28 жовтня за новим церковним календарем (10 листопада за старим) згадують святу Параскеву Іконійську, відому в народі як Параскева П'ятниця, а також преподобного Іова, ігумена Почаївського. За старим стилем - день пам'яті святих Євфимія Солунського, Лукіана Антіохійського, а також священномученика Лукіана Києво-Печерського.
***
Параскева народилася в III столітті, в сім'ї римського сенатора, в малоазійському місті Іконій (нині Туреччина). Сім'я Параскеви була багатою, але дівчина з юних років вела аскетичний спосіб життя. Її батьки були християнами й особливо шанували п'ятницю - як день хресних страждань Ісуса Христа, тому назвали доньку Параскевою (у перекладі з грецької - "приготування до суботи").
Дівчина рано осиротіла але не полишила віру батьків, хоча то були тяжкі для християн часи імператора Діоклетіана. Юна Параскева вела тихе життя, повне чеснот, з любов'ю опікувалась убогими. Її богоугодні справи навернули чимало язичників до Христової віри.
Під час чергової хвилі гонінь на християн в Римській імперії потрапила під них і Параскева. Мужня вірянка відмовилася поклонятися язичницьким ідолам на вимогу намісника імператора в Іконії і стала жертвою мучителів, віддавши Богові душу під час жорстоких тортур.
Свята Параскева Іконійська здавна мала у православних особливу любов і шанування. Храми на її честь називалися П'ятницями. На іконах зазвичай зображали мученицю суворою подвижницею, високого росту, з сяючим вінком на голові.
***
Преподобний Іов, ігумен Почаївський і чудотворець, у миру відомий був як Іван Залізо. Народився в середині ХVI століття в Галичині, а вже в 10 років пішов у Преображенський Угорницький монастир. У 12 років хлопчик прийняв чернецтво. Незабаром удостоївся священицького сану і понад 20 років керував монастирем, в часи гонінь на православ'я з боку католиків.
На початку ХVII століття преподобний пішов на Почаївську гору, де оселився в печері. Ченці стародавньої Успенської обителі, що знаходилась неподалік, незабаром полюбили відлюдника і вирішили обрати його своїм ігуменом. Іов був лагідний, сам дуже багато працював. Після 1642 року преподобний прийняв велику схиму з ім'ям Іоанн. Іноді він йшов у затвор на три дні, іноді - на цілий тиждень.
Помер преподобний 1651 року, коли вже прожив понад 100 років. 28 серпня 1659 року мощі святого відкрили після того, як Іов тричі з'являвся київському митрополиту Діонісію. 1721 року Почаївським монастирем заволоділи греко-католики і закрили доступ до мощей преподобного, але через 20 років чудеса преподобного змусили їх допустити до них вірян.
1831 року монастир повернувся в православну юрисдикцію, мощі святого Іова знову урочисто відкрили для паломників, а Почаївський монастир був проголошений лаврою.
Жінкам цього дня заборонялося прясти, вишивати та шити.
Дівчата намагалися не мити голову і не розчісувати волосся.
Заборонено щось віддавати чи позичати, бо можна "віддати" своє щастя.
Свята Параскева здавна вважалася жіночою заступницею. Її образ у домі приносить благополуччя і щастя, береже від нечисті та хвороб. У старі часи ікону Параскеви прикрашали цілющими квітами і травами, які за потреби прикладали до хворого місця, готували з них цілющі відвари, в настоях купали дітей, щоб вони не хворіли.
Цього дня до святої Параскеви звертаються з проханнями про вдале заміжжя, сімейне благополуччя, просять дарувати дитину, легких пологів і здоров'я для майбутнього малюка. Також у святої часто запитують поради, щоб знайти вихід із важкої життєвої ситуації.
З вишні листя ще не опало — тепло буде триматися довго;
на деревах вранці іній — чекайте на мороз;
навколо місяця коло — буде сильна буря;
в ранішні години туман — до відлиги;
якщо цього дня побачили білку — буде потепління.
Цього дня дівчата обов'язково молилися про швидке заміжжя, а жінки та чоловіки готували будинок до приходу зими.
"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...
Російські окупанти вдарили керованою авіабомбою по Курахівській теплоелектростанції. Внаслідок удару було зруйновано будівлю, труби ТЕС. Відео з моментом прильоту авіабомби оприлюднив радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко у Telegram,...