22 березня за новим стилем (4 квітня за старим) віряни вшановують священномученика Василя, пресвітера Анкірського. За старим стилем у свято сьогодні вшановують сорок мучеників-воїнів, які загинули за віру. За юліанським календарем відзначають день пам'яті сорока Севастійських мучеників (Сорок святих), нагадують Патріоти України.
***
Василь Анкірський жив у провінції Галатія (Мала Азія). Він був лікарем, але пізніше став священиком і єпископом Анкіри. У той час повсюдно поширювалася аріанська єресь, прихильники якої стверджували, що Христос - не єдиносущний Богу-Отцю. Підтримував це і сам імператор Юліан, за що й отримав прізвисько Відступник.
Василь Анкірський закликав вірян триматися православ'я - за це аріанський собор позбавив його сану. Але інший, православний Палестинський собор 230-ти єпископів, відновив Василя, і він продовжив свою проповідь, викриваючи аріан. Тоді його схопили і судили, як державного злочинця. На суді Василь викрив імператора у відступництві, за що єпископа засудили до тортур - Василь помер із молитвою на устах і твердою вірою.
У народі 22 березня прозвали Василь Теплий. За народною прикметою, якщо сьогодні в будинку розпустилася квітка - це добрий знак. Дуже гарною прикметою вважався ранній приліт жайворонків, ластівок, лелек, зозуль та інших перелітних птахів. 22 березня ворожили за погодою в наступні дні. Якщо день був морозним і похмурим, то наступні 40 днів також будуть холодними, і лише потім прийде справжня весна.
За народними прикметами цього дня не слід підмітати і виносити сміття з дому, а також прати, в'язати, шити і пришивати ґудзики.
Не можна викидати хліб, гратися з ним і купувати більше хліба, ніж можете з'їсти.
Наснився кошмар - нікому його не розповідайте, інакше збудеться.
Не можна цього дня погано поводитися з птахами, відганяти їх від будинку і рубати дерева з гніздами. Також не варто рубати курей і качок на м'ясо.
За народною традицією цього дня прийнято пекти калачики, які символізують сонце, або більш вигадливі у формі птахів. Випічкою пригощали всіх рідних, а частину тіста залишали на частування домовику. Таким чином сподівалися прискорити настання весни та прихід весняного тепла.
Свято 22 березня підходить для збору березового соку.
Ні піст, ні паски, ні крашанки не є істинним сенсом Великодня, а увагу слід звертати на свої вчинки і думки. Про це розповів священнослужитель, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко, інформують Патріоти...
Найважливіше і улюблене традиційне свято більшості українців, Великдень, у 2025 році відзначається 20 квітня. Традиційно Великдень відзначається урочистими богослужіннями, передають Патріоти України. . На Великдень існує багато прикмет і заборон, прич...