"Наша страшна проблема, що всі усіх не люблять. Це біда": Журналістка поділилася враженнями від інтерв'ю Ліни Костенко

"Реакція частини мультикультурної спільноти на інтерв'ю Сергія Жадана з Ліною Василівною нагадує типову ситуацію. Молода, красива, розумна, сильна жінка вийшла з хати, і під'їздні старушенції (це не про вік, гендер, а про душевний стан) моментально згуртувалися. "О, вирядилася! О, возомніла про себе! О, думає, шо весь світ обертається навколо неї! Нічо, нічо, Оксана їй зараз скаже! Ага, ага…", - пише журналістка Юлія П'ятецька на своїй сторінці в соцмережі "Фейсбук", передають Патріоти України, та продовжує:

"Власне, розбурхування цього інтерв'ю по соцмережах почалося з дописів: "Ну почекаємо, що Оксана скаже". Ну, Оксана мало наговорила за Ліну, тре ще почекати. Хамство – це ж завжди цікаво, сідаємо зручненько.

Мене завжди окремо вражала її вічна молодість. Останній раз я бачила її на творчому вечорі в Театрі Франка, коли святкували її 85-ліття, і думала, скільки в неї життєвих сил. Життєві ж сили полишають нас першими. Мрії, надії, наміри, замисли, плани, різні фати-моргани можуть з'являтися, коли завгодно, а сил уже нема. А от у неї все є. У жінки, яка народилась за сім років до великого терору. І зараз, коли Росія бомбить Україну, дає інтерв'ю.

Третю частину, де вони розмовляють виключно про літературу, послухала двічі, і хочеться ще. Просто ввімкніть камеру, хай розповідає про все на світі, про що схоче. Це безцінно. Хай розповідає, про що завгодно, поки є час. Подобається, не подобається, згідні, не згідні, але від кого ви про все це ще почуєте?

"Мисик запросив нас до себе, він тоді жив у готелі. Підходить до чергової: "Дайте, будь ласка, ключ від моєї камери…"

Ви ж у курсі, хто такий Мисик, да? Ну, Василь? Люди, які закривають коменти і глузують з віршів Костенко, її манер, стилю, досвіду, її всього, знаєте ж, да? Люди, які народилися після перестройки і гласності, знаєте ж за Мисика? "Чорнотроп", і все таке інше. Чого ви із себе не смієтесь, відважні розумахи? Ну, це дуже смішно. Глузувати з Костенко й закривати коменти, щоб вам настрій не зіпсували.

"Розумієте, наша страшна проблема, що всі усіх не люблять. Це біда. Це чорний дим невидимого пекла".

Розумієте, я розумію, що люди можуть не усвідомлювати, як це бути поетом у країні, де все дихає апологетами марксизму-ленінізму й зорею коммунизму, а ти дихаєш і надихаєшся зовсім іншим, тому якесь партійне чмо може викинути рядок із твоїх віршів, переписати слова, змінити назву, тягати на допити й віддати під суд. Просто за вірші. Ну, не усвідомлюєте, ну, ясно-понятно, але майте ж, бляха, хоч крихту поваги до чужого досвіду, якого у вас ніколи не було й не буде. Вона вам винна, що не загинула в таборах, не відсиділа, не вмерла, взяла Шевченківську премію, досі не вижила з розуму і знає, пам'ятає в тисячу разів більше, ніж ви з усіма своїми освітами, зумами, платформами й курсами "личностного роста"?

"Павличко тоді написав: "Дихаю Леніним!" Ми зустрілися, я кажу: "А ну, хукни на мене! Леніним".

У ті часи, коли Костенко навчалася в Літінституті й починала свій творчий шлях, вижити фізично було простіше, ніж зберегти свою особистість. Бо чавили саме це. Що ви про це знаєте, ну розкажіть, цікаво.

Портников написав, що в нас є три великі культурні постаті – Шевченко, Франко й Костенко, які "змусили багатьох українців згадати, що вони українці, і пишатися цим". Ну, я не знаю, як можна змусити пишатися. Можливо, у Портникова свій особистий досвід. Мене ніхто не змушував. І для мене українська культура почалася не з Шевченка, а з пісень.

Гарна була, гарна,

Не було ми пари.

Так за мном хлопці йшли,

гей-гой!

Так за мном хлопці йшли,

гей-гой!

Як дощові хмари.

І мову я вивчила, бо ходила з 9 класу майже кожен день за власним бажанням у Театр Франка. І Жадан з Йогансеном на мене вплинули більше, ніж Франко. А коли мене змушують, я кажу: "Бувайте здорові!"

І дуже набридли, з одного боку, ці узагальнення, ці дописи якихось людей від імені багатьох (кажіть про себе), цей пафос, ці котурни, а з іншого – хамство й безкінечний глум. І така реакція на інтерв'ю з людиною, яка уособлює часи від сталіна до путіна, і ще така жива, молода, має ясний розум і неймовірну пам'ять, жагу життя, здорову злість і натхнення, – результат відсутності змістовної мистецької критики й поваги до суспільства. З одного боку, тобі весь час намагаються прищепити любов до країни та її культури якимись докладними записками й рапортами, а з іншого – ржуть і глузують.

Ну, я розумію, чого вона десятиліттями не давала інтерв'ю, не коментувала, не відповідала на закиди, не писала колонки до газет і часописів. Ні, не тому, що вона стомилася. Там, де ви вже сильно стомилися, Ліна Василівна ще навіть не починала. Для неї дуже важлива повага – до себе й тих людей, які тримали український світ, коли у ваших батьків ще не було намірів вас зачати.

Ні, мені не сподобався роман "Записки самашедшого", і взагалі Ліна Костенко не головний поет мого життя. То й що? Її невдалий роман має стати наріжним каменем розмови з нею? Жадан обов'язково мав з нею поговорити про її роман, щоб у вас не виникли "певні запитання"? Може, ви дасте майстер-клас, як правильно розмовляти з жінкою, якій майже 100 років?

Літні люди зазвичай переживають життя, яке вже давно минуло. Ліна Василівна переживає все. І те, що минуло, й те що наступає, і просто зараз. Про мертвих, про живих, про молодих, загиблих, ненароджених. Просто унікальний приклад зануреності в гущавину життя, яке іде, і все без коректур.

Поетка вона, виявляється, не дуже видатна. Ну пробачте їй, що вона не задовольняє ваші високі вимоги. Що ви там зараз читаєте? Критику чистого розума?

Ходить мати в городі.

І лащиться плюшевий песик.

І ніхто ще не вбитий, не вбитий ніхто на війні.

Дикі гуси летять. Пролітає Івасик-Телесик.

Всі мости ще кленові. Всі коні іще вороні".

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Виробляти ракети та дрони стане складніше: У Тульській області РФ призупинив роботу завод Щокіноазот

четвер, 17 липень 2025, 22:14

У Тульській області РФ призупинив роботу хімічний завод Щокіноазот після нічної атаки БпЛА. Про це повідомив Telegram-канал Astra, передають Патріоти України. За даними Astra, у ніч проти 17 липня українські дрони вразили АТ Щекіноазот. Щонайменше чоти...

"Ну що, щойно побралися": Донька Олі Полякової вийшла заміж (фото)

четвер, 17 липень 2025, 21:15

Донька української співачки Олі Полякової, яка навчається в Музичному коледжі Берклі у США, українська співачка і блогерка Марія Полякова 17 липня в Instagram повідомила про заміжжя, передають Патріоти України. "Ну що, щойно побралися", – написала вона...