудотворна ікона Божої Матері "Кіпрська" з'явилася 392 року на острові Кіпр - на тому місці, де був похований праведний Лазар (друг Ісуса, якого Спаситель раніше воскресив).

На місці чудесного знаходження образу влаштували монастир Ставруні - туди і помістили ікону. Через деякий час, у IX столітті, для образу вирішили побудувати іншу церкву. Заклали фундамент, але наступного ранку з великим подивом виявили, що він перемістився. Це порахували знаком і на тому місці звели храм Панагією Ангелоктисти - тобто, "церква Богородиці, побудована ангелами". Образ Богородиці якийсь час стояв на воротах до церкви. Відомий випадок, що одного разу, якийсь араб, який проїжджав повз, встромив в ікону стрілу і влучив у коліно Богородиці. З рани негайно полилася на землю кров. Араб злякався і кинувся бігти, але впав замертво.

Образ Богородиці "Кіпрська", а також деякі його списки, вважаються чудотворними. Перед іконою Пресвятої Богородиці моляться про зцілення невиліковних і тяжких хвороб, тих, хто страждає паралічем, про позбавлення від епідемії та чуми.

***

Наші предки цього дня згадували померлих рідних. Люди вірили, що загиблі 20 квітня приходять на землю і дивляться, чи пам'ятають їхні близькі. Тому сьогодні було прийнято відвідувати могили померлих, прибирати їх і висаджувати нові квіти. Потім увечері накривали ситну вечерю з близькими.

Жінки збирали дикі трави і частини рослин.

Також цього дня обов'язково ходили в лазню, обливалися водою і витиралися вологим рушником. Таким чином люди зміцнювали імунітет. Жінки вмивалися джерельною водою для краси, а також поливали нею насіння під час посівів.

День здавна вважається вдалим для посіву будь-яких овочів, але тільки в тому разі, якщо немає дощу і вітру. Якщо ж почалася негода, то люди чекали ще тиждень перед тим, як сіяти насіння. У південних областях України почали садити ранню картоплю.

З 20 квітня до середини травня рибалки переставали ходити на промисел. У риб починався період нересту.

Що не можна робити 20 квітня

Не можна в цей день галасувати, голосно сміятися і слухати музику.

Невдалий день для дорогих покупок і великих фінансових вкладень.

У спальню подружжя не варто впускати незнайомців і малознайомих людей, інакше між чоловіком і дружиною почастішають сварки.

Суворо заборонено риболовлю сьогодні.

Прикмети погоди 20 квітня

Існують такі прикмети про погоду цього дня:

  • День дощовий і холодний - до поганого видобутку меду на пасіках, але хорошого врожаю калини.
  • Ранкова роса віщує ясну погоду найближчими днями.
  • На сосні з'явилося багато молодих шишок - до гарного врожаю жита цього року.
  • Якщо пройшов дощ, то протягом трьох днів нічого сіяти не можна, інакше буде багато бур'янів.
  • Велика кількість сережок на осиці обіцяє багатий урожай гороху.
  • Якщо грім гримить, то добре вродяться ранні овочі.
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Останні заяви Трампа і новини з його оточення свідчать, що він втомився, - Віктор Андрусів

понеділок, 12 травень 2025, 13:57

"Що ж, протистояння між куркою і яйцем, або що перше — перемир’я на 30 днів чи початок прямих переговорів, досягає свого апогею. Після заяви Путіна про прямі переговори в Стамбулі, Володимир Зеленський відповів пропозицією прямої зустрічі після перемир...

"Повинні вивчати дослідники калу": Кокотюха розкритикував вірш українського класика

понеділок, 12 травень 2025, 13:30

Український письменник Андрій Кокотюха, після того, як "зніс з п'єдесталу" українського письменника та прозаїка Олеся Гончара, взявся за вірш українського поета, перекладач, публіциста, громадського та державного діяча Павла Тичини. Про це Кокотюха пиш...