У понеділок, 21 жовтня, в Києві з неанонсованим візитом перебував глава Пентагона Ллойд Остін, який провів закриту зустріч з президентом Володимиром Зеленським. Що показав приїзд до України міністра оборони США, а що залишилось за кадром, з’ясовувавали політичні експерти та ЗМІ, зазначають Патріоти України.
Про приїзд до української столиці глави американського Пентагона стало відомо з відповідного допису в Х (Twitter) Ллойда Остіна. "Я повертаюся в Україну вчетверте як міністр оборони, демонструючи, що США разом з міжнародною спільнотою продовжують підтримувати Україну", — написав він. Водночас жодних деталей Ллойд Остін не навів.
Натомість The Wall Street Journal та CNN практично в один голос повідомили, що очільник Пентагона прибув до Києва, оскільки майбутнє допомоги США Україні "залежить від президентських виборів у Сполучених Штатах, а Росія продовжує досягати невеликих, але постійних успіхів на фронті".
За підсумками зустрічі з главою Пентагона Володимир Зеленський розповів, що обговорював з американським гостем питання оборонних пріоритетів, підготовки до зими та розширення використання далекобійної зброї. До того ж, за словами президента, вони з Остіном "зосередились на зусиллях щодо збільшення виробництва ударних безпілотників, крилатих ракет, артилерійських снарядів та систем ППО".
"Остін підтвердив, що Сполучені Штати продовжуватимуть надавати безпекову підтримку в межах чинної оборонної угоди між нашими країнами", — зазначив глава держави. Крім того, додав Зеленський, очільник Пентагона повідомив про плани скликати нову зустріч у форматі "Рамштайн".
"Я підкреслив важливість наших нещодавніх переговорів із президентом Байденом, під час яких ми обговорили наш План перемоги та подальші зусилля щодо зміцнення оборони України", — акцентував Зеленський. Він також подякував Ллойду Остіну за новий пакет оборонної допомоги Україні на суму $400 млн, який включає боєприпаси, військове обладнання та озброєння.
На візит Остіна до Києва вже відреагували у Москві. Зокрема, посол з особливих доручень МЗС РФ Родіон Мірошник висловив думку, що глава Пентагона приїздив до України з неоголошеним візитом, "щоб оцінити адекватність Володимира Зеленського у зв’язку з його необґрунтованими вимогами щодо військової допомоги Києву і щоб уникнути нових сюрпризів напередодні виборів". Російський дипломат підкреслив, що Ллойд Остін, ймовірно, прагне наразі надати зобов’язанням Вашингтона перед Києвом форму "гучних, але порожніх гасел", щоб не викликати роздратування в американських платників податків та обмежити спроби Зеленського "вимаганнями втручатися у передвиборчу кампанію демократів".
Тим часом думки експертів стосовно ймовірних прихованих мотивів візиту міністра оборони США до Києва, розійшлися.
Зокрема, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус у розмові з Фокусом зазначає: "Я думаю, що основна причина візиту Остіна полягала в тому, щоб дати чітку візію того, що відбуватиметься у період між 5 листопада, коли у США пройдуть президентські вибори, та 20 січня 2025 року, коли відбудеться інаугурація наступного американського президента. Наразі Байден до виборів його наступниці, як він вважає, робить відносно України досить обережні заяви і рухи. Але після 5 листопада для Києва відкривається вікно можливостей і Байден розуміє, що увійде в підручники історії, зокрема й тим, що встигне зробити до 20 січня включно. І в цьому контексті слід нагадати про зарезервовані у США $8 млрд на допомогу Україні. Тому, я думаю, Остін якраз і приїхав для того, щоб пояснити ось зараз, мовляв, не чекайте чогось суттєвого до 5 листопада, а вже після виборів політика Білого дому стане більш прозорою і рішучою".
Зазначивши, що засідання групи "Рамштайн" на рівні лідерів країн-учасниць перенесли саме через те, що Байден "хоче там бути присутнім особисто", експерт додав: "Щось мені підказує, що "Рамштайн" відбудеться вже після 5 листопада і Байден там неодмінно буде. Більше того, я думаю, що ми почуємо від нього більше конкретики щодо євроатлантичних перспектив України. Так, ми всі давно чекаємо в цьому напрямку конкретики від Байдена. І на мій погляд, на "Рамштайні" у листопаді ми її — конкретику — врешті-решт почуємо. Гадаю, будуть окреслені чіткі механізми про початок процесу приєднання України до НАТО. Поряд з тим, маємо бути реалістами і усвідомлювати, що процес цей завершиться лише по завершенню повномасштабної війни".
Іван Ус також вважає, що під час нинішнього візиту до Києва Ллойд Остін обговорював "план перемоги" Зеленського і "Вашингтон його, скоріше за все, підтримає". "Напевно, що якісь застереження щодо "плану перемоги" матимуть місце, але це не буде критика. В плані, як відомо, є пункт щодо вимушеної присутності України на території РФ і я очікую, що цей кейс також не буде критикуватися. Сподіваюся, партнери чітко і недвозначно висловлять своє розуміння ситуації", — констатує експерт.
Візит Ллойда Остіна до Києва він називає "дуже важливим" в тому сенсі, що Україні вкрай необхідне було чітке розуміння, що буде далі після американських виборів і "глава Пентагона очевидно розставив усі крапки над "і".
Виносячи за дужки офіційну інформацію щодо візиту глави Пентагона до Києва, політолог Петро Олещук акцентує: "На моє переконання, ключове питання, яке в ході свого візиту до України піднімав Остін, стосується фактичного вступу в російсько-українську війну Північної Кореї, що в перспективі може привести до війни світової. Чому? Тому що мова тут вже йде про цілеспрямоване формування військових альянсів на чолі з Росією і їхній вступ у війну. Очевидно, що при таких розкладах виникає питання, яким чином Захід на це все має реагувати".
Експерт: "Ключове питання, яке в ході свого візиту до України піднімав Остін, стосується фактичного вступу в російсько-українську війну Північної Кореї"
Наголосивши, що закривати очі на те, що відбувається — "це геть не той шлях, якого від США очікує весь цивілізований світ", політолог підкреслив: "Частина цього цивілізованого світу, зокрема, Південна Корея, вже розглядає питання надання Україні наступальної зброї, а також відправлення своїх військових. Це питання зі зрозумілих причин турбує Сеул і також не може не турбувати Захід, оскільки достеменно невідомо, чим Путін буде розплачуватися з Пхеньяном. Цілком можливо, це будуть не лише гроші чи нафта, а й військові технології, авіація, якої КНДР дуже сильно наразі не вистачає. Власне, КНДР не може наступати на Південну Корею, передусім через відсутність авіації. А що якщо завтра авіація буде? Тобто, питань дуже багато і тут йдеться про достатньо великі ризики для Заходу. Плюс до цього, вже найближчим часом Росія підпише з Іраном таку ж саму угоду про стратегічну співпрацю, яку нещодавно Путін підписав з Кім Чен Ином".
Зазначивши, що РФ наразі формує довкола себе військовий альянс, який складається із "сумнівних режимів", Петро Олещук констатував: "Кожен з цих сумнівних режимів є ворогом Заходу в цілому і США, зокрема. Але в Сполучених Штатах політичну погоду наразі роблять президентські вибори і очевидно, що питання ймовірної ескалації надто чутливо сприймаються чинною американською адміністрацією, яка не хоче давати додаткові козирі критики в руки Трампа. Відштовхуючись від цього, можна припустити, що Остін приїхав поділитися інформацією щодо подальших кроків і відповідей Вашингтону, пов’язаних із вступом у російсько-українську війну КНДР".
На переконання Петра Олещука, привезена особисто очільником Пентагона до України інформація "буде максимально утаємниченою" до 5 листопада, після чого, "та й то лише частково", вона стане надбанням громадськості.
Принагідно зауважимо, що у вівторок, 22 жовтня офіційний Пхеньян вперше прокоментував інформацію щодо участі своїх військ у російсько-українській війні. Зокрема, представництво КНДР при ООН назвало такі заяви "безпідставними, стереотипними чутками, метою яких є очорнення КНДР і підрив легітимних, дружніх і партнерських відносин між КНДР та Росією".
Християни східного обряду 21 січня за новим стилем вшановує пам'ять двох святих на ім'я Максим - преподобного Максима Сповідника та Максима Грека, а також мучеників Анастасія та Неофіта. За старим стилем у цю дату згадували святого Омеляна. У суворі мо...
Лідерку партії "Батьківщина" Юлію Тимошенко помітили у Вашингтоні під час одного з основних заходів, присвячених інавгурації Дональда Трампа. Йдеться про інавгураційний молебень, повідомляють Патріоти України. На заході були присутні всі основні члени ...