Репортаж видання dev.ua з полігону виробника РЕБ/РЕР систем Kvertus.
«Спроможності нашого підприємства — від 5000 засобів щомісяця», — каже Сергій Скорик, комерційний директор підприємства Kvertus.
Ці слова звучать під час виступу перед журналістам, яких компанія зібрала на полігоні, щоб ті могли власноруч протестувати лінійку її продуктів. В якийсь момент Сергій розповідає про технологію, яка скоро має змінити «правила гри» на полі бою під час використання РЕБу на нашу користь. Ось наш репортаж та ексклюзив з місця події.
На сьогодні Kvertus має 4 кодифіковані пристрої для використання Силами оборони, каже Сергій Скорик. Це — контрFPV-рюкзак, контрFPV для окопів і техніки, Kraken контрFPV 10 Вт (купол з антенною, який працює на 1,5 км) та Kraken A (також має направлену антенну):
«Ми єдині в Україні, хто зміг посадити найновітнішій дрон Autel 4TPro з прошивкою Protect+. Він має штучний інтелект, працює на 6 частотах і в нього автоматична подвійна поляризація. Тому військам потрібен Kraken A, який на сьогодні може зупинити такий БПЛА», — розповідає Сергій.
Ще 5 засобів компанії пройшли потрібні тестування і комісії та розглядаються Міністерством оборони та Нацгвардією до кодифікування. Мова про різні кодифікації Kraken і антидронові рюкзаки. Загалом на фронті зараз використовується близько 3000 пристроїв компанії.
«Ми маємо на сьогодні найбільшу в Україні лабораторію, яка може одночасно перевіряти до 65 засобів. Для порівняння, державний центр радіочастот може перевіряти 4 засоби на добу».
Як відбувається перевірка? Коли складові засобів приходять на склад, в лабораторії перевіряються їх потужності. До прикладу, якщо компанія-постачальник каже, що елемент має 50 Вт, недопустимо, щоб там було 49 Вт, пояснює Сергій Скорик. Друга перевірка відбувається на виробництві. Третя — перевіряють готовий пристрій. Це потрібно, аби максимально швидко пройти перевірки, але вже від Сил оборони.
«Компанія щотижня виїжджає на передову і тестує пристрої разом з військовими», — додає комерційний директор Kvertus.
Місяць тому компанія представила пристрій радіоелектронної розвідки Azimut. Сергій називає його «найпотужнішим і найшвидшим засобом у своєму класі у світі».
Усе, що Kvertus заробляє, він реінвестує в нові розробки. «Усі Bradley, Abrams, українські танки мають саме наші контрFPV-засоби», — каже Сергій. Його слова підтверджує військовий із Херсонського напрямку, який також приїхав на тестування. Підрозділ військовослужбовця використовує пристрої Kvertus, котрі, які й РЕБ загалом, є максимально важливими на фронті сьогодні, під час засилля використання дронів.
«Через місяць ми анонсуємо нову технологію зі збиття дронів. Її на сьогодні не використовує жодна компанія у світі», — ділиться планами на найближче майбутнє Сергій Скорик.
Він пояснює, що зараз на фронті працює технологія подавлення «білого шуму». Тоді як новинка передбачає роботу з захисними протоколами LoRa. «Відповідно скоро ми будемо проводити тестування вже за новою технологією», — додає спікер.
LoRa (Long Range) — це технологія бездротового зв’язку, яка дозволяє передавати дані на великі відстані з мінімальним споживанням енергії. Вона працює на низьких частотах радіохвиль, що дозволяє їй проникати через перешкоди та мати більший зону покриття порівняно з іншими бездротовими технологіями.
LoRa використовується в різних сферах, таких як сільське господарство, містобудування, промисловість та інше. Вона може бути особливо корисною для створення мереж Інтернету речей (IoT), де пристрої повинні передавати дані на великі відстані з довгим терміном служби батареї.
Крім нової технології, Сергій анонсував 2 нові типи рушниці, які вийдуть цього місяця. Перша — контрFPV, яка працюватиме з відповідним типом дронів на всіх частотах. На ній будуть генератори 30–50 Вт, аби засіб був максимально потужний. Друга новинка — рушниця від скидів, яка працюватиме з частотами, які замовлять підрозділи.
«Оскільки ми працюємо з військовими, нам передають найсвіжіші дані. Наприклад, зараз росіяни почали використовувати частоту 100–200 МГц. Ми вже розробляємо подавлення цих частот», — каже спікер.
Переходимо до практичної частини.
Ось так на екрані оператора дрона відображається дрон (ліва частина монітору):
Журналістам роздали антидронові рушниці. Вони прості у використанні, потрібно просто натиснути на гачок чи кнопку. Найважче — побачити/почути дрон, аби прицілитися:
Потрібно правильно направляти пристрій, щоб дрон потрапив у його поле роботи:
Паралельно через рацію звітує оператор, що відбувається з дроном. Нескладно здогадатися, що всі вони втрачали зв’язок.
А ось тут Сергій повертається, знайшовши збитий за 500 метрів дрон в полі. Це було найефектніше дійство тестування, тому що вистачило 3 секунд роботи Kraken, щоб БПЛА звалився на землю:
Цього разу дрон впав вдало. У компанії кажуть, що часто просто розбивають БПЛА під час тестувань:
Чому полігон ми називаємо «таємний»? Тому що коли їхали до нього, в якийсь момент нам роздали медичні маски й попросили їх одягнути на очі. Згадався COVID-19, який під час повномасштабної війни виглядає чимось з минулого життя. Маски, якщо що, не просвітлювалися:
На полігоні окрім тестування польотів, є місця для тренування бійців. Починаючи від вогневих рубежів, завершуючи окопами та бліндажами:
Це лише мала частина окопного лабіринту, який є на полігоні:
Наостанок побажання для рус#і від бійців, які проходили тут тренування:
Краще й не сказати.
Ставка призначила командирів армійських корпусів, визначений їх склад. Організаційні зміни мають відбутись протягом місяця. Рішенням Верховного головнокомандувача В.Зеленського, головнокомандувача ЗСУ О.Сирського, командувача НГУ О.Півненко призначено...
Перша леді США Меланія Трамп після чотиритижневої відсутності повернулася до Вашингтона. Президент Дональд Трамп разом із дружиною відвідав прийом для членів Національної асоціації губернаторів у Східній кімнаті Білого дому, передають Патріоти України....