Православна церква України 9 квітня за новим стилем (22 квітня за старим) вшановує пам'ять мученика Євпсихія та архімандрита Вадима Персидського. За старим стилем у свято сьогодні згадують мученицю Матрону Солунську, нагадують Патріоти України.
***
Євпсихій народився в місті Кесарії Каппадокійській. Його сім'я була знатною, а сам він виховувався в християнських традиціях і одружився з християнкою. Так сталося, що під час його весілля язичники влаштували жертвопринесення богині Фортуні в її кесарійському храмі. Тож Євпсихій зібрав народ і зруйнував храм, а після роздав усе своє майно і почав чекати покарання за свій вчинок.
Імператор Юліан надзвичайно розлютився, коли дізнався про зруйнований храм Фортуни, і в помсту покарав усе місто: одних - стратив, інших - відправив на заслання і на військову службу, у церков забрав їхнє майно. Місто позбавили його назви - Кесарія (в перекладі означає "царствений") і статусу, а нарекли його простим селищем Маза. Жителів обклали важкою даниною. Євпсихія ж спочатку змушували принести жертву ідолам, але, коли той відмовився, стратили його.
Під час походу на персів загинув і сам імператор Юліан, після чого кесарійці побудували храм над труною Євпсихія. Мощі святого мали чудодійну силу і зцілювали людей.
***
Преподобномученик Вадим жив у перському місті Віфлапаті в IV столітті. Неподалік від міста він побудував монастир і жив там як чернець. За часів гоніння на християн Вадим потрапив під переслідування, його і сімох його учнів схопили і вимагали зрадити віру.
Чотири місяці їх мучили і один із наближених правителя - князь Нірсан - не витримав і відрікся від Христа. Йому обіцяли свободу в обмін на те, що він стратить Вадима. Князь, якого роздирали протиріччями, виконав вимогу, але не зміг з цим жити і наклав на себе руки. Учні Вадима вийшли з в'язниці після смерті правителя.
Сьогодні звертаються з молитвами до святих дня - просять допомоги позбутися гордині й корисливості, знайти душевну стійкість. Святий Вадим є небесним покровителем тих, хто носить це ім'я.
День відомий під назвою Вадим ключник. Наші пращури цього дня ходили до найближчого джерела і набирали воду, якою вмивалися і поїли всю родину. Люди вірили, що джерельна вода цього дня набуває цілющих і омолоджувальних властивостей.
У ці дні квітня українці очікували на повернення перелітних птахів - зозуль, лелек, вівсянок, шпаків, щигликів. Для птахів розвішували годівниці із зерном, щоб вони заселяли сади. Тоді вони полюватимуть на шкідників дерев.
Сьогоднішнє свято вважається дуже вдалим для будь-яких посівів. Селяни починали садити ріпу, моркву, капусту та редиску, плодові дерева, квіти. Усе посаджене сьогодні обов'язково приживеться і дасть чудовий урожай. А для рукоділля день вважається нещасливим. Жінки в давні часи кидали шиття і вишивку з цього дня, оскільки через турботи на городі було не до рукоділля.
Цього дня не варто сваритися і сперечатися з рідними, інакше помиритися буде важко.
Невдалий день для рукоділля, прибирання, ремонту, дрібної і копіткої роботи.
Жінкам не рекомендується залишати волосся розпущеним.
Не можна ходити в старому, зношеному, брудному одязі сьогодні.
Не варто нікому заздрити, інакше на вас перейдуть проблеми і тривоги людини, якій заздрите.
Головний ворог автомобільних покришок — швидкість, адже з її збільшенням зростає тертя протектора об асфальт, в колесі підвищується температура та деформується гума. При швидкості понад 100 км/год навантаження на шини подвоюється, особливо на поворотах...
Як раніше повідомляли ПУ, Україна успішно збила два російські літаки, відправлені для перехоплення її морських безпілотників у Чорному морі. Збили ворожі літаки дрони Magura V7 Surface Drone, про які до цього нічого не було відомо, за допомогою америка...