Православне свято 23 листопада за новим календарем (6 грудня за старим) - день пам'яті святителя Амфілохія. Також сьогодні поминають усіх, в Україні голодом заморенних. За юліанським календарем - день пам'яті апостолів від 70-ти - Іродіона, Ераста, Олімпа, Сосипатра, Куарта і Тертія.
***
Амфілохій жив у IV столітті в Кесарії Каппадокійській (нині - територія Туреччини). Він був двоюрідним братом святому Григорію Богослову і близьким другом святителя Василя Великого. Амфілохій був учнем і послідовником святих Григорія і Василя і довгий час жив у пустелі, в самітництві.
Одного разу в сусідній області Іконія помер єпископ. За переказами, святому Амфілохію у видіннях тричі являлися ангели, які закликали його служити. Так він став новим єпископом Іконійським. Під час своєї служби єпископом Амфілохій прославився як письменник і проповідник. Говорили, що молитва святителя була настільки сильною, що за нею Господь зцілював душевні й тілесні недуги парафіян.
***
Щорічно в четверту суботу листопада, у День пам'яті жертв голодоморів в Україні, у церкві поминають усіх, заморенних голодом. Цього року дата випадає на 23 листопада.
***
Поминальну суботу "в пам'ять усіх в Україні голодом заморенних" Православна церква України встановила 2 лютого 2024 року і внесла відповідний день пам'яті до календаря ПЦУ. У всіх храмах цього дня відбуваються поминальні заходи та молебні за упокій душ невинних жертв Голодомору та масових штучних голодів.
За прикметами дня можна дізнатися, якою буде погода найближчим часом:
якщо погода похмура і сльотава - значить, такою буде ще довго;
випало багато снігу - зима буде теплою і м'якою;
вранці стоїть усе в інеї - чекай на морози;
іній увечері - до сильного снігопаду.
Цього дня не слід гніватися, лаятися, лихословити, відмовляти в допомозі. Церква не схвалює заздрості, жадібності, відчаю і ліні. Не можна відмовляти в допомозі тим, хто просить, погано згадувати про померлих.
За народними прикметами цього дня не варто переїжджати, голосно розмовляти, тим паче з'ясовувати стосунки - вважається, що так можна злякати удачу.
У святителя Амфілохія просять зцілення від хвороб, фізичних і душевних. З молитвами за упокій усіх загиблих у Голодомор звертаються до Господа - штучно влаштований голод в Україні торкнувся кожної української родини. Цього дня можна віднести до церкви "панахидку", подати поминальну записку.
Українці 23 листопада спрадавна пекли пироги з капустою або варенням. Залишки випічки віддають тваринам - домашнім або бездомним.
Наші предки цього дня освячували в церкві сіль і хліб. Святою сіллю користувалися всю зиму і додавали в їжу худобі. Вірили, що так тварини легше перенесуть морози. А освячений хліб їли для захисту від злих духів.
"Заява Путіна – вимушений крок, бо Захід не продемонстрував очікуваної Кремлем реакції. Захід не зрозумів дуже товстого «натяку» - довелось роз’яснювати особисто. Путін пів доби чекав на прояви паніки, на чергу дзвінків з усіх столиць НАТО, може навіть...
Православне свято 23 листопада за новим календарем (6 грудня за старим) - день пам'яті святителя Амфілохія. Також сьогодні поминають усіх, в Україні голодом заморенних. За юліанським календарем - день пам'яті апостолів від 70-ти - Іродіона, Ераста, Олі...