Підліток з Чернігівщини розробив систему, яка покликана допомогти перехоплювати та знищувати "Шахеди"

Систему перехоплення та нейтралізації ворожих дронів ANTI SHAHED створив пʼятнадцятирічний юнак із Ніжина Артем Крисько. Зі своєю розробкою він виборов срібну медаль на Міжнародному конкурсі комп'ютерних проєктів "INFOMATRIX — 2023", зазначають Патріоти України.

У чому проблема?

Війська російської федерації майже щодня і щоночі атакують українські міста і села. Для обстрілів використовують різні види озброєння, в тому числі і "Шахедами".

Яке рішення?

Останні чотири роки Артем займається програмуванням та робототехнікою.

Артем Крисько. Фото Артема Крисько

"Я — самоук, дивився YouTube, читав книжки на пабліки в профільних форумах, вчився по гайдах", — говорить хлопець.

Як розповідає Артем, з одного боку йому хотілось перевірити гіпотезу та можливість створення системи знешкодження "Шахедів", а з іншого — підходили строки і потрібно було щось вигадати для конкурсу.

"Систему ми придумали з вчителем інформатики буквально за 10 днів до кінця прийому робіт конкурс", — згадує хлопець.

Модель системи ANTI SHAHED. Фото Артема Крисько

Як це працює?

Але за його словами, з вчителем інформатики вони, так би мовити, обмінювалися ідеями. В процесі створення у хлопця було 50 на 50 роботи між написанням програмного коду та ручною роботою — зібрати, спаяти, вистругати.

"У технічному плані все робив я сам, тут не було ніякої допомоги", — говорить Артем.

ANTI SHAHED – це макет системи протиповітряної оборони, який демонструє всі процеси реальних засобів оборони і, як каже Артем, допоможе знайомитися з основами роботи ППО.

За словами хлопця, працює він досить просто. Саму систему можна розділити умовно на дві частини: радар і гармата.

Радар працює з датчиком відстані, які працюють на основі ультразвукового випромінювання. З їх допомогою, коли інфрачервоне світло, умовно, відштовхуються від цілі, повертаючись до пристрою, воно виміряє відстань до об'єкта.

Обертаючись кожні 2-3 градуси, радар фіксує заміри відстані до найближчої перешкоди. Ці заміри відбуваються кожні 2 градуси в діапазоні від 0 до 160 градусів. Так формуєтся масив данних, за допомогою яких можна виявити ціль

Дані передаються на мікроконтролер, який опрацьовує їх за допомогою вбудованого Артемом алгоритму. Він порівнює нові дані з попередніми і, якщо знаходить відмінності більші, за допустимі, то починає рахувати кількість відмінних вимірів. В тому випадку, коли кількість співпадає з вказаною, то спрацьовує алгоритм захоплення цілі і координати передаються на сервомотор гармати.

"Ну, і далі вже працює система ППО за тими даними", — зазначив хлопець.

Мікроконтролер дає команди з даними, де знаходиться ціль, на пускову установку і там методом тріангуляції враховується кут, який потрібно задати для гармати.

Пристрій працює на базі одноядерного мікроконтролера Arduino Nano, трьох ультразвукових датчиків відстані (HC-SR04) та сервомотора SG-90, який дає можливість повертати конструкцію на вказаний кут.

За словами хлопця, для написання коду під саму систему ППО використовувалась С++, як і для написання додатку на комп'ютер, але в іншій оболонці.

Модель системи ANTI SHAHED. Фото Артема Крисько

Макет Артем створив в зменшеному вигляді, щоб мати змогу провести тестування в домашніх умовах та довести, що його система працює. Розміри самої системи 20×13см, а макет Шахеда 10×8,5 см.

"В мене навіть є зроблений з дерева міні-макет Шахеду", — говорить він.

І з цим Шахедом система фіксує ціль на відстані до 160 сантиметрів, а вражає на відстані близько 50-60 сантиметрів.

Артем після 9-го класу подав документи у Ніжинський ліцей при Ніжинському державному університеті та очікує вступу.

Хлопець говорить, що хотів би й надалі розвиватися в сфері програмування і робототехніки, розробляти нові засоби, які, можливо, допоможуть нам добути перемогу.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Тільки одна людина, яка називала мене "кастрюлеголовой", вибачилася після початку великої війни, - журналістка

п’ятниця, 22 листопад 2024, 13:43

"Вчора був той самий день – День гідності та свободи. Трохи не пропустила. День "майданутых", по-простому", - пише харківська журналістка Анна Гін на своїй сторінці у соцмережі "Фейсбук", передають Патріоти України, та продовжує:. "Не віриться, що вже ...

Зараз дівчина живе в Білорусі: Британська високотехнологічна оптика потрапляла в Росію через компанію 25-річної моделі з Казахстану - ЗМІ

п’ятниця, 22 листопад 2024, 13:16

Британське високотехнологічне обладнання вартістю 2,1 мільйона доларів надходило до Росії через компанію, зареєстровану в Киргизстані, яку заснувала 25-річна модель. Про це повідомляє BBC News із посиланням на митні документи, передають Патріоти Україн...