В Україні із запуском порталу "Дія" низку документів і послуг перевели в електронну форму, громадяни вже користуються ID-картками і водійськими посвідченнями в смартфоні. Тепер Мінцифри підібралося до прописки громадян. У паперовому паспорті її хочуть і зовсім скасувати, а саму процедуру реєстрації місця проживання перевести в онлайн, повідомляють Патріоти України.
Запропонований Раді законопроєкт стосується двох речей – регулює питання наявності прописки в реєстрі і вводить процедуру зміни реєстрації місця проживання онлайн. Якщо дані в реєстрі будуть обов'язковими для всіх громадян, то скористатися електронною послугою про зміну місця проживання зможуть тільки власники ID-карток.
Для отримання багатьох послуг в Україні потрібно вказувати місце своєї реєстрації. Зараз власники старих (паперових) паспортів можуть показати відповідний штамп, а ось громадяни з новими ID-паспортами повинні носити із собою виписку, що доволі незручно і викликає в них обурення.
"Я змінила паспорт у 25 років, отримала ID-картку. Не звикла до її маленького розміру і кілька разів губила, але знаходила. Найбільшим мінусом була відсутність прописки. Я зіткнулася з цим під час оформлення на роботу в Києві, а по виписку довелося їхати в Миколаїв. Згаяла час, витратила гроші. Тому що коли я отримувала паспорт, то виписку не давали і не пояснювали, в яких ситуаціях вона зможе стати в пригоді. Ще кілька разів доводилося вже бігати по неї додому, коли відмовляли в банківських послугах. А носити її з собою завжди взагалі незручно – затреться, порветься, загубиться серед паперів у сумці", – розповіла Дар'я Нефьодова.
Виписка з місцем реєстрації дійсно стала проблемою номер один для власників е-паспортів. Без папірця ні гроші через пошту не отримаєш, ні банківську картку не перевипустити, ні кредит не візьмеш.
Щоб вирішити "біль" українців, надійшла ініціатива припинити ставити печатки про місце проживання користувачам паперових паспортів і не зобов'язувати власників ID-карт носити із собою виписку з реєстру.
Але це все стане можливим після того, як у реєстрі з'явиться інформація про місце реєстрації кожного громадянина. Таку базу почали створювати в Україні лише з 1 квітня 2021 року. Тепер органи місцевого самоврядування повинні вести реєстри територіальних громад виключно в електронному режимі або за допомогою ІТ-системи Державної міграційної служби. Якщо громадянам потрібно буде отримати приватну або державну послугу, то місце реєстрації буде автоматично доступно онлайн, ніяких паперових доказів не треба.
"Після ухвалення закону єдиним джерелом даних про поточну реєстрацію людини буде саме реєстр Державної міграційної служби, він створюється. До 1 квітня велика кількість міст вже експортували дані, також невеликі громади під'єдналися. Але процес усе ще триває, і ми очікуємо, що найближчим часом він повинен завершитися і всі дані будуть саме там", – сказав керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік.
Однак конкретних термінів у міністерстві не називають і не роблять прогнозів. Не прораховують і технічні ризики, тому що впевнені – інтернет працюватиме навіть у селах, а значить, буде і доступ до реєстру.
"Все має бути гаразд. Зараз іде збір попередніх заявок на субвенцію, на під'єднання об'єктів соціальної інфраструктури в селах до фіксованого широкосмугового інтернету. Цьогоріч 3000 населених пунктів отримають оптичний інтернет уперше. А до 2024-го, за планом Мінцифри, швидкісним інтернетом зможуть користуватися 95% населення. Тому ми не бачимо проблеми й очікуємо, що у віддалених селах не буде труднощів із завантаженням даних", – додав Банік.
Однак розробники "Дії" були впевнені й в успішному використанні електронного посвідчення водія та паспорта, але на практиці проблем уникнути не вдалося. У віддалених селах через поганий зв'язок завантажити документи важко, виникали незручності і з відображенням фото. Та й технікою для перевірки документів у застосунку поки володіють не всі структури.
Після того, як запрацює реєстр, стане доступна послуга зміни реєстрації місця проживання онлайн, але скористатися нею зможуть лише власники ID-карток, інші громадяни продовжать це робити старим методом. У Мінцифри 17 травня обіцяють надати перелік міст, які будуть готові запускати і тестувати цю послугу.
"Уже коли є дані, які відображаються в реєстрі, можна говорити про зміну реєстрації онлайн. Вона буде доступна як на порталі "Дія", так і в мобільному застосунку. Ця послуга проста, вона передбачає автоматичну перевірку на підтвердження права власності на житло. Тобто не треба завантажувати ніякі документи. Потрібні дані власника, або якщо ти сам є власником, то реєстр підтягне інформацію. Цю послугу ми запускаємо в травні, й вона почне працювати поступово", – додав Банік.
Зараз говорити про повний перехід на онлайн-прописку рано, адже тестувати реєстр і послугу можна буде після остаточного запуску. Тільки перевіривши все на міцність, українці зможуть закинути виписки далеко на полицю. А якщо труднощі виникнуть зі зміною місця проживання онлайн, то, на щастя, законопроєкт не скасовує можливість фізичного оформлення – двері в ЦНАП відчинені.
Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...
"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...