28 лютого в православному календарі день пам’яті преподобного Василя Сповідника. Преподобний Василій був монахом і аскетом, який виступав проти іконоборчого руху, що відбувався в Візантії в 8-9 століттях. Його відстоювання права на використання ікон у культі були важливою складником боротьби за правду віри та дотримання канонів православ'я.
Під час правління імператора Льва III Ісавра іконоборство стало офіційною політикою візантійської імперії. Імператор намагався прибрати ікони з церков та заборонити їхнє використання в релігійних обрядах. Проти цього піднімалися протести вірян, а між ними були й такі, як преподобний Василій Сповідник, які брали на себе відповідальність за захист ікон і віри.
Він разом з Прокопом Декаполітом був ув'язнений через свою боротьбу і вийшов на волю лише після смерті імператора. Помер 750 року в глибокій старості.
28 лютого за новим церковним календарем (13 березня за старим стилем) згадують преподобного Василя, сповідника, який жив у VIII столітті, і преподобного Касіяна, затворника Києво-Печерського. У народі день прозвали Василь Теплий. За юліанським календарем це день пам'яті святого Онисима, одного з 70-ти апостолів Христа.
***
Василь жив у VIII столітті. Угодник Божий залишив усе мирське і вирішив стати ченцем. Це були часи царювання візантійського імператора-іконоборця Лева Ісаврянина. Сталося так, що Василь разом з учителем Прокопієм Декаполітом виступив проти імператора, за що їх схопили, піддали катуванням і ув'язнили. Лише після смерті жорстокого правителя ченці були звільнені. До кінця свого життя святий сповідник Василь мирно жив у молитві та пості, допомагаючи людям в духовних шляхах.
***
Преподобний Касіян жив у XII столітті. Про його народження нічого невідомо. Прославився він як затворник і пістник Печерський. У Печерському Патерику його описують як ченця, який перед усіма себе упокорював, був слухняний, дуже працьовитий і пісний. Затвор у печері став завершенням його подвигів. Мощі святого перебувають у замурованій келії у Феодосієвих печерах Києво-Печерської лаври.
У народному календарі 28 лютого - свято Василь Теплий, Василів день або Василь Капельник, оскільки цього дня часто настає відлига. За прикметами дня можна судити про погоду і врожай:
За народною прикметою, якщо сьогодні видався сонячний день, потрібно вийти на вулицю і подихати на повні груди - повітря в цей час вважається особливо цілющим.
За народними прикметами вважається, що цього дня не варто підмітати і мити підлогу, щоб не вимести щастя і здоров'я за поріг. Також за старих часів намагалися на Василя не виходити ввечері з дому без зайвої потреби - день вважався непростим і невдалим.
До святого Василя прийнято просити зцілитися від недуг, зміцнення віри, сприяння родинному щастю й добробуту. Вважають, що святий Василь любить трудівників, тому ті, хто багато працює цього дня, можуть бути впевнені - удача не пройде повз.
На Василя в дім прийнято приносити гілки хвої, їх вішають на стіни і ставлять на стіл. У народі вірять, що вони приносять здоров'я домочадцям і очищають повітря.
1. Північно-Слобожанський (він же Сумський) напрямок. На цей напрямок противник перегрупував додаткові сили та засоби, намагаючись за їх допомогою відновити свій активний наступ у прикордонній смузі Сумської області України. В свою чергу, ЗСУ намагають...
У Покровську триває операція зі знищення диверсійних груп росіян, які кілька днів тому проникли до міста через населений пункт Звірів. Про це повідомили аналітики DeepState, передають Патріоти України. Зазначається, що ворог скористався тим, що в одніє...