Про коронавірус і Лукашенка: "Бацька може передати владу жінці, у нього є дві кандидатки", - білоруський бізнесмен

Президент Білорусі Олександр Лукашенко боїться показати слабкість у своєму оточенні перед загрозою епідемії COVID-19.

Олександр Колтунов

Намагаючись уникати теми вірусу, Лукашенко розповідає про кіз, горілку і хокей. Фактично, білоруська влада переклала відповідальність за здоров'я людей на їхні власні плечі. Однак у населення, яке звикло до тоталітарного управління і постійного прикладу "бацьки", це вилилося в легковажну поведінку... Про це та багато іншого розповів керуючий партнер Digital Finger Олександр Колтунов, передають Патріоти України з посиланням на Апостроф.

- Розкажіть про ситуацію з COVID-19 в Білорусі?

- Офіційно, станом на 17 квітня (інтерв'ю записано 17 квітня, - "Апостроф") в Білорусі проведено 86 813 тестів на коронавірусну інфекцію. Для проведення тестування задіяно 24 лабораторії, які відкриті як в республіканських науково-практичних центрах та в центрах гігієни, епідеміології і громадського здоров'я, так і у приватних медичних центрах.

Зареєстровано 4 779 осіб з наявністю коронавірусної інфекції. Одужали і виписані - 342 пацієнта.

Померли 42 пацієнта з рядом хронічних захворювань з виявленою коронавірусною інфекцією. Цю статистику дає МОЗ.

Офіційно у нас ніякого карантину немає, але є багато заходів, які введені в країні. І говорити, що у нас все фривольно, вільно - не зовсім коректно.

По-перше, школам і гімназіям вже двічі продовжували шкільні канікули - зараз вони триватимуть до 20 квітня. По-друге, у багатьох державних та приватних установах введено обмежений режим роботи. Через якусь дрібницю ти в держустанову вже не потрапиш. По-третє, великі приватні компанії перевели більшість своїх співробітників на віддалений режим.

Треба розуміти, що, наприклад, в білоруській IT-компанії EРAM працює людей більше, ніж на Мінському тракторному заводі. Компанія Wargaming, яка розробила гру World of Tanks, теж перевела своїх співробітників на віддалений режим. Весь центральний апарат Ощадбанку Росії в Білорусі переведений на віддалений режим роботи. Багато підприємств розводять робочі зміни, щоб було менше скупчення людей.

- У Білорусі працювала місія ВООЗ. Які їхні рекомендації?

- Експертно-інспекційна місія ВООЗ працювала до 11 квітня на чолі з британцем Патріком О'Коннором. Він дослівно сказав наступне: "Потрібен комплексний підхід на стримування поширення вірусу - фізичне дистанціювання людей, належне тестування, ізоляція людей, які контактували з хворими". Він також додав, що критично важливо, щоб Міністерство охорони здоров'я постійно інформувало населення про розвиток ситуації і про заходи, що вживаються. Методикою лікування хворих в ВООЗ залишилися задоволені і, можливо, певний досвід Білорусі можна застосувати в інших країнах.

Але ВООЗ попередила, що пік захворюваності на коронавірус настане в Білорусі найближчим часом. Це означає, що або потрібно закривати кафе і ресторани, які досі працюють, зупинити чемпіонат Білорусі з футболу, скасувати парад 9 травня тощо, або все залишити як було і брати всю відповідальність на себе (держава).

Якщо говорити простою мовою, то, не ввівши більш жорсткі заходи, влада Білорусі переклала в якійсь мірі відповідальність на людей. Хочеш - сиди вдома, хочеш - іди гуляй. Захворів - ну вибач, не пощастило тобі. Для літніх людей МОЗ дає наступні рекомендації: літнім і людям з хронічними захворюваннями настійно рекомендують не виходити з дому. Якщо потрібен рецепт на ліки, телефонувати в поліклініку - медпрацівники або волонтер доставлять документ додому. Якщо потрібно купити ліки або продукти - звертатися до рідних, волонтерів, які куплять все необхідне. Якщо все-таки потрібно вийти з дому, то повинна бути маска, рукавички, з собою антисептик.

Люди самі починають відноситися до захворювання більш усвідомлено. Зараз маску носить, грубо кажучи, кожен третій, хоча тиждень тому в масці ходив - у кращому разі - кожен десятий.

Але ситуація розвивається лавиноподібно. Якщо ще два тижні тому госпіталізували у лікарню всі контакти першого рівня з оточення хворого, то зараз їх всіх виписують і застосовують до них систему "лікуйтеся удома". Це свідчить про те, що система охорони здоров'я вже не в змозі якісно обслужити таких людей, зростає навантаження.

Але Білорусь істотно обганяє Україну у тестуванні населення. Якщо тиждень тому робили 1 тис тестів щоденно, то в останні дні - 10 тисяч.

- Як ви вважаєте, чи ефективний такий підхід до захворювання?

- Я, звичайно, не медик, але відповім на питання, виходячи з того, якою інформацією володію. У білоруській медичної системи не була розвалена радянська "система Семашка", білоруські фахівці активно працюють з вірусною і епідеміологічною ситуацією і вивчають її, є науково-дослідні інститути і лабораторії. У білоруській медицини хороша ресурсна база.

Наприклад, в Білорусі населення понад 9,5 млн осіб і більше 3 тисяч апаратів ШВЛ. Крім того, перших хворих людей вирахували за допомогою спеціальних служб. Разом з "нульовим" - найпершим - пацієнтом з коронавірусом було ізольовано 240 осіб за добу. Це був громадянин Ірану, який прилетів до Білорусі з Баку.

Але мені здається, що влада неправильно вчинила, коли жорстко не закрила кордон, як вчинили усі сусіди в середині березня. Є якісь заходи і рекомендації, які застосували більшість країн світу. Зараз в Білорусі, якщо людина приїжджає в країну, вона обов'язково проходить 14 днів самоізоляції. За порушення - штраф $ 600 за перший раз, потім настає адміністративне і кримінальне покарання. Але такі заходи впровадили лише два тижні тому. Я не кажу, що треба тотально все закрити і людей посадити на ланцюг, але я за жорсткість заходів. На жаль, уряд цього не робить. Добре б дивитися за тим, що відбувається у сусідів (Україна, Росія, Латвія), на випадок якщо доведеться ввести карантин по всій країні.

- А як у вас ситуація з інформацією про захворюваність?

- Я вважаю, що кампанія щодо інформування населення просто "завалена". Про це багато хто каже. Зокрема і місія ВООЗ в Білорусі. Якщо в Україні роблять різні брошури, ролики, пояснюють людям, як правильно обробляти руки антисептиком, як правильно мити, за що не братися, яку дотримуватися дистанції, то в Білорусі цієї програми немає. Тільки останнім часом почали це виправляти, але цього недостатньо.

Наприклад, популярний у нас співак Олег Винник записав ролик "Наталя, ми поїдемо на Балі, але сьогодні залишайтеся вдома", - в Білорусі такого немає, від жодного популярного артиста. Рекомендації "залишайтеся вдома, не виходьте на вулицю" звучать, ніби таємно. Заходи запроваджуються, але начебто нишком, щоб не псувати загальну картину.

Основні ТВ-канали, а треба розуміти, що вони державні, намагаються замовчувати проблему, і випускають у найгіршому виконанні пропаганду, як колись говорили: "Не читайте радянських газет".

Далі - сама статистика. МОЗ регулярно подає статистику як математичний ребус. Немає чітких цифр, як в Україні: стільки захворіли, стільки померли, інформація по областям, по містам. В Україні за одну хвилину можеш знайти, скільки хворіє, скажімо, в Рівному. А знайти інформацію на сайті Міністерства охорони здоров'я, скільки людей хворіє у Докшицях - маленькому містечку Вітебської області - неможливо. Єдине, що вони стали робити - давати інформацію по областях.

Природно, така ситуація породжує так зване спотворення правди. Люди черпають інформацію з різного роду неперевірених джерел - Telegram-каналів, чатів в Viber, груп в соціальних мережах тощо. Це створює додаткову напругу в суспільстві. При цьому багато телеграм-каналів, як "Білорусь головного мозку" або "Nexta" виявляються на 100% праві і оперативніші в подачі інформації, ніж офіційні. Але є ж і інші приклади...

Крім того, в усьому світі скасовані всі спортивні заходи, а президент Білорусі грає в хокей і на своєму прикладі показує, що все в порядку. Білорусь залишилася єдиною країною Європи, де проводять чемпіонат по футболу. До речі, тут виступають відомі українському вболівальнику екс-динамівці Євген Хачеріді і Артем Мілевський, які грають за "Динамо-Брест". Цей футбол не дає країні ніякого "профіту", але на нього приходять глядачі, - хоч їх і небагато, але це масові збори. Це породжує додаткові ризики. А за даними каліфорнійського університету людина може бути передавачем цієї інфекції і, не знижуючи свої соціальні контакти, за місяць заразити 406 осіб. Про це знову ніхто нічого не говорить.

Тому я вважаю, що Білорусь трохи переоцінює свої можливості. Так, медицина Білорусі досить сучасна, вона підготовлена. Так, до нас надходить гуманітарна допомога з Китаю та Узбекистану; є волонтери, підприємці допомагають, ресторани годують обідами медиків. Навіть відому, зокрема і в Україні, мінську фабрику білизни Milavitsa переорієнтували на пошиття масок - виглядають вони дуже смішно, правда.

Але ситуація дуже неоднозначна. Я б сказав, що ми на досить тонкому шляху і головне питання - проскочимо або не проскочимо. Медична система може потрапити в ситуацію, коли ми на межі, на піку - і тоді можуть початися проблеми. Хто братиме на себе відповідальність?

- Білорусь вибрала так звану "шведську модель". Але чи правильно я розумію, що білоруси просто не звикли до того, що їм якісь вказівки даються тихо і великий упор роблять на самоусвідомлення?

- Ну, білоруси не підглядали у шведів, а ті - у білорусів. Просто так вийшло. Але білоруси дійсно краще б все сприймали, якби кожен день починався з ролика по телевізору з посилом "залишайся вдома". Це наша ментальність. Якби були такі заходи, наприклад, порушив карантин - штраф, вийшов на пікнік під час карантину - штраф, тоді все було б набагато краще.

- А не штрафують в Білорусі за пікніки?

- Ні. Шашлик-фестивалі проводяться у околицях Мінська та інших міст, на озерах кожні вихідні, тому що погода гарна.

- Все-таки Лукашенко сам себе називає "останнім диктатором Європи". Чи пов'язана таке розхлябане ставлення білорусів з тим, що вони звикли до жорстких диктаторських законів?

- Будемо відверті. Одна людина 25 років керує країною. 25 років щоранку ти прокидаєшся, включаєш новини, а там кажуть про одну людину. Увечері ти включаєш новини - а там кажуть про одну людину, і ти засинаєш з нею. В таких умовах ти бачиш, що транслювання правди і правильність рішення належить одній людині.

Але це було актуально 10-15 років тому. Білорусь - одна з передових країн по проникненню інтернету. У нас усі ним користуються, навіть в селах, скрізь є 3G і вище. Відповідно, у всіх громадян є доступ до інформації. Найбільші білоруські портали Tut.by і Onliner мають мільйонною аудиторією. Це приватні ЗМІ, які постійно пишуть про коронавіруси, активно закликають до самоізоляції.

Але не визнати епідемію коронавірусу на державному рівні, в особі президента, і називати її "коронапсихозом" - це досить небезпечно. Тобі досить довгий час дають інформацію, що у нас коронавірусу немає і не буде, пийте горілку, йдіть до сауни, працюйте на тракторі - це все вилікує; - а ти розумієш, що захворів сусід, щось тут не те. У такій ситуації держава втратила монополію на правду - люди пішли шукати її в альтернативних джерелах, і знаходять там.

- Андрій Піонтковський говорив, що Трамп і Путін дуже схожі - вони відтягували введення карантину до останнього, боячись отримати репутаційну травму. У Лукашенка така ж проблема?

- Напевно, усі згодні, що Трамп і Путін - найкрутіші хлопці, напевно, у світі. Вони люблять пограти біцепсами, постріляти з ракет, іноді образити слабкі країни. А Лукашенко 25 років править однією країною. Він не соромиться називати самого себе "диктатором" навіть на зустрічах з держсекретарем США Майком Помпео. Зайнявши позицію заперечення, він зараз стає вразливим у ситуації. Він не може визнати можливу хибність позиції.

Тому ще один прийом Лукашенка - перемикання фокусу уваги, це про ту ж лазню, багаття і трактор. Спікером з масових питань виступає міністр охорони здоров'я, але є й інші люди, яких роблять громовідводами. Лукашенко далі продовжує давати свої поради, обурюватися на тих, хто "неправильно подає інформацію про Білорусь", включаючи CNN, російський "Перший канал", The Times та інші. Це елементарна боязнь здатися слабким - насамперед серед свого оточення - і визнати свої помилки. До нього на зустріч ніхто в масках не приходить. Але на засідання білоруського парламенту 9 квітня один чоловік прийшов все-таки в масці. До речі, тиждень тому депутати сиділи один біля одного, зараз їх розсадили на соціальну дистанцію.

- Росія закрила кордони з Білоруссю через коронавірус. Чи вплине це на подальший розвиток відносин між "братніми" країнами?

- Можна сміливо сказати, що вже вплинуло. У багатьох російських ЗМІ йде жорстка критика Лукашенка, відверте висміювання, тролінг. Найбільші федеральні телеканали в Росії, як в і Білорусі, є державними - значить, їм дана відмашка. Це перший момент. Росіяни не пробачать багато висловлювань Лукашенку, а також міністру закордонних справ Макеєву, тому напруга в стосунках зростатиме.

Друге: в грудні 2019 роки вже відбулася зміна політичної кон'юнктури між Білоруссю і Росією, фактичний розрив інтеграційних процесів. Ми зараз знаходимося в стані "а-ля союзної держави". Але коли другого квітня святкувався день єднання Білорусі та Росії, Путін з Лукашенком навіть не поговорив по телефону - він відправив телеграму. Це сигнал для президента.

Говорити, що Росія закрила кордон з Грузією - не зовсім правильно. Кордонів між Білоруссю і Росією не існує з середини 1990-х років. Тому перекриті основні магістралі. Але можна з'їхати на гіршу дорогу в 30 км від автобану. Ті, кому треба, потрапляють в Росію, але там можуть нарватися на перевірку документів та інші неприємності.

Інтеграційних процесів давно немає - ми сваримося з росіянами постійно, наприклад, щодо нафти. Кажуть, що білоруси "прикачали" росіян продавати нафту за 4 долари. Але всі прекрасно знають, що росіяни ніколи не продадуть нічого у збиток собі. Кремль продав рівно стільки нафти, щоб величезні білоруські НПЗ переробили рівно стільки паливно-мастильних матеріалів, які задовольнять потреби республіки і дозволять провести посівну кампанію без великих потрясінь. Тому можна сміливо говорити, що через кризу у відносинах з Росією білоруси втратили український ринок ПММ.

Явно видно, що Кремль не задоволений Лукашенком, не сприймає його. Одна з причин, чому Білорусь не сіла на карантин - немає економічного ресурсу. З боку Росії допомоги не буде, тільки в обмін на жорстку інтеграцію, яка не влаштовує Білорусь. Тому ми, не маючи боргів перед МВФ, вперше за довгий час запросили переговори з ними для виділення кредиту в $ 1 млрд.

- Чи пов'язано демонстративне ігнорування епідемії COVID-19 з наближенням виборів президента Білорусі в цьому році? Як на них, на вашу думку, відіб'ється коронавірус і конфлікт з Росією?

- Безумовно, пов'язано. Саме прийдешні вибори спонукали його в котрий раз зіграти роль рятівника народу Білорусі. На тлі стагнації економіки, падіння якої в цьому році складе за різними оцінками, від 5-7% до 12-15%, бажання перемогти на виборах штовхає Лукашенка на різні ризиковані дії. Однозначно, що і популярність у нього вже не та, як в 2015 році на тлі Мінських переговорів, в ролі рятівника України.

Але робити сьогодні прогноз дуже сміливо, адже пік пандемії ще не настав, і економіка ще не зайшла в круте піке - хоча вже заходить.

На мою думку, при демократичній процедурі виборів, щоб їх визнали всі країни світу, обов'язково буде другий тур. Адже підтримки до влади в особі Лукашенка немає - немає тих горезвісних, "ядерних" 50% + золота акція.

Для мене очевидно, що в ситуації нинішніх відносин Росії і Білорусі Кремль може не визнати перемогу ні самого Лукашенка, ні когось з його потенційних ставлеників, на роль яких, за моєю оцінкою, претендує кілька осіб.

Висока ймовірність транзиту влади в руки президента-жінки, оскільки за логікою Лукашенко жінка, очоливши країну, не зведе руку ні на нього особисто, ні на його сім'ю і наближених. На цей випадок у Лукашенка є дві вагомі жіночі кандидатури, причому повні протилежності - 60-річна Наталя Качанова, колишня глава Адміністрації президента, а в даний час спікер Ради Республіки, досвідчена номенклатурщиця, росіянка за національністю, і 43-річна Анна Канопацька, опозиційний політик , білоруска за національністю і представниця великого європейського бізнесу.Ганна Канопацька и Кочанова НаталяІ якщо перша очевидно тяжіє до інтеграційних процесів з Росією, то друга за повну переорієнтацію Білорусі в бік Європи.

- І все таки, хто переможе в Білорусі на цих виборах, враховуючи всі ризики і проблеми?

- Одне можна стверджувати впевнено: якщо не відбудеться катастрофи у боротьбі з пандемією коронавірусу, то шанси зберегти владу або передати її транзитом у Лукашенка дуже високі.

- Все-таки Білорусь, в загальному розумінні вважається аграрною країною, яка тримається на сільському господарстві. Але ж їх на карантин не відправили під час посівної. Як тримається цей сектор?

- По-перше, ще два тижні тому в маленьких містах і селищах не було коронавірусу. Але зараз він потрапив і туди. Я б на місці уряду сконцентрував заходи саме на маленьких містах і селищах, щоб вірус не поширювався і не заважав провести посівну кампанію.

По-друге, про цей факт мало хто знає, Білорусь - це країна з "критичним" землеробством. Сільському господарству не приділялося б так багато уваги, якби Лукашенко не був колишнім главою радгоспу. Вражаючий факт, але в 2019 році IT-сектор Білорусі за вкладом у ВВП зрівнявся з сектором сільського господарства. А в цілому, на даний момент, правильно вважати Білорусь промисловою країною.

- Ви говорите, що спецслужби Білорусі класно допомогли стримати коронавірус. Теж саме говорять про Сингапур і Китай. Ви пов'язані з комунікаційним IT-бізнесом протягом 15 років. Чи свідчать тенденції в світі про те, що "великий брат" розвивається, і ми незабаром опинимося в світі тотального контролю?

- З одного боку, спецслужби - не гумові. У Білорусі вони допомогли з пошуком перших хворих, але вони не можуть весь час усіх відловлювати.

З іншого боку, дуже складно скоїти якийсь злочин і не попастися - тому і дуже низький рівень злочинності. Крім того, розроблені системи, які дозволяють співробітникам КДБ моніторити білорусів без всяких додатків, як "Дія" в Україні.

По-третє, ми живемо в епоху "третьої світової війни", яка ведеться між корпораціями Google Inc. і Facebook Inc. Кожному з наданих ними сервісів ми віддаємо наші персональні дані, вони встановлені у нас на телефонах. "Гугл" вже заявив, що буде передавати державним службам дані про переміщення користувачів. Це дозволяє взяти людей під тотальний контроль. Так що "Великий брат" стежить за нами давно.

Моя особиста думка така: чим ти більш відкритий, тим ти більш захищений. Чим ти більше намагаєшся приховати якусь інформація, тим більша ймовірність, що спецслужби будуть тобою займатися.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Ми не забули ані про нього, ані про його колег": У Третій штурмовій порадили, де ще треба шукати російських агентів

субота, 18 січень 2025, 21:52

Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...

"Яка реакція батюшок? Жодної!": Через обстріл росіян пошкоджено собор УПЦ МП в Запоріжжі (фото)

субота, 18 січень 2025, 21:33

У Запоріжжі внаслідок ракетного обстрілу, який РФ здійснила у суботу, 18 січня, вибуховою хвилею пошкоджений Свято-Андріївський кафедральний собор УПЦ МП. Військовий прокоментував, як "відреагували" представники собору. Про це військовослужбовець ЗСУ С...