Православна церква України 9 квітня за новим стилем (22 квітня за старим) вшановує пам'ять мученика Євпсихія та архімандрита Вадима Персидського. За старим стилем у свято сьогодні згадують мученицю Матрону Солунську, нагадують Патріоти України.
***
Євпсихій народився в місті Кесарії Каппадокійській. Його сім'я була знатною, а сам він виховувався в християнських традиціях і одружився з християнкою. Так сталося, що під час його весілля язичники влаштували жертвопринесення богині Фортуні в її кесарійському храмі. Тож Євпсихій зібрав народ і зруйнував храм, а після роздав усе своє майно і почав чекати покарання за свій вчинок.
Імператор Юліан надзвичайно розлютився, коли дізнався про зруйнований храм Фортуни, і в помсту покарав усе місто: одних - стратив, інших - відправив на заслання і на військову службу, у церков забрав їхнє майно. Місто позбавили його назви - Кесарія (в перекладі означає "царствений") і статусу, а нарекли його простим селищем Маза. Жителів обклали важкою даниною. Євпсихія ж спочатку змушували принести жертву ідолам, але, коли той відмовився, стратили його.
Під час походу на персів загинув і сам імператор Юліан, після чого кесарійці побудували храм над труною Євпсихія. Мощі святого мали чудодійну силу і зцілювали людей.
***
Преподобномученик Вадим жив у перському місті Віфлапаті в IV столітті. Неподалік від міста він побудував монастир і жив там як чернець. За часів гоніння на християн Вадим потрапив під переслідування, його і сімох його учнів схопили і вимагали зрадити віру.
Чотири місяці їх мучили і один із наближених правителя - князь Нірсан - не витримав і відрікся від Христа. Йому обіцяли свободу в обмін на те, що він стратить Вадима. Князь, якого роздирали протиріччями, виконав вимогу, але не зміг з цим жити і наклав на себе руки. Учні Вадима вийшли з в'язниці після смерті правителя.
Сьогодні звертаються з молитвами до святих дня - просять допомоги позбутися гордині й корисливості, знайти душевну стійкість. Святий Вадим є небесним покровителем тих, хто носить це ім'я.
День відомий під назвою Вадим ключник. Наші пращури цього дня ходили до найближчого джерела і набирали воду, якою вмивалися і поїли всю родину. Люди вірили, що джерельна вода цього дня набуває цілющих і омолоджувальних властивостей.
У ці дні квітня українці очікували на повернення перелітних птахів - зозуль, лелек, вівсянок, шпаків, щигликів. Для птахів розвішували годівниці із зерном, щоб вони заселяли сади. Тоді вони полюватимуть на шкідників дерев.
Сьогоднішнє свято вважається дуже вдалим для будь-яких посівів. Селяни починали садити ріпу, моркву, капусту та редиску, плодові дерева, квіти. Усе посаджене сьогодні обов'язково приживеться і дасть чудовий урожай. А для рукоділля день вважається нещасливим. Жінки в давні часи кидали шиття і вишивку з цього дня, оскільки через турботи на городі було не до рукоділля.
Цього дня не варто сваритися і сперечатися з рідними, інакше помиритися буде важко.
Невдалий день для рукоділля, прибирання, ремонту, дрібної і копіткої роботи.
Жінкам не рекомендується залишати волосся розпущеним.
Не можна ходити в старому, зношеному, брудному одязі сьогодні.
Не варто нікому заздрити, інакше на вас перейдуть проблеми і тривоги людини, якій заздрите.
Український журналіст Денис Казанський дав різку відповідь зрадникам стосовно російського удару по Сумах. Про це Казанський написав у своєму Телеграм-каналі, передають Патріоти України. "У в**лядків усе стабільно. Вони навіть не заперечують, що по Сума...
13 квітня за новим стилем (26 квітня за старим) вшановують пам'ять священномученика Артемона Лаодикійського та мучениці Фомаїди Єгипетської. За юліанським календарем сьогодні вшановують преподобного Іпатія Чудотворця, нагадують Патріоти України. ***. С...