Народні прикмети на 21 грудня: Чому українці здавна не стриглися на день Петра Напівкорма та як срібною ложкою відганяли від домівки усіляку нечисть

Синиці голосно співають - до морозів

Православна церква України 21 грудня за новим стилем (3 січня за старим стилем) згадує мученицю Юліанію і ще 500 чоловіків і 130 жінок, які постраждали за віру в Нікомидії. Також в цей день вшановують Київського митрополита і чудотворця Петра.

За старим стилем 21 грудня вшановують святого Патапія Фівського і мученицю Анфісу Римську.

***

Свята мучениця Іуліанія жила в IV столітті в місті Нікомідія. Вона була дочкою знатного язичника, і батько хотів рано видати її заміж. Однак дівчина охрестилася і відмовилася виходити заміж за язичника. За це батько її побив і привів на суд. Суддею виявився невдалий наречений дівчини - він просив її вийти заміж і обіцяв не примушувати відмовлятися від віри. Але Іуліанія вважала за краще прийняти муки. Побачивши її стійкість під час тортур, понад 500 осіб прийняли християнську віру. Усіх стратили разом зі святою Іуліанією.

Мощі святої перебувають в іспанському місті Сантільяна-дель-Мар у монастирі святої Іуліани.

***

Святитель Петро жив у другій половині XIII - початку XIV століття. У писанні сказано, що він народився в благочестивій родині на Волині. Ще до його появи на світ, його мати знала, що в її сина буде особлива доля - уві сні їй про це сказав Всевишній.

Маленький Петро був дуже тямущим, рано почав читати. У 12 років його віддали в монастир - там хлопчик навчався іконопису, книжковим наукам, вивчав Святе Письмо. Ікони, написані ним, роздавали християнам, які відвідували монастир. Сам Петро за час, проведений в обителі, змінився: він став не тільки дуже освіченою людиною, а й навчився гарно й переконливо говорити.

У монастирі Петро спілкувався з князем Юрієм Львовичем Галицьким, а також познайомився з київським митрополитом Максимом - йому Петро подарував написану ікону Успіння Пресвятої Богородиці. З благословення свого наставника Петро віддалився з монастиря й заснував обитель у відокремленому місці на березі річки Раті.

Після смерті митрополита Галицького - Нифонта - Петра обрали його наступником. Водночас помер митрополит Київський Максим, на місце якого хотіли поставити ігумена Геронтія - кандидата від тверського князя Юрія. Суперечки та вимоги північних князів скасувати Галицьку митрополію тривали кілька років, врешті-решт, Патріарх Афанасій І (патріарх Константинопольський) вирішив об'єднати разом 2 митрополії, а митрополитом Київським і всієї Русі затвердили Петра. Деякий час він жив у Києві, а пізніше переїхав до Володимира. 1325 року митрополит Петро, на прохання князя Івана I Калити, переніс митрополичу кафедру з Володимира до Москви.

***

Свята Анфіса вважається покровителькою рукоділля. Жінки шили одяг, ткали килими, в'язали теплі речі. Дівчата вишивали весільний рушник на своє майбутнє весілля. У давні часи вважалося, що кожна українка повинна вміти шити, інакше її вважатимуть поганою господинею.

Що прийнято робити 21 грудня

Цього дня звертаються з молитвами до святителя Петра - просять зцілення від важких недуг, допомоги впоратися з життєвими проблемами і знайти вихід із важких ситуацій.

Українці традиційно продовжують готуватися до Різдва, яке за новим стилем відзначають 25 грудня. За старих часів у цей час побоювалися пристріту і злих людей, тому для захисту клали на чільне місце срібний предмет - наприклад, маленьку срібну ложку. Вірили, що тоді люди з недобрими помислами обходитимуть будинок стороною.

До радянських часів ялинку українці ставили і прикрашали до Різдва.

21 грудня наші предки перераховували запаси дров, продовольства і консервації. У народі ця дата була відома як Петро-напівкорм, оскільки до цього періоду вже з'їдалася половина всіх зимових запасів. Якщо в льохах і коморах вже залишалося мало продуктів і зерна, то намагалися докупити потрібне продовольство або більше економити.

Також льохи в цей день перевіряли на наявність мишей та інших шкідників, які люблять зимувати в мішках з зерном. Щоб відлякати гризунів, приміщення обкурювали димом тютюну або полину. На стіні льоху вішали срібний хрест.

Що не можна робити 21 грудня

Заборонено в цей день пліткувати, розповідати чужі секрети, підслуховувати розмови.

Не можна в цей день жорстоко поводитися з тваринами, бити і кричати на них, проганяти з двору. Також не варто сідлати коня.

21 грудня не давайте обіцянок, якщо не впевнені, що зможете їх виконати.

Не можна стригтися, інакше нашкодите волоссю.

Важка фізична робота 21 грудня під забороною, оскільки може нашкодити здоров'ю.

Прикмети погоди 21 грудня

Існують такі прикмети про погоду в цей день:

  • Снігопад 21 грудня обіцяє дощове літо.
  • Багато снігу випало - до хорошого врожаю.
  • Якщо в цей день на землі немає снігу, то наступне літо не буде врожайним.
  • У лісі відлуння далеко чутно - до морозів.
  • Чим яскравіше зірки вночі сяють, тим холодніше буде залишок грудня.
  • Синиці голосно співають - скоро морози посиляться.
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"У цивілізованій Європі ми змушені ховатися від ракетних атак оскаженілої орди, як дикі звірі. Це дико й абсурдно", - Чепинога

неділя, 22 грудень 2024, 7:39

"20 грудня. Одна дівчина з Києва сьогодні вранці розмістила фото в Instagram і написала своїм іноземним друзям: "Як бачите, я змушена ховатися у власній ванній кімнаті посеред ночі, тому що на наші будинки, на наші голови летять російські балістичні ра...

Хіти тижня. Народні прикмети на 22 грудня, день зимового сонцестояння - найдовшої темної частки доби року та найкоротшої світлої

неділя, 22 грудень 2024, 7:05

Християни східного обряду 22 грудня за новим стилем вшановує пам'ять християнської великомучениці Анастасії Узорішительниці. Вона вважається покровителькою невинно засуджених і вагітних, їй моляться про успішні та легкі пологи. За старим стилем 22 груд...