27 жовтня за новим церковним календарем (9 листопада за старим) - день пам'яті преподобного Нестора Літописця Печерського, у народі - Несторів день. За старим стилем - день пам'яті мучеників Назарія, Гервасія і Протасія, мучениці Параскеви Сербської та преподобного Миколи Святоші, князя Чернігівського і Києво-Печерського чудотворця.
***
Нестор Літописець увійшов в історію православ'я, як упорядник безсмертного твору "Повість минулих літ", який вважають найвищим творінням світової писемності.
Цей угодник Божий та перший відомий за іменем письменник та історик України-Русі народився в XI столітті, в Києві. У 17 років розпочав навчання в Києво-Печерському монастирі, згодом там прийняв постриг, а ще згодом був висвячений у сан ієродиякона. Він багато часу присвячував навчанню й особливо письмовій праці. Нестор створив найбільш ранній із давньоруських літописних зведень XII століття - "Повість минулих літ", а також прославився як автор творів про князя Володимира та Хрещення Русі. Крім цього, монах складав життєписи інших київських і печерських угодників: наприклад, збереглися житіє преподобного Феодосія Печерського і "Читання про житіє і про погублении Бориса і Гліба".
Помер Нестор 27 жовтня 1114 року, це день пам'яті святого, також у цю дату в Україні відзначають День української писемності та мови.
Мощі святого зберігаються в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Преподобний перебуває також у списку святих Римо-католицької церкви як Нестор-Літописець Печерський.
За прикметами дня судять про погоду найближчим часом, якою буде весна і врожай:
У церковне свято 27 жовтня (як і в будь-який інший день) церква не схвалює сварок і лихослів'я, осуду, пліток і наклепу, жадібності, заздрості, помсти, лінощів, відчаю.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: відмовляти в допомозі, давати гроші в борг, порушувати дану цього дня кому-небудь обіцянку, інакше будеш покараний.
Нестора Літописця особливо шанують журналісти, літератори, історики. У день його пам'яті звертаються до святого з молитвами про допомогу в навчанні та роботі, дослідницькій та науковій діяльності.
Колишній голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров вийшов з-під варти після внесення застави. Про це у п’ятницю, 9 травня, повідомив журналіст Олег Новіков з посиланням на джерела в Вищому антикорупційному суді та в органах правопорядку,...
Під час свого першого публічного звернення Папа Римський Леон XIV привернув увагу не лише словами про мир та єдність, а й годинником на зап’ясті – аксесуаром, який став темою обговорень у мережі. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на man...