20 лютого за новим церковним календарем православні згадують благовірного князя Київського Ярослава Мудрого, преподобного Агафона Києво-Печерського та преподобного Льва Катанського. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
Православне свято 20 лютого (5 березня за старим стилем) - день пам'яті князя Київського Ярослава Мудрого, преподобного Агафона Києво-Печерського та преподобного Льва Катанського.
Князь Ярослав народився 983/985 року (за різними джерелами). Він був другим сином святого рівноапостольного князя Володимира Великого. У 988 році, коли Володимир хрестив Русь, Ярослава і його братів також хрестили. Ярослав отримав у хрещенні ім'я Георгій (Юрій) - на честь святого великомученика Юрія Побідоносця.
За часів свого правління Ярослав Мудрий продовжив розпочату батьком розбудову Київської держави, і вона за Ярослава набула справжнього розквіту. Ось деякі з досягнень великого князя:
Щоб уникнути братовбивчої війни за престол після його смерті, Ярослав склав заповіт дітям: "Ось я відходжу зі світу цього. А ви, сини мої, майте між собою любов, бо ви брати від одного батька й однієї матері. І якщо будете ви в любові між собою, то і Бог буде в вас, і підкорить Він вам супротивників під вами, і будете ви мирно жити. Якщо ж будете ви в ненависті жити, в чварах сварячись, то і самі загинете, і землю батьків своїх і дідів погубите, що вони придбали її працею великою..."
Помер благовірний князь у Вишгороді 1054 року. Поховали Ярослава в саркофазі в Софії Київській. У 1930-х роках мощі князя було вилучено й описано, однак згодом вони зникли, їхня доля досі не видома.
2008 року князя Ярослава канонізували, а 2016 року освятили на його честь престол храму Малої Софії - колишнього трапезного храму Софійської церкви.
***
Святий Лев, також відомий як Лев Чудотворець, був єпископом Катанським. Лев народився в благородній родині в Равенській митрополії. Він пройшов всі священичі ступені і, завдяки своєму чистому життю та розуму, був призначений єпископом Катанським. Він піклувався про сиріт, вдів, хворих та подорожніх. А також годував, одягав і лікував недуги молитвами. Його серце було відкрите для всіх, і він був пастирем для свого стада.
Якось Лев зіткнувся з волхвом на ім’я Іліодор, який відвернувся від Христа і став служителем бісів. Цей волхв виконував дивні чари та чуда, а Лев намагався його переконати повернутися до Бога. Святого засудили на смерть, але став невидимим перед царськими очима і опинився знову в Катані. Після другого засудження його відвели до Царгорода, де він знову став невидимим перед мечем, який мав його вбити.
За старих часів цього дня прощалися з зимою і востаннє каталися з гір на санчатах - звідси і назва свята "Катальщик". Існувала прикмета, що чим далі віднесуть тебе санки, тим щасливішим і здоровішим ти будеш.
20 лютого за народними прикметами не можна сваритися, сперечатися, особливо з рідними, не слід планувати нові справи і давати обіцянки - буде важко виконати.
Сьогодні звертаються з молитвами до благовірного князя Ярослава - просять молити Бога за Україну і за мир, додати розуму в смутні часи, зміцнити віру, зцілити тіло і дух.
У народі 20 лютого - традиційне свято Лев Катальщик, яке назвали так на честь преподобного Лева Катанського. Наші пращури намагалися каталися цього дня на санях, востаннє в сезоні. Вірили, хто довше проїде по снігу, на того чекає щастя. Також за старовинною народною традицією сьогодні випікають круглі коржі-колобки, загадуючи при цьому єдине бажання - щоб усе "котилося до щастя".
"Давайте не будемо робити з себе ідіотів і пояснювати великі політичні та геополітичні процеси якимись «особистими відносинами». Думаєте, Гітлер знищив Чехословаччину, бо був дуже ображений на чехів? А Чемберлен з Даладьє санкціонували це, бо їм колись...
У п’ятницю, 21 лютого, на виставці Defense Tech Innovations Forum 2025 вперше показали українську ракету Трембіта. Про це повідомляє телеканал Армія TV, публікуючи відео, передають Патріоти України. Зазначається, що ця українська ракета летить з швидкі...