Народні прикмети на 6 січня. Водохреще. Пірнання у ополонку. Яких справ здавна уникали українці, аби не накликати лихо, а що навпаки намагались обов'язково зробити

Християни східного обряду 6 січня за новим стилем (19 січня за старим стилем) відзначають велике церковне свято - Хрещення Господнє, воно ж Водохреще, або Богоявлення. Це одне з 12 головних церковних свят року - двонадесяте. За своїм значенням воно прирівнюється до Великодня.

За старим (юліанським календарем) 6 січня відзначається Святвечір і закінчується Різдвяний піст. Меню на Святвечір пісне і складається з 12 страв, а головною стравою цього дня є кутя.

***

Хрещення Господнє як окреме церковне свято відзначається з кінця IV століття. Воно пов'язане з важливою віхою в земному житті Ісуса Христа - цього дня Спаситель прийняв хрещення від пророка Іоанна Предтечі в річці Йордан. Як сказано в Євангелії, під час цієї знаменної події з неба спустився ангел у формі білого голуба та підтвердив, що Ісус - це Син Божий, тому це свято також іменують Богоявлення.

Сказано, що після того, як хрестили Христа, річка Йордан пішла назад і змінила свою течію. До речі, це знамення повторюється щороку.

Головним символом Водохреща відповідно є вода - вважається, що вся вода в ніч на Богоявлення стає цілющою і чудодійною і залишається такою протягом доби.

Прикмети на 6 січня

За прикметами цього дня судять, яким буде врожай:

  • мороз цього дня - до багатого врожаю зернових;
  • туман і сніг пластівцями - також чекай гарного врожаю;
  • опівдні по небу пливуть сині хмари - буде багато пшениці.
  • Зірки яскраво мерехтять на нічному небі - до гарної погоди.
  • Птахи співають в цей день - до ранньої весни.
  • Сильний вітер дме - до мінливої погоди в січні.
  • Великий перепад температур вдень і вночі 6 січня - до морозного і сніжного лютого.

У народі вважається, що люди, які охрестилися цього дня, перебувають під особливим Божим захистом, а ті, хто посватається, житимуть у шлюбі довго і щасливо. Сни в ніч на Водохреща вважаються віщими.

Що не можна робити 6 січня

За народними прикметами цього дня займатися важкою фізичною роботою, домашніми справами, давати й брати гроші в борг. За повір'ями не можна ставити на підлогу посуд зі святою водою і розбавляти святу воду. Також напередодні свята і в день Богоявлення не слід нічого виносити і давати з дому - наші предки вважали, що так можна винести удачу і здоров'я сім'ї.

Що прийнято робити 6 січня

Цього дня християнам за можливості потрібно побувати в храмі на святковій службі і помолитися. У молитвах до Ісуса Христа просять про здоров'я, мир, допомогу дітям, урожай.

На Водохрещу в українців прийнято відвідувати богослужіння, де освячують вірянам воду. Крім того 6 січня у річках та озерах здавна роблять ополонку у формі хреста, після чого священик освячує воду. Найсміливіші віряни пірнають у ополонку, а потім кутаються в теплий одяг і зігріватиме гарячими напоями. Вважається, що обмивання в крижаній ополонці очищає від гріхів. Але це, передусім, народна, а церковна традиція, тому занурюватися в ополонку чи ні - особисте рішення кожного.

Водохресний ранок заведено починати з ковтка освяченої води. Святою водою радять запастися у свято на весь рік, до наступного свята. Пити її слід натщесерце і з молитвою - у народі здавна вірять, що вона лікує серйозні хвороби, очищає душу й тіло.

Освячену воду з ополонки, або храму українці набирали та несли додому. Її зберігали в окремому місці, використовуючи для лікування та зняття псування.

На стіл в це свято українці ставили м'ясні страви, ковбаси, голубці, вареники. Також доїдали кутю, яку готували попередніми днями.

Що не прийнято робити 6 січня

Цього дняне не варто рибалити, полювати і копати землю, жінкам не займатися рукоділлям, щоб не накликати на себе біду.

Водохресну воду не можна використовувати для технічних потреб. Також біля посудини з такою водою заборонено лаятись та кричати. Якщо освячена вода з минулорічного Богоявлення до кінця не використана, за традицією згодом можна помити нею дитину, якщо нема - вмиватися самому, аби не виливати дарма.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Відомий волонтер звинуватив журналіста Бутусова у брехні

вівторок, 7 січень 2025, 19:41

Головного редактора видання "Цензор.нет", українського журналіста Юрія Бутусова звинуватив у маніпуляціях і поширенні неправдивої інформації про ситуацію на фронті автогонщик, телеведучий і волонтер Олексій Мочанов. Він опублікував допис про досвід спі...

ОП не зацікавився програмою мотивації повернення біженців у повоєнний час. Натомість - влада думає повернути українців примусово, - Борислав Береза

вівторок, 7 січень 2025, 15:59

"Про створення Мін'єдності влада говорить з 2022. Однак на ділі - Україна не має наразі жодної програми, щоб мотивувати українських біженців повертатися додому. Натомість Європа має багато напрацювань у цьому напрямку і створює нові програми", - пише п...